Dánští hokejisté oslavují jednu z branek v síti Finů. | foto: AP

Dánsko na hokejovém mistrovství šokovalo Finy výhrou o tři góly

• 102
Hokejisté Dánska se postarali o největší překvapení druhého hracího dne mistrovství světa, když porazili Finsko 4:1. Velký podíl na nečekaném vítězství měli legionáři z NHL, útočníci Nielsen a Regin, kteří nastříleli dohromady tři branky.

Skupina D

Finové úvod evidentně podcenili a stejně jako necelých 12 tisíc diváků v hledišti se nestačili divit nástupu podceňovaného soupeře. Do poloviny šesté minuty Dánové zásluhou Franse Nielsena a Regina dvakrát pokořili gólmana Rinneho a právě tyto zásahy určily ráz celého klání.

Kontiola sice záhy odpověděl a v končící sedmé minutě snížil, ale to bylo ze strany favorita vše. Další snaha týmu Suomi ztroskotávala na výborném brankáři Andersenovi. Když přidal v nástupu do druhé dvacetiminutovky třetí gól outsidera Jakobsen a Dánové poté přežili bez úhony tři po sobě jdoucí oslabení, začínalo překvapení viset ve vzduchu.

Finové i přes velkou střeleckou převahu - třetí třetinu vyhráli na střely poměrem 16:4 - bojovali o kontaktní gól marně. Disciplinovaný výkon Dánů přinesl ovoce v podobě tří bodů, o nichž definitivně rozhodl při power play soupeře opět Frans Nielsen.

Šestadvacetiletý forvard New York Islanders se díky dvěma vstřeleným gólům stal největším hrdinou zápasu. "Je to fantastický pocit a pro naši reprezentaci jeden z největších výsledků, na jaký jsme kdy dosáhli. Navíc o to cennější, že dnes jsme si ho skutečně zasloužili," řekl Nielsen.

"Alespoň pro mě osobně to je to vůbec největší vítězství," doplnil další forvard Kim Staal.

Poraženým naopak do řeči příliš nebylo. "Dnes jsme prostě nic nepředvedli. Nepracovali jsme dostatečně tvrdě, v tom jsme se soupeři ani nepřiblížili," přiznal sebekriticky kapitán týmu Sami Kapanen.

Finsko - Dánsko 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Kontiola (Aaltonen, Nummelin) - 3. F. Nielsen (Staal, Jakobsen), 6. Regin (Degn), 22. Jakobsen (Dresler), 60. F. Nielsen. Rozhodčí: Looker (USA), Minář - Kalivoda (oba ČR), Kaspar (Rak.). Vyloučení: 1:7. Bez využití. Diváci: 11.452.

Finsko: Rinne - Nummelin, Puistola, Niskala, Vatanen, Kukkonen, Mäenpää, Jaakola - Immonen, Lehterä, J. Jokinen - Aaltonen, Kontiola, S. Kapanen - Korpikoski, Santala, Pihlström - Hahl, Hytönen, Komarov. Trenér: Jukka Jalonen.

Dánsko: Andersen - Larsen, Lassen, Boedker, D. Nielsen, Christensen I, Duus, Damgaard - Madsen, F. Nielsen, Eller - Hardt, Christensen II, Regin - Staal, Dresler, Jakobsen - Degn, Lykkeskov. Trenér: Per Bäckman.