Švýcarsko - Itálie

Švýcarsko - Itálie - Švýcar Kevin Romy se snaží dostat puk za záda italského gólmana Jasona Muzzattiho. | foto: Reuters

Švýcaři otočili zápas až v poslední třetině

Riga - Až v poslední třetině otočili švýcarští hokejisté nepříznivý vývoj zápasu s Itálií na mistrovství světa v Rize. Soupeř vedl od 31. minuty gólem Ioba, ale nakonec odešel z úvodního utkání skupiny B poražen 1:3. Ve druhém utkání skupiny udolali díky čtyřem využitým přesilovkám Švédové tým Ukrajiny 4:2.

Švýcarský obrat načal Rüthemann

O obrat se postarali Rüthemann a Della Rossa dvěma góly v rozmezí osmi minut. V poslední minutě zpečetil výhru Švýcarů do prázdné branky Plüss.

Právě on se ale mohl postarat o to, aby se zápas vyvíjel podle představ jeho týmu. V polovině duelu absolvoval dokonce dvakrát trestné střílení, neboť jeho jízdu nechali rozhodčí opakovat, ale neuspěl ani s kličkou do forhendu, ani do bekhendu.

Na druhé straně proti Aebischerovi neuspěl při samostatném nájezdu Parco.

Švédové zlomili Ukrajinu v přesilovkách

Ve druhém sobotním duelu "žlutomodrých" porazili favorizovaní Švédové díky čtyřem využitým přesilovkám hokejisty Ukrajiny 4:2. Ale podobně jako většina favoritů neměli Seveřané se soupeřem snadné pořízení. Ukrajinci dvakrát dotáhli jednobrankový náskok soupeře.

Na přesilovkovou trefu Andrease Karlssona z konce druhé třetiny už ale Ukrajinci odpovědět nedokázali. Naopak, ve 47. minutě potvrdil v další přesilovce švédské vítězství Mika Hannula.

Výsledky - skupina B:
Švýcarsko - Itálie 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)
Branky a nahrávky:
45. Rüthemann (Jeannin, Plüss), 53. Della Rossa, 60. Plüss (Rüthemann, Blindenbacher) - 31. Iob (De Bettin, Parco). Rozhodčí: Looker - Ross (oba USA), Garsjö (Nor.). Vyloučení: 12:13. Využití: 0:1. Diváci: 4500.

Švýcarsko: Aebischer - Forster, Streit, Vauclair, Blindenbacher, Steinegger, Helbling, Bezina - Deruns, Reichert, Romy - Della Rossa, Plüss, Lemm - Ambühl, Wirz, Sannitz - Paterlini, Rüthemann, Jeannin. Trenér: Ralph Krueger.
Itálie: Muzzatti - Helfer, Borgatello, Strazzabosco, Ramoser, Lorenzi, Trevisani, Egger - Busillo, Margoni, Cirone - Parco, Iob, De Bettin - Fontanive, De Toni, Ansoldi - Felicetti, Bustreo, Molteni - Chelodi. Trenér: Michel Goulet.

Ukrajina - Švédsko 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
20. Kasjančuk (Djačenko), 35. Michnov (Šafarenko) - 18. Emwall (Karlsson), 21. Emwall (Melin), 39. Karlsson (Melin, R. Sundin), 47. Hannula (Nordquist). Rozhodčí: Jonák (SR) - Lesnjak (Slovin.), Kekalainen (Fin.). Vyloučení: 9:6. Využití: 1:4. Diváci: 3492.

Ukrajina: Simčuk - Klimentěv, Zavalňuk, Ostrouško, Guňko, Srjubko, Navarenko, Polonickij, Isajenko - Šachrajčuk, Litviněnko, Salnikov - Bobrovnikov, Djačenko, Kasjančuk - Matěruchin, Šafarenko, Michnov - Semenčenko, Procenko, Oleckij. Trenér: Oleksandr Seukand.
Švédsko: Holmqvist - R. Sundin, Magnus Johansson, Holmqvist, K. Jönsson, Hallberg, Timander - A. Karlsson, Melin, Emwall - Nordquist, Hannula, Martensson - Mattsson, Mathias Johansson, J. Lundqvist. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.