Rakousko - Bělorusko

Rakousko - Bělorusko - Běloruští hokejisté se raddují z gólu, který dali na mistrovství světa domácím Rakušanům. | foto: Petr Josek, Reuters

Pohlednému utkání remíza slušela

• 60
Vídeň - Utkání Slovensko - Rusko končilo dramatickou ostřelovanou, ale ta už na remíze 3:3 nic nezměnila. Spokojeny mohly být oba týmy. Rusové dohnali brankový náskok v úvodu lepších Slováků, kteří naopak měli v závěru zápasu štěstí. V druhém zápase skupiny A domácí Rakušané nestačili na Bělorusy.

Slovensko - Rusko 3:3

Tým Františka Hossy přitom většinu zápasu vedl. Jeho náskok 2:0 ovšem soupeř smazal za necelé tři minuty, a i na třetí gól našel odpověď. Necelé dvě a půl minuty před koncem vyrovnal Viktor Kozlov.

Slováci se v zápase proti Bělorusům, v němž se trápili, dostali jen do dvou přesilovek, a ani jednu nevyužili. Rusové k nim byli štědřejší. Druhou početní výhodu jim poskytli už ve 13. minutě a Pálffy se nenechal pobízet. K tyči si dojel pro odraženou Štrbákovu střelu a poslal ji do odkryté branky.

Slováci si početní výhody brzy oblíbili a Rusům v nich dali všechny tři góly. Na druhý Mariána Hossy ale za pouhých 22 sekund odpověděl Něprjajev a vyrovnání za další necelé tři minuty dokonal Andrej Markov.

Výborný zápas gradoval ve třetí třetině. Višňovský nejdřív příklepem od modré zahanbil brankáře Sokolova a nepříliš těžkou střelou na lapačku rozradostnil přihlížejícího slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče v hledišti vídeňské haly.

Rusové ale jeho euforii ukončili 141 vteřin před koncem. Kovalčuk, který poprvé nastoupil ve druhém útoku a ještě vylepšil jeho už tak hvězdné složení, obratně tečoval Jašinovu střelu a Lašák ji vyrazil jen k volnému Kozlovovi. Slovákům tak na
poslední chvíli uniklo skoro jisté prvenství ve skupině.

Výsledek:
Slovensko - Rusko 3:3 (1:0, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 13. Pálffy (Štrbák), 30. Marián Hossa (Stümpel, Štrbák), 42. Višňovský (Pálffy, Országh) - 30. Něprjajev (Antipov), 33. A. Markov (Karpovcev), 58. Viktor Kozlov (Kovalčuk). Rozhodčí: Henriksson (Fin) - Doucette (Kan.),
Hämälainen (Fin.). Vyloučení: 5:7. Využití: 3:1. Diváci: 8400 (vyprodáno).
Sestavy:
Slovensko:
Lašák - Višňovský, Štrbák, Chára, Graňák, Lintner, Suchý, Vydarený - Pálffy, Stümpel, Zedník - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Šatan, Handzuš, Bartečko - Országh, Pucher, J. Štefanka.
Trenér: František Hossa.
Rusko: Sokolov - Vyšedkevič, A. Markov, Karpovcev, Denisov, Rjazancev, Proškin, Gusev, Kalinin - Kovaljov, Dacjuk, Charitonov - Viktor Kozlov, Jašin, Kovalčuk - Antipov, Něprjajev, F. Fjodorov - Afinogenov, Malkin, Ovečkin.
Trenér: Vladimir Krikunov.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě

Bělorusko - Rakousko 5:0

Hokejisté Rakouska budou hrát doma jen o záchranu. V klíčovém duelu o postup ze skupiny s Běloruskem naprosto propadli a prohráli 0:5. Jejich obrana si nevěděla rady s útočníkem ruského Nižněkamsku Michajilem Grabovským, který jim nasázel čtyři branky.

Rakušany čeká boj o záchranu po pěti letech, ze skupiny postupují do osmifinále vedle dnešních vítězů také týmy Ruska a Slovenska. Trojici ve skupině doplní trio týmů z déčka, kde se postup očekává od českého týmu.

Diváci ve vyprodané vídeňské Stadthalle sledovali výjimečný večer jednadvacetiletého kanonýra Grabovského. Ten zatím hraje za Nižněkamsk, ale už jej draftoval Montreal a jestli bude v takových výkonech pokračovat, dlouho v Evropě nezůstane.

Grabovskij připomínal naprogramovaného robota, góly střílel přesně po čtvrthodině a připravil hořký večer hostitelské zemi, na jejíž hlavu se už tak svezla mohutná vlna kritiky.

Výsledek:
Bělorusko - Rakousko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Grabovskij (Mikulčik, Kolcov), 30. Grabovskij (Koltsov, Cypljakov), 39. Zadělenov (Svita, Skabelka),  45. Grabovskij (Kolcov, Baško), 50. Grabovskij (Jerkovič, Cypljakov). Rozhodčí: Minář (ČR) - Karlsson (Švéd.), Popovič
(SR). Vyloučení: 9:7. Využití: 3:0. Diváci: 8400 (vyprodáno).

Sestavy:
Rakousko:
Brückler - Unterluggauer, Ulrich, P. Lakos, R. Lukas, A. Lakos, Viveiros, Stewart - Tratting, R. Divis, Ressmann - Ch. Harand, Kaspitz, Peintner - Setzinger, Kalt, Welser - Schuller, Schaden, P. Harand.
Trenér: Herbert Pöck.
Bělorusko: Mezin - Baško, Makrickij, Mikulčik, Jerkovič, Žurik, Svito, Kopat - Kolcov, Grabovskij, Cypljakov - Skabelka, Zadělenov, Kosticyn - Krutikov, Dudik, Michaljov - Filin, Strachov, Ugarov.
Trenér: Glen Hanlon.