České Budějovice - Litvínov: domácí Milan Gulaš (vpravo) v souboji s Petrem Punčochářem | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Začátek vyšel, těšilo všechny v Českých Budějovicích

• 2
Už zase na nich byla vidět chuť hrát a hlavně vyhrát. Měli šťávu, dobře bruslili a nechyběl pohyb. České Budějovice v hokejové extralize letos začaly dobře. Zdolaly Litvínov 4:1. Fanoušci v kotli už ve druhé třetině skandovali jméno kouče Tlačila a oslavovali nápaditou hru jeho svěřenců. Výkon se jim líbil od začátku.

Diváci si v celé hale obnovovali zašlé mozoly od potlesku z předminulých sezon. Tleskali hodně často a měli čemu.

Jediné ze všech 14 celků v I. kole extraligy vedlo jejich mužstvo až o čtyři góly. O jeho vítězství brzy nikdo nepochyboval. Jako jediní nakonec domácí vyhráli o tři branky, a proto už vedou tabulku.

I když o výhru museli bojovat do konce. Soupeř se nevzdal. "Trochu jsme ve třetí třetině polevili," usoudil střelec prvního gólu sezony v Budvar aréně Tomáš Kůrka. Docela slušně už kombinovali. "Ještě se musíme sehrát," připomínal Kůrka začátek sezony. I když se Šimánkem i Sailerem před dvěma lety hrával, bude líp.

Domácí také dali hezké góly. Gulašovo trestné střílení bylo povedené, prudká střela do horního růžku cinkla o konstrukci branky. Kůrka otevřel skóre a ani o tom nevěděl. Střílel přes obránce a zmátl brankáře Jaroslava Hübla.

Květoň napálil puk z voleje k tyčce a Snopek si nepočínal jinak. Opřel se do střely a dal první gól ve svém novém klubu i první branku obránců v sezoně. Samé klady. "Zvládli jsme to na jedničku," prohodil Kůrka. "Výkon byl docela dobrý," říkal i obránce Jan Snopek. "Každý myslel na to, aby se nám začátek povedl."

Pro Snopka bylo rozhodující, že chytil brankář Turek v oslabení hostů nájezd dvojice litvínovských hráčů. Bylo to na konci čtvrté minuty při vyloučení Černého. Skuhrovec volil střelu a Turek ji zneškodnil lapačkou.

"Pro mě to byl klíčový moment," řekl Snopek. I potom své mužstvo Turek několikrát podržel.
Jediný gól dostal za stavu 4:0. Mužstvo si o to více věřilo. "Gólu si cením, ale důležitější je pro mě vítězství našeho týmu," dodal Snopek. "Do utkání jsme vstoupili aktivně, soustředěně," pochválil tým jeho kouč Jan Tlačil.

Mountfield vyhrál první bitvu. Ale musí být pořád ve střehu. Jsou to jen první body. "Přestávali jsme hrát ve třetí třetině, míň jsme bruslili," poznamenal Kůrka.

Dnes extraliga pokračuje. Mountfield hraje v Třinci. Je to štace, na které se mu daří. Ale Třinec vyhrál na ledě Slavie a bude sebevědomý i po dobrých výsledcích z přípravy. Už to začíná být ta správná extraliga, kdy se neví, jak zápasy dopadnou...