Slavia - Liberec, Nedorost z Liberce překonává domácího brankáře Furcha.

Slavia - Liberec, Nedorost z Liberce překonává domácího brankáře Furcha. | foto: Krumphanzl MichalČTK

Slavia utrpěla sedmigólový debakl. V čele tabulky ji nahradily Pardubice

• 67
Hokejisté Slavie utrpěli ve 49. kole extraligy krutý domácí debakl 1:7 v souboji s Libercem. Pražané tím ztrácejí první příčku v tabulce ve prospěch Pardubic. Východočeši totiž zvítězili nad Vítkovicemi 2:1. Výhru jim zajistila gólová teč Tomáše Divíška.

Karlovy Vary vezou tři body z Třince po vítězství 4:2. O výsledku rozhodli Západočeši v první polovině zápasu, kdy se ujali čtyřgólového vedení.

Sparta doma jednoznačně přehrála poslední Mladou Boleslav 5:1, když se dokázala prosadit hned ve čtyřech přesilovkách.

Předposlední Znojmo doma zdolalo třetí Litvínov 3:2 a získává důležité tři body v boji o setrvání v nejvyšší soutěži. Naopak Litvínovští zažívají krušné období, prohráli potřetí v řadě.

Zlín si po výborném výkonu gólmana Jakuba Sedláčka veze z Českých Budějovic výhru 2:1 po samostatných nájezdech.

Ve čtvrteční předehrávce zvítězili hokejisté Plzně na kladenském ledě 5:0. Podrobnosti o tomto utkání čtěte ZDE.

Slavia - Liberec 1:7

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Ještě v deváté minutě se na Slavii jásalo. Domácí Jaroslav Bednář se právě podílel asistencí na trefě Romana Červenky. Pro slávistického útočníka to byl rekordní jedenadvacátý zápas v řadě, v němž dokázal bodovat brankou či nahrávkou. Jenže Pražany tento úspěch ukolébal. Do konce první třetiny to bylo 1:3. A hned na začátku druhé části hry se Liberec prosadil počtvrté. Radimu Vrbatovi stačilo ke gólové střele pouhých devět vteřin! Černý pátek třináctého pro Slavii dokonali další tři úspěchy Severočechů. Po dvou brankách si připsali Kašpařík, Nedorost a Vrbata.

Dále čtěte: Bednář má rekord extraligy. Bodoval v jedenadvaceti zápasech za sebou

Jiří Kalous (Slavia): "Liberec šel velmi důrazně za svým vítězstvím a my jsme dneska nebyli schopní tomuto důrazu čelit. Musím soupeři poblahopřát k zasloužené výhře. Nám se utkání opravdu nepovedlo. Samozřejmě hráči jako Kadlec a Beránek nám citelně chybí."
Filip Pešán (Liberec): "Hráli jsme obětavě, což dokázal Tomáš Harant, který inkasoval ránu do obličeje při blokování střely a v dalším střídání opět do střely lehnul. Bohužel skončil v nemocnici, ale byl to prvek, který se v českém hokeji nevidí. Tomáš má oboustranně sešitou tvář a čeká se na rentgeny čelisti, jařmového oblouku a tak dále."

Branky a nahrávky: 9. Červenka (Sklenář, Bednář) - 12. Kašpařík (Vantuch, Harant), 16. V. Nedorost (Modrý), 18. Kašpařík (Hunkes, Pletka), 21. R. Vrbata (V. Nedorost), 23. Pletka (Kašpařík, Vantuch), 36. V. Nedorost (R. Vrbata, Žabka), 44. R. Vrbata (Blatný). Rozhodčí: Minář, Stricker (Švýc.) - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 8:6, navíc Vašíček 5 min. a do konce utkání - Žabka 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 5847. Třetiny: 1:3, 0:3, 0:1.

Slavia: Furch (41. Suchan) - Drtina, Žižka, Sloboda, Vašíček, Kolařík, Špelda, od 41. navíc Jebavý - Bednář, Červenka, Sklenář - D. Hruška, Endál, Vondrka - Micka, P. Jelínek, Doležal - M. Ondráček, Holec. Trenéři: V. Růžička st. a Kalous.

Liberec: Leinonen - Jareš, Modrý, Harant (17. Hunkes), Jiruš, Žabka, Derner, od 41. navíc Holub - R. Vrbata, V. Nedorost, Blatný - Vantuch, Kašpařík, Pletka - Podkonický, Pabiška, Víšek - od 41. navíc Jech, Dušek, Špaček. Trenéři: Pešán, J. Nedvěd st. a Kapoun.

Pardubice - vítkovice 2:1

Spíše trápení nežli jasná výhra. I takové tři body se ale počítají, zvláště když domácímu celku pomohly do čela extraligy. Pardubičtí byli po celý zápas aktivnější. Jenže se trápili v koncovce. V polovině zápasu sice využili Čáslavovou zásluhou dvojnásobnou početní převahu, ani ne minutu poté už bylo zase vyrovnáno. V pokračující přesilové hře totiž ujela dvojice Hruška - Strapáč a druhý jmenovaný mohl zakončit do zcela odkryté svatyně. Ještě v průběhu druhé třetiny však padlo rozhodnutí: Divíšek umně tečoval nabídku od Cetkovského a brankář Štěpánek neměl nárok.

Jiří Seidl (Pardubice): "V první třetině nám nešla trochu kombinace, špatně jsme se dostávali do útočného pásma a když jsme se tam dostali, okamžitě nám to Vítkovice dávaly ven. Ve druhé třetině se to o dost zlepšilo, měli jsme více šancí, ale byl to druhý zápas po sobě, kdy produktivita v zakončení nebyla taková, jak bychom si představovali."
Kamil Konečný (Vítkovice): "Je to třetí utkání s Pardubicemi, které skončilo 2:1, ale dvě z nich jsme prohráli, takže spokojeni s výsledkem nejsme. Pokud jde o utkání jako takové, tak mu nechybělo nasazení, tempo a myslím si, že diváci si přišli na své. Jen viděli málo branek. Našim hráčům kromě malé produktivity nelze nic vytknout."

Branky a nahrávky: 30. Čáslava (Somík, Blažek), 37. Divíšek (Cetkovský) - 31. Strapáč (R. Hruška). Rozhodčí: Homola, Jeřábek - Křivský, Guth. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9780. Třetiny: 0:0, 2:1, 0:0.

Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, M. Šeda, Havíř, Píša, Kolář II, Zukal, Lojek - Cetkovský, Divíšek, Pivko - Kolář I, Koukal, Starý - Zohorna, Blažek, Somík - Klejna, Semorád, Rákos. Trenéři: V. Sýkora a Seidl.

Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, M. Barinka, Kuboš, Stehlík, Ovčačík, Trnka, Krstev, Voráček - Klimek, J. Štefanka, Krenželok - Ujčík, Šimíček, Kvapil - Treille, Burger, Hubáček - Strapáč, R. Hruška, Szturc. Trenéři: Hadamczik, Konečný a Moták.

Sparta - Mladá boleslav 5:1

Zkušení sparťanští hráči předvedli Mladoboleslavským, jak se využívá přesilová hra. Domácí vytěžili z početní výhody hned čtyři branky. Dvakrát uspěli z dvojnásobné převahy. A pátý kotouč za Schwarzova záda umístili ve vlastním oslabení. Často vylučovaní Středočeši po celý zápas hledali protizbraň na přesilovkový kolotoč Výborného, Kratěny, Broše a spol. Výsledek svědčí o tom, že ji nenalezli.

Marian Jelínek (Sparta): "Vyšla nám první třetina, respektive přesilové hry, mančaft se uklidnil a potom se dá říct, že už jsme kontrolovali výsledek. Druhá třetina byla z naší strany velice špatná, to je pravda, ale soupeř se naštěstí neprosadil. Ve třetí třetině už jsme si výsledek pohlídali, jen škoda pro našeho brankáře a jeho pohodu, že tam ta nula nezůstala."
Jaromír Šindel (Mladá Boleslav): "Hodnotí se nám to hodně těžce, protože jsme tady chtěli bodovat. Věděli jsme, že pokud Sparta bude hrát přesilovky, tak ta šance je malá. Průběh všichni dobře viděli. Ve hře pět na pět jsme byli, myslím, rovnocenným partnerem, ale v přesilovkách nás bohužel Sparta přehrála."

Branky a nahrávky: 3. Pilař (Kratěna), 12. Broš (D. Výborný, Kratěna), 18. D. Výborný (Netík, Gulaši), 21. Kratěna (Broš), 46. Kratěna (Vykoukal, Ton) - 42. Padělek (Benda, T. Sýkora). Rozhodčí: Husička, Šindler - Polonyi, Kreuzer. Vyloučení: 12:11, navíc Gulaši (Sparta) 10 min. Využití: 4:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5309. Třetiny: 3:0, 1:0, 1:1.

Sparta: Přikryl - Pilař, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec, od 41. navíc Vojta - Látal, Broš, Kratěna - Ton, D. Výborný, Netík - Hromas, Langhammer, Koreis - Hrdel, Mrňa, Kafka. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Mladá Boleslav: Schwarz - J. Novák, Kočí, J. Moravec, Zíb, Jindra, Schnabel, Mocek - Nouza, R. Král, Handlovský - Klimenta, Boháč, D. Vrbata - Padělek, T. Sýkora, Benda - Gajovský, Rod, R. Pšurný. Trenéři: Šindel, Šejba a Gudas.

Znojmo - Litvínov 3:2

Zápas mezi Znojmem a Litvínovem. To je klání dvou trápících se týmů. Hosté prohráli dva předchozí duely. Domácí po třech porážkách už zase klesli na předposlední místo. Co víc: gólově se Znojemští nedokázali prosadit dlouhých 178 minut. Až ve 22. minutě tohoto zápasu protrhl šňůru střeleckých nezdarů Jaroslav Svoboda. A nezůstalo jen u toho: krátce po polovině zápasu vedli po trefách Václava Meidla a Romana Erata domácí už o tři branky. Litvínovští bojovali, brzké snížení Ivana Švarného ani závěrečná korekce Daniela Brandy jim ale body nevynesly.

Václav Baďouček (Znojmo): "Začali jsme dost špatně a nervózně. Po dvou nevydařených zápasech bez vstřelené branky jsme se dostali do obrovské křeče. Měli jsme obrovské štěstí, že Jenáček neproměnil trestné střílení. Ve druhé třetině po prvním gólu z nás nervozita spadla, vstřelili jsme i další dvě branky a vypracovali si mnohem více příležitostí."
Petr Rosol (Litvínov): "V úvodu jsme měli šance, které jsme nevyužili. Včetně trestného střílení. Ve druhé třetině jsme podali katastrofální výkon. Chybovali jsme v obraně a inkasovali góly. Hráli jsme bez bojovnosti. Je pravda, že nám chyběli tři klíčoví hráči, ale to náš výkon neomlouvá."

Branky a nahrávky: 22. Jar. Svoboda (Rýgl), 31. Meidl (Kucharczyk, Rýgl), 33. Erat (Dopita, Selingr) - 36. Švarný (Jenáček, Trávníček), 59. Branda (Trávníček). Rozhodčí: Hribík, Fraňo - Kiss, Jiří Svoboda. Vyloučení: 5:9. Využití: 1:2. Diváci: 2216. Třetiny: 0:0, 3:1, 0:1.

Znojmo: Trvaj - J. Mrázek, Bičánek, Tesařík, Chvátal, Rýgl, Mojžíš, Švrček - Erat, Dopita, Selingr - Jar. Svoboda, R. Procházka, Demel - M. Růžička, Haman, Plášek - Kucharczyk, Meidl, Čachotský. Trenéři: Rulík a Baďouček.

Litvínov: J. Hübl ml. - Šlégr, Kubát, Kroupa, Švarný, Walter, Punčochář, Skuhrovec - Kubinčák, Branda, Lukeš - Jánský, Jenáček, Trávníček - Rindoš, Heinisch, Bednařík. Trenéři: J. Hübl st. a Rosol.

Třinec - Karlovy Vary 2:4

Než se Roman Čechmánek stihl zabydlet v domácí kleci, už z ní lovil dvakrát kotouč. Ve čtvrté minutě nestačil na bekhendovou střelu Rostislava Deje. V čase 5:05 již Karlovarští vedli o dvě branky: Čechmánek jen vyrazil Němcovo nahození, jako první byl ale u puku dorážející Skuhravý. S úvodem druhé části hry hosté nepohrdli dvěma přesilovkami, před brankou se prosadil nejdřív Hluchý a vzápětí ho napodobil Košťál. Čechmánek raději opustil své stanoviště. Druhá půlka zápasu patřila domácím, z jejich snahy však vzešly pouze trefy Vosátka a Kanka.

Antonín Stavjaňa (Třinec): "Mužstvo se probudilo až po vstřelení prvního gólu. Bylo tam více pohybu, šťávy a toho, co hokej potřebuje. Do té doby to byl takový suchý výkon. Je to už třetí důležitý zápas v řadě, co jsme nezvládli. Ukazuje se, že nemáme tolik odolných typů. Takové zápasy rozhodují nervy."
Josef Paleček (Karlovy Vary): "Jsem rád, že jsme uhráli tři body a prolomili neúspěšnou sérii s Třincem. Myslím, že rozhodující byla první třetina, kdy jsme dali dva rychlé góly. Pak taky začátek druhé třetiny, ve kterém jsme využili dvě přesilovky a vytvořili si slušný náskok. Závěr jsme si zkomplikovali tím, že jsme měli hodně vyloučených. Pustili jsme soupeře do hry, ale ohromným nasazením hráčů jsme to zvládli."

Branky a nahrávky: 34. Vosátko (D. Moravec, Polanský), 46. Kanko (Tomík) - 4. Dej (Hluchý), 6. Skuhravý (Němec), 21. Hluchý (Čutta), 26. Košťál (Skuhravý, Kumstát). Rozhodčí: Hodek, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 9:11, navíc Hluchý a Skuhravý (oba K. Vary) oba 10 minut. Využití: 0:2. Diváci: 2741. Třetiny: 0:2, 1:2, 1:0.

Třinec: Čechmánek (26. Vojtek) - Vosátko, Gureň, Seman, Malec, Sekeráš, Výtisk, F. Štefanka - Kanko, Martynek, Kováčik - D. Květoň, Peterek, V. Polák - Balej, Polanský, D. Moravec - Tomík, Hampl, Lušňák. Trenéři: Stavjaňa a Juřík.

Karlovy Vary: Mensator - Němec, Řezníček, Dobroň, Čutta, Mudroch, Prošek, K. Černý, Duben - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Hluchý, Dej, Sailer - Melenovský, Pech, Skladaný - Zucker, Zaťovič, Milan Procházka. Trenéři: Paleček, Antonik a Kněžický.

české budějovice - zlín 1:2 SN

Teprve osmnáctiletý zlínský gólman Jakub Sedláček vévodí většině extraligových statistik. Zápas v Českých Budějovicích ukázal, že to není náhoda. Po celých pětašedesát minut se na Sedláčka valil jeden útok za druhým. Mladý brankář ale zůstával pevný jako skála. Neodolal jen proti dorážce Tomáše Mertla ze 36. minuty. Samostatné nájezdy jsou pak už tradiční doménou Moravanů. Díky Sedláčkovi, ale také útočníku Petru Leškovi, který se obvykle při zakončení nemýlí. Tento zápas nebyl výjimkou.

Jan Tlačil (České Budějovice): "Vstoupili jsme do utkání aktivně, ale sehráli jsme nešťastnou přesilovku při níž soupeř skóroval. Ve snaze o rychlou nápravu jsme se dostali do křeče. Poměr střel sice ukazoval naši převahu, ale efektivnost nebyla podle našich představ. Dostávali jsme se až příliš do brankoviště, ale zlínský gólman odchytal vynikající zápas."
Rostislav Vlach (Zlín): "Očekávali jsme velký tlak soupeře, ale první třetina byla vcelku vyrovnaná. Ve druhé měl navrch domácí tým a my musíme děkovat hlavně výkonu Sedláčka a obranné hře za to, že jsme se drželi. Měli jsme i hodně štěstí, ale to patří k hokeji. Vůbec nevíme, proč nás diváci na střídačce polévali a házeli po nás odpadky."

Branky a nahrávky: 36. Mertl (M. Hudec) - 7. Kubiš (Andrašovský), rozhodující nájezd Leška. Rozhodčí: Kubeš, R. Polák - Bryška, Chytil. Vyloučení: 4:11, navíc M. Hudec - Kučný oba 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 5830. Třetiny: 0:1, 1:0, 0:0 - 0:0.

České Budějovice: Jakub Kovář - Mucha, Gřegořek, Ptáček, Vydarený, Toman, Sičák - Kůrka, Huml, Veselý - M. Hudec, Vak, Mertl - Gulaš, Duda, Melichárek - Ferebauer (25. Bílek), Šimánek, Hřebejk. Trenéři: Tlačil a Kupka.

Zlín: Sedláček - Nosek, Galvas, Míka, Kučný, Bořuta, Linhart, Lučka - Balaštík, Leška, Köhler - Ondráček, Balán, Andrašovský - Záhorovský, Kollár, Rachůnek - Kubiš, Roman Vlach, Mokrejš. Trenéři: Venera a Rost. Vlach.

14. Mladá Boleslav 49 14 5 3 27 121:135 55

Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet výher v prodloužení či po samostatných nájezdech, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech, počet porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů.