GÓÓÓL! Miroslav Třetina zápas v Liberci sice nedohrál, přesto stačil dát branku

GÓÓÓL! Miroslav Třetina zápas v Liberci sice nedohrál, přesto stačil dát branku | foto: ČTK

Slavia otočila v Liberci z 2:4 na 5:4, Třinec bez problémů přehrál Litvínov

• 80
Hokejisté Třince naplnili roli favoritů a v úvodním čtvrtfinále play-off porazili v domácím prostředí Litvínov vysoko 6:0. V druhém souboji předvedla Slavia skvělý obrat v Liberci. Ačkoli prohrávala už 2:4, tak nakonec zvítězila 5:4.

Obě série pokračují druhými duely v neděli, opět se hraje v Třinci a na severu Čech.

Třinec - Litvínov 6:0, stav série 1:0

Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži

Oceláři si vypracovali tlak a drželi se většinu času v útočném pásmu. Ke gólovým šancím se ale nedostávali a i první branka padla zničehonic: reprezentační bek Lojek po kanadském stylu nahodil kotouč do útočné třetiny, odražený puk nejrychleji dojel Polák a střelou z levého kruhu otevřel skóre.

Nejpovedenější pasáží hostů v první dvacetiminutovce byla přesilová hra, při níž zasypali třineckého gólmana sprškou střel. Kracík ale puk nepropasíroval mezi rameno a horní tyčku Hamerlíka, dvě střely Jareše skončily mimo bránu a Kubinčák ve výhodné pozici zase netrefil ideálně puk.

To domácí byli v početní výhodě efektivnější: už po 28 sekundách přidal druhý gól kapitán Bonk, když dorazil Semanovu střelu od modré. Třinec střílel branky v úvodní části v šestiminutovém intervalu a tuto normu stvrdil třetí trefou Peterek, když zúročil krásnou Kohnovu přihrávku zpoza branky.

KDE JE PUK? V nepřehledné situaci zasahuje třinecký gólman Hamerlík.

SOUBOJ U MANTINELU. Karel Kubát z Litvínova atakuje u hrazení Ladislava Kohna z Třince.

V prostředním dějství domácí zvýraznili své vedení dvěma góly, paradoxně oba vstřelili během jediného oslabení. Nejdříve dorazil Květoň střelu Poláka, za 43 sekund přidal další gól Růžička, když vytěžil z výborné práce Varaďi v rohu kluziště. Od té chvíle Slezané polevili, bojovní hosté převzali iniciativu, ale žádnou z mnoha šancí nedotáhli do gólové podoby.

Do závěrečné třetiny vyměnili hosté gólmany a nově příchozího Hübla zachránilo hned po pár sekundách břevno po střele Hrabala. Následně v nájezdu ještě neuspěl Orsava, ale dlouho čisté konto litvínovskému brankáři nevydrželo: Zagrapan od levého hrazení poslal puk na branku, do níž puk usměrnil obránce Hudec.

Dále čtěte: Třinec dal dva góly v jednom oslabení

Hosté usilovali o čestný úspěch, zahrozili Černý a Trávníček, o premiérovou nulu v play-off ale Hamerlíka nepřipravili. Naopak ještě mohli podtrhnout výhru sedmým gólem domácí, Květoň ale bekhendem minul odkrytou branku, Růžička neuspěl ze samostatného úniku a i individuální akce Hrabala skončila na chráničích Hübla.

Břetislav Kopřiva (Třinec): "Povedený vstup nám hodně pomohl, vstřelili jsme tři góly a uklidnili se. Výsledek 6:0 možná vypadá jednoznačně, ale nebylo všechno perfektní. Přesilovky Litvínova byly velmi těžké a udrželi jsme nulu s velkým vypětím, někdy i se štěstím. Musíme se z toho pro příště poučit."

Jiří Kučera (Litvínov): "Soupeř hrál výborně, hlavně v první třetině, kdy nám dal i tři góly. My jsme měli větší počet šancí ve druhé třetině, sehráli jsme ale kontraproduktivní přesilovku, v níž jsme dvakrát inkasovali, a bylo po zápase. Ty dvě branky asi vyplynuly z naší přemíry snahy o snížení."

Branky a nahrávky: 6. V. Polák (Lojek), 12. Bonk (Seman, M. Růžička), 18. Peterek (Kohn), 26. D. Květoň (V. Polák), 27. M. Růžička (Varaďa), 45. Hudec (Zagrapan). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:6, využití: 1:0, v oslabení: 2:0. Třetiny: 3:0, 2:0, 1:0. Diváci: 5200 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

Třinec: Hamerlík - Seman, Hrabal, Zíb, Krajíček, Hudec, Lojek, od 41. Richter - Varaďa, Bonk, M. Růžička - V. Polák, Polanský, D. Květoň - Zagrapan, Peterek, Kohn - Orsava, McGregor, Hrňa. Trenéři: Marek, B. Kopřiva.

Litvínov: Volke (41. J. Hübl) - Černošek, Kubát, Stříteský, Jareš, Gula, Švarný, Skuhrovec - Jenáček, Kracík, Jánský - Černý, Vopat, Trávníček - Kubinčák, V. Hübl, Lukeš - Bojer, Heinisch, Majdan. Trenéři: Kýhos, Kučera.

Liberec - Slavia 4:5, stav série 0:1

Skóre se poprvé změnilo v 11. minutě, kdy po chybě libereckého obránce zakončil Třetina prakticky do prázdné branky. Tygrům se ale podařilo rychle odpovědět: Jaškinův faul potrestal Hořava, který tečoval Čakajíkovu střelu od modré.

Vyprodanou arénu podruhé rozjásal Klimenta, jenž zaskočil Kopřivu střelou z úhlu, a Liberec pokračoval v ofenzivních výpadech. Třetí gól měl na hokejce Nedvěd, Kopřiva ale jeho šanci akrobatickým zákrokem zlikvidoval.

Hra Slavie se zvedla po první přestávce, domácí hráče zaskočila aktivitou i vyrovnáním. Lehce překvapeného Pince z otočky překonal Sklenář. Hosté se mohli dostat do vedení v následných přesilovkách, ale nepodařilo se jim to a po rychlém protiútoku naopak inkasovali potřetí. Svou rychlost i přesné zakončení osvědčil Bartovič.

Takto viděli úvodní zápas liberečtí fanoušci. Ovšem na konci se radovala Slavia

Petr Nedvěd z Liberce neproměňuje velkou příležitost během utkání se Slavií.

Poté se dvakrát v rychlém sledu předvedl Pinc, ale v závěru druhé třetiny stejně jako jeho protějšek inkasoval. Nejprve prostřelil Kopřivu kapitán Nedvěd, o dvacet sekund později na jeho branku odpověděl podobně Vondrka.

Jedinečnou šanci vyrovnat měli hosté v 48. minutě, kdy hráli 48 sekund v pěti proti třem. Kouč Růžička si před začátkem dvojnásobné početní výhody vzal oddechový čas, jeho svěřenci však jeho pokyny nenaplnili ani v nejmenším. Pince vůbec neohrozili. V další přesilovce ale se soupeřem krok srovnali. Chybné střídání a hru Liberce v šesti potrestal Svoboda.

Dále čtěte: Nedvěd pomalu střídal a Slavia otočila zápas

V 53. minutě tak bylo skóre srovnané. Zatímco Liberec ale vypadal zaskočeně, Slavia pokračovala v útočném snažení a za aktivitu byla v 57. minutě odměněna. Pátý gól vstřelil Endál, trefu nejproduktivnějšího hráče play-off první ligy potvrdil videorozhodčí. Vyrovnat se domácím nepodařilo ani při power-play.

Filip Pešán (Liberec): "Věděli jsme, že nás čeká velmi složité utkání. Vstoupili jsme do něj aktivně, což se nedá říci o druhé a třetí třetině. Rozhodly individuální chyby, dostat doma pět gólů je špatné. Zlom nastal za stavu 4:2, kdy jsme po dvaceti vteřinách inkasovali gól na 4:3. Do šaten jsme tak šli pod tlakem."

Jiří Čelanský (Slavia): "Čekali jsme velký tlak domácích, hlavně z úvodu, který přišel. Nám se podařilo jít do vedení v obou třetinách, ale jinak byla aktivita na straně domácích. Hodně důležitý byl moment na konci druhé třetiny, kdy se nám podařilo snížit na 3:4. Třetí třetina byla z našeho pohledu nejlepší a pokud budeme hrát takhle, tak budeme hodně kousat."

Branky a nahrávky: 12. M. Hořava (Čakajík, Vak), 17. Klimenta (Urban), 30. Bartovič (Derner), 38. Nedvěd (Kudrna, Čakajík) - 11. Třetina (T. Svoboda), 22. Sklenář (Vondrka, Pospíšil), 39. Vondrka (Vašíček), 53. T. Svoboda (Roth), 57. Endál. Rozhodčí: Hribik, Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Třetiny: 2:1, 2:2, 0:2. Diváci: 7500. Stav série: 0:1.

Liberec: Pinc - Čakajík, Hunkes, Moravec, Derner, Trončinský, Holub, Pavlů - Kudrna, Nedvěd, Dušek - Bartovič, Podkonický, M. Hořava - Klimenta, Vak, Víšek - Ondřej, Urban, Vantuch. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

Slavia: Kopřiva - Kadlec, Vašíček, Roth, Krejčík, Kolařík, Žižka - T. Svoboda, Třetina, Tomica - Krenželok, Endál, Vondrka - Pospíšil, Jaškin, Sklenář - Micka, P. Jelínek, Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.