Bedřich Ščerban, jednatel Dukly Jihlava

Bedřich Ščerban, jednatel Dukly Jihlava | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rozšíření extraligy by nebylo dobrým krokem, tvrdí jihlavský Ščerban

  • 0
Předseda Krajského svazu ledního hokeje Vysočina a jednatel HC Dukla Jihlava Bedřich Ščerban vidí možnost zatraktivnění extraligy a první ligy především jako změnu pravidel postupu a sestupu do nejvyšší hokejové soutěže.

Coby aktivní hráč pamatuje doby, kdy nejvyšší hokejovou soutěž společně hrálo devět českých a tři slovenské týmy. A podobný systém extraligy by Asociaci profesionálních klubů osobně navrhoval také v současnosti.

"Pokud bychom se bavili o čistě sportovní věci a chtěli mít co nejkvalitnější nejvyšší soutěž, pak by ji muselo hrát deset českých a dva slovenské kluby. A dvanáct českých týmů v první lize," tvrdí Bedřich Ščerban, předseda Krajského svazu ledního hokeje Vysočina. "To by zvýšilo kvalitu extraligy i první ligy. Jakákoliv jiná varianta by naopak kvalitu snížila."

Co říkáte myšlence na rozšíření extraligy o slovenské týmy?
Není to nová myšlenka. A není to ani poprvé diskutováno ve vedení českého hokeje. Až letos je za tím vidět velký humbuk médií. V tomto návrhu ale bylo mnoho otazníků, mnoho variant.

Jak jednotlivé varianty vypadaly?
Mluvilo se o čtrnácti českých extraligových klubech, dvou slovenských, to je šestnáct. Varianta s osmnácti kluby počítala ještě s Ústím nad Labem a Chomutovem. Číslo dvacet by znamenala čtyři celky z první ligy.

Byla nějaká varianta, která by do extraligy posunula Jihlavu?
To nevím, možná varianta dvaceti týmů. Ale taková soutěž by se musela hrát ve dvou skupinách. A pokud by v jedné hrála Sparta Praha a v druhé Kometa Brno, pak by utkání Sparta - Kometa bylo jednou za sezonu. Nejlepší pro Duklu by ale bylo vyhrát první ligu a pak následnou baráž.

Jaký návrh zatraktivnění extraligy podporujete vy osobně?
Přímý postup a sestup. Nebo širokou baráž. Pokud přistoupíme k hokeji jako k produktu, tak potřebujeme naplnit stadiony. A pokud by minulý rok na širokou baráž do Jihlavy přijela Sparta, Kometa či Kladno, tak by vzbudila zájem o hokej na Vysočině. To je i marketingové hledisko hokeje.

Proč se tedy kluby na podobném návrhu nedohodly?
Musíme se oprostit od pohledu, kdy každý zástupce hlasuje v zájmu svého klubu podle hesla bližší košile než kabát. To není pro dobro českého hokeje.

Přineslo by navrhované rozšíření extraligy o slovenské týmy nějaké problémy?
Více než šestnáct týmů v extralize je moc. Před listopadem 1989 hrálo federální soutěž devět českých a tři slovenské týmy. Varianta dvaceti týmů znamená obrovské starosti po sportovní stránce. Hledání sponzorů a podobně.

Soutěž se slovenskými kluby ale pamětníci znají z 80. let...
Jenže v té době, kromě několika málo hokejových emigrantů, hráli všichni hráči domácí nejvyšší soutěž. Dnes máme 250 nejlepších českých hráčů v zahraničí. To odpovídá deseti klubům po 25 hráčích. Takže máme deset týmů v zahraničí. Pokud bychom se vydali cestou rozšíření, tak ze sportovního hlediska to není dobrý krok.

Co je podle vás varianta pro dobro českého hokeje?
Stále se mluví o zatraktivnění hokejových soutěží, ale převažují klubové zájmy. Široká baráž by měla široké ekonomické a marketingové výhody. Současná baráž znamená zmrazení situace v českém hokeji.

Umíte si představit odchod Dukly Jihlava do jiné soutěže podobně jako letos odešli znojemští Orli do rakouské EBEL ligy?
Teď bude záležet na výsledku hokejové konference v příštím roce. Jestli návrh na rozšíření uspěje, či nikoliv. A jaký to bude návrh.

Klub Z S B
1. HC Sparta Praha 17 65:43 35
2. HC Škoda Plzeň 16 58:42 32
3. BK Mladá Boleslav 17 51:36 32
4. HC Kometa Brno 16 46:38 32
5. HC Oceláři Třinec 18 63:48 31
6. HC Energie Karlovy Vary 18 61:47 30
7. Bílí Tygři Liberec 16 56:55 28
8. HK Mountfield Hradec Králové 18 48:53 26
9. HC Vítkovice Ridera 18 46:58 23
10. HC Olomouc 17 34:52 20
11. Rytíři Kladno 16 47:62 19
12. HC Verva Litvínov 17 42:53 17
13. PSG Berani Zlín 17 48:59 16
14. HC Dynamo Pardubice 17 37:56 16
podrobná tabulka