Nachlazený rošťák Duda nachytal gólmana

• 86
Praha - Devět gólů, to je na zápas Slavie v play-off nevídané číslo. Ve třetím finále se spustila branková smršť, jen jeden gól ale padá na vrub brankáře. Pardubický Adam Svoboda si srazil do sítě puk po Dudově nahození z rohu. V té chvíli Slavia otočila zápas na 3:2, Pardubice tím ale neudolala. I Svoboda jako by ve třetí třetině na vlastní gól zapomněl, sebevědomě rozehrával puky, v prodloužení zlikvidoval stoprocentní šanci Beránkovi. "Hodit to za hlavu a jít dál," nabízí recept. "Jinak to nejde, to bych se z toho musel zbláznit." Více o třetím finále x Pardubice letos poprvé v play-off prohrávají x Zadáci Slavie utrácejí kvůli gólům x V Pardubicích se fandilo aspoň u plátna

"Radek Duda, hokej není nuda," objevil se znovu v hledišti transparent fanoušků z Tachova, kteří přijeli podpořit svého oblíbence do Prahy na finále. Hokejový raubíř se znovu blýskl rošťáckým kouskem.

"Nevěděl jsem, co v rohu udělám," popisuje Duda svůj gól v šestnácté minutě druhé třetiny. "Jen mi prolétlo hlavou: Zkus to dát přímo na branku a on si to tam srazí. Máte tutovou šanci a ta se nepodaří, tak to tam musí spadnout takhle, dá se říct se štěstím," uznal.

"Počítal jsem s tím, že to Duda hodí na beka. Ale on to zametl a já si to srazil od hokejky do brusle a do branky," popisoval Svoboda nešťastný moment.

Šancí bylo na obou stranách dost, ale nedá se říct, že by utkání, po němž se nakonec radovali domácí po výhře v prodloužení, bylo výrazně ofenzivnější, než předešlý dvojzápas v Pardubicích. Jakto, že padlo tolik gólů? "Někdy se to tak sejde," říká Svoboda. "Dnes mohl ten zápas skončit klidně sedmnáct - sedmnáct. A zítra to zase bude třeba 0:0 a dojde na nájezdy," myslí si Svoboda. "Kdo ví?"

Ve třetím utkání ale pardubického gólmana potrápil Radek Duda nejen svým gólem. Předtím zařídil ještě první branku Slavie.

V přesilovce míchal pukem za brankou jako to dělával Gretzky a pak ho nahrál do levého kruhu Posmykovi, který dal střelou z první gól. "Nemůžete mě srovnávat s hokejovým bohem. On je Pan Hokejista, já zdaleka ne," směje se narážce na kanadskou legendu. Občas se ale mezi řečí zakucká, nachlazení je na něm stále znát.

"Ani jsem nepočítal s podobným zápasem, spíš jsem myslel, že se tam budu jenom motat," přiznal Duda. "Měl jsem totiž nějakou chřipku, dva dny jsem ležel. Na to, že jsem vůbec netrénoval, to bylo docela obstojné," hodnotil slávistický útočník svůj výkon.

Přesně kvůli podobným drzým kouskům jaký předvedl před prvním a při třetím gólu, ho sláviostický šéf Růžička vyměnil na podzim s Plzní za Viktora Ujčíka. Ve třetí finálové partii se mu trumfový svršrek hodil.