Litvínov vyhrál a znovu předstihl Kladno

• 5
Praha - Po deseti zápasech dokázal v hokejové extralize vyhrát Litvínov. Ve 45. kole porazil díky dvěma rychlým gólům Kubinčáka hostující Třinec 3:1 a z posledního místa se opět prodral před Kladno. To ve vyhecovaném derby remizovalo se Spartou 2:2, a znovu se tak propadlo na dno tabulky. Ani znovu povolaný trenér Liška zatím nespasil Budějovice, ty v ne příliš atraktivním zápase prohrály s Vítkovicemi 0:3 a propadly se na dvanácté místo za Karlovy Vary.Utkání Vítkovice - Budějovice a Slavia - Zlín jsme sledovali v on-line reportáži

Ty dokázaly ve Vsetíně vyválčit výhru po prodloužení, když vítězný gól trefil útočník Kverka. Trefil se pětadvacet vteřin před koncem nastavení a pořádně zmrazil domácí fanoušky. Vsetín totiž přišel o další body v boji o play off a ztrátu už bude velmi těžko dohánět. Osmá Slavia má náskok jedenácti bodů.

Psychicky zlomené hráče Budějovic nedokázal vzchopit ani trenér Liška, který se k týmu vrátil po odvolaném Jágrovi. Přeházel sice útoky, velký efekt to ale nepřineslo. Vítkovice si v pohodě pohlídaly vítězství a už v jedenáctém zápase v řadě bodovaly. Hosté se trápili, ani jednou nedokázali překonat reprezentačního gólmana Trvaje.

Hokejisté Slavie prohráli se Zlínem 1:3 a ani ve čtvrtém vzájemném zápase v tomto ročníku proti moravskému soupeři nevyhráli. O výhře rozhodli hosté v závěrečné třetině, kdy třemi góly otočili vývoj zápasu. Dvěma body si pojistil vedení v kanadském bodování soutěže Leška, hosté se dokázali prosadit i bez nachlazeného olympionika Čajánka.

Deset zápasů čekali hokejisté Litvínova na vítězství a dočkali se proti Třinci, který prohrál už pošesté v řadě. Severočeši porazili trápícího se protivníka díky třem gólům v závěrečné třetině. První výhru si v šestém zápase připsala trenérská dvojice Beránek, Vopat. Hlavní podíl na úspěchu má někdejší reprezentant Kubinčák, který se trefil dvakrát během pěti minut v úvodu závěrečné dvacetiminutovky.

Znojemští hokejisté neudrželi na pardubickém ledě dvoubrankové vedení, o tříbodový zisk přišli 65 vteřin před koncem normální hrací doby. Při vyloučení Vorla využil početní výhody domácí obránce Vyhlídal a vynutil si prodloužení. V nastaveném čase i přes řadu šancí na obou stranách vítězný gól nepadl.

Hokejisté Kladna sice vybojovali i díky dvěma gólů reprezentanta do dvaceti let Miloslava Hořavy remízu s vedoucí Spartou 2:2, přesto klesli na poslední místo o bod za Litvínov. Neporazitelnost Pražanů na čtrnáct zápasů prodloužil trefou v 53. minutě Jiří Zelenka.

Výsledky 45. kola hokejové extraligy:

Vítkovice - České Budějovice 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
12. Burger (Moravec, Škuta), 33. Pavelek (I. Padělek, A. Padělek), 51. M. Tomášek (Čermák). Rozhodčí: Minář - Pospíšil, Hejduk. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. Diváci: 4721.
Sestavy:
Vítkovice:
Trvaj - Tesařík, Galvas, Škuta, Philipp, Výtisk, Zápotočný - Melenovský, Burger, Moravec - I. Padělek, A.  Padělek, Pavelek - Kaděra, Stantien, Selingr - Irgl, Čermák, M.  Tomášek.
České Budějovice: Hudáček - R. Suchánek, Jindra, Kotaška, Nedoma, Vaněček, Hučko - Rob, J. Novotný, Bartoš - Sailer,  Štrba, Šimánek - Vondrka, Kořínek, M. Michálek.

Hlasy trenérů po utkání:
Kamil Konečný (Vítkovice):
"Náš výkon nebyl tak kvalitní a agresivní jako v některých předchozích zápasech, takže největším kladem je asi jasné vítězství. Druhým světlým bodem byl výkon Trvaje, který vyřešil několik nebezpečných situací. Velmi špatně jsem hráli přesilovky. Z první jsme sice hned vsítili gól, ale další nám nevyšly a soupeři jsme v nich dokonce pustili do gólových šancí. To by se nám příště mohlo zle vymstít."
Jaroslav Liška (České Budějovice): "Tlak na hráče s každým neúspěchem stoupá a psychika sehrála důležitou roli zejména v úvodu. Nechci říct, že jsme do zápasu vstoupili špatně, ale narazili jsme na silové pojetí Vítkovic, kterým se momentálně
daří a výkonnostní rozdíl byl patrný. Postupem času jsme srovnali krok, ale na hráčích se projevuje nedostatek sebevědomí v koncovce. Alespoň jeden vstřelený gól, v poslední třetině ho mohl dát Bartoš, by nám psychicky mohl hodně pomoci."

Vsetín - Karlovy Vary 4:5 v prodl. (0:1, 3:2, 1:1 - 0:1)
28. Sochor, 35. Kucharczyk (Veselý, Hriňa), 38. Hudler (Němec, Veselý), 57. Hriňa - 16. Balázs (Alinč), 37. Dobroň (Balázs), 40. Zíb (J. Štefanka, Kverka), 43. Kraus (J. Štefanka), 65. Kverka (Mádl). Rozhodčí: Bolina - Pouzar, Kareš. Vyloučení: 3:6, navíc Rodin (Vary) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 3480.
Sestavy:
Vsetín:
Biegl - J. Polák, Hriňa, Němec, Vašut, Kuboš, Spitzer - Kotásek, Vlach, Demel - Kucharczyk, Hudler, Streit - Sochor (41. Vampola), Veselý, Dubec (41. Valko).
Karlovy Vary: Franěk - M. Hlavačka, Špelda, Dobroň, Rodin (29.- 39. Punčochář), Zíb, Mádl - Balázs, Alinč, Košťál - J. Kopecký (41. Appel), Pavliš, Němčický - J. Štefanka, Kverka, Kraus.

Zdislav Tabara (Vsetín):
"V první třetině jsme nereagovali na důraznou hru soupeře, hráči špatně bruslili. Pak nás postavily na nohy dobře sehrané přesilovky. Chyby jednotlivců v obranné činnosti nás však stály góly. Vyrovnali jsme šťastnou brankou, hokej však trpěl."
Radim Rulík (Karlovy Vary): "Přijeli jsme bojovat o bod a získali jsme dva. Jsme nesmírně rádi, že se nám to podařilo."

Litvínov - Třinec 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)
44. Kubinčák (Filip), 49. Kubinčák (Filip), 60. Prorok (Kroupa, Filip) - 38. Skořepa. Rozhodčí: Haškovec - Čech, Kalivoda. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 4506.
Sestavy:
Litvínov:
Pinc - Gýna, Divíšek, Kuntoš, M. Nosek, Poživil, Kroupa - Klíma, M. Filip, Kubinčák - Trávníček, T. Martinec, Prorok - Riečičiar, Rousek, Gombár.
Třinec: Lakosil - Houdek, Gřegořek, Gureň, Jančařík, L. Procházka, Slavík - Zadina, R. Král, Zdráhal - Hašek, Jánoš (41. Kolařík), L. Vlček - Janků, Marek, Skořepa.

Josef Beránek (Litvínov):
"Z našeho pohledu to bylo velice těžké utkání, ve kterém jsme se snažili nepustit hosty do šancí. Přesto vedoucí gól Třince jsme dostali právě po chybě v obraně. Po vyrovnání hráči ožili a vítězství doslova vydřeli. Jsem naprosto spokojen s bojovností všech hráčů a pochopitelně i se získanými body."
Antonín Stavjaňa (Třinec): "Začátek byl oboustranně velmi opatrný, bez vyložených šancí. Ve druhé třetině hrál Litvínov velmi špatně, ale dali jsme pouze jeden gól, a to bylo málo. Po vyrovnání byl Litvínov aktivnější a v závěru zápasu nás do ničeho nepustil."

Kladno - Sparta 2:2 po prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
7. Hořava (Horna), 50. Hořava (Skrbek) - 4. J. Hlinka (Bělohlav), 53. Zelenka (Ptáček, Žemlička). Rozhodčí: Šindler - Pešek, Rouspetr. Vyloučení: 4:4, navíc Chabada (Sparta) 10 min. Bez využití. Diváci: 5390.
Sestavy:
Kladno:
Orct - Kříž, J. Dlouhý, Kruliš, D. Hájek, Cartelli, Skrbek - L. Svoboda, Gardoň, Klimt - R. Kysela, M. Havel, Geffert - Horna, Plekanec, Hořava - Kameš.
Sparta: Bříza - Nedvěd, Srdínko (41. Richter), Ptáček, Jiruš, Jan Hanzlík, Šrek - Kratěna, Broš, Chabada - Zelenka, J. Hlinka, Žemlička - Kašpařík (41. Havelka), Sivek, Bělohlav.

Jaromír Šindel (Kladno):
"Chtěli jsme vyhrát, ale proti Spartě je i bod velmi cenný. Částečně jsme pokryli střední pásmo, čímž jsme eliminovali ofenzivní sílu soupeře. Vývoj ovlivnila naše špatně sehraná čtyřminutová přesilovka a chyba před druhým
gólem."
Václav Sýkora (Sparta): "Bylo to dramatické a vyrovnané utkání. Myslím, že diváci viděli na obou stranách málo šancí, protože oba týmy hrály zezadu. Ve druhé třetině jsme postrádali větší tah na branku. V závěrečné dvacetiminutovce jsme byli k vítězství blíže, mrzí mě, že jsme nerozhodli ani v přesilovce v prodloužení."

Pardubice - Znojmo 3:3 po prodl. (0:2, 1:0, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 40. P. Sýkora (T. Blažek), 44. T. Blažek (Mudroch), 59. Vyhlídal (Lubina) - 3. Jakeš (Vorel), 4. Pazourek (Barus), 46. Uram (Plch). Vyloučení: 9:12, navíc Mikeska (Pardubice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení:
1:0. Diváci: 9235.
Sestavy:
Pardubice:
Salfický - Vyhlídal, Pácal, M. Sýkora, Mudroch, Malinský, Duben - P. Sýkora, Janecký, Mikeska (45. Průcha) - J. Kudrna, T. Blažek, Lubina - Tvrdík, Rolínek, D. Pospíšil.
Znojmo: O. Svoboda - Soudek, Havíř, Pavel Kumstát, Jakeš, Benák, Klimeš - Plch, Haman, Uram - Milan Procházka, Vorel, Petr Kumstát - Plášek, Pazourek, Barus.

Josef Paleček (Pardubice):
"Začali jsme utkání dost vlažně a nechytli jsme začátek. Dostali jsme rychlé a laciné góly. Od druhé třetiny jsme se sice zvedli, ale hře chyběla lehkost a byla dost křečovitá. Vzhledem k průběhu zápasu jsem s remízou spokojen."
Milan Kastner (Znojmo): "Bylo to podle mého názoru kvalitní utkání. Nám vyšel začátek, dali jsme rychlé góly, ale pak nás domácí dostali pod tlak. Pomohla jim k tomu branka ze 40. minuty. V závěru nám nevyšly dva brejky, takže můžeme být s bodem spokojeni."

Slavia - Zlín 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)
Branky a nahrávky: 35. Míka (Beránek, Kadlec) - 45. Marušák (Leška), 48. Balaštík (Leška), 60. Jenáček (Okál, Zubíček). Rozhodčí: Souček - Čížek, Padevět. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 3055.
Sestavy:
Slavia:
Málek - Kadlec, Hejda, J. Novák, Snopek, Chatrnúch, F. Štefanka - Míka, Beránek, Hübl - Ujčík, Štraub, Tomica - Matějovský, Z. Novák, Šaffer - Branda, Steiner, Sup.
Zlín: Mařík - M. Hamrlík, Zubíček, Marušák, Blaťák, Homer, Malena - Okál, Ministr, Somík - Balaštík, Leška, Pivko - Rachůnek, Jenáček, Záhorský.

Ondřej Weissmann (Slavia):
"Čekali jsme, že Zlín bude bránit a spoléhat na brejky, což se potvrdilo. Přesto jsme si vytvořili řadu šancí, ale opět jsme měli problém dát gól. O osudu zápasu rozhodla naše chyba před druhou brankou. V závěru jsme sice opět tlačili, ale vyrovnat jsme nedokázali a s jedním vstřeleným gólem se doma vyhrát nedá."
Stanislav Přikryl (Zlín): "V první třetině jsme chtěli hlavně eliminovat tlak Slavie, což se nám podařilo. Ve druhé části měli domácí více šancí, ale k brance jsme jim paradoxně pomohli sami chybou v rozehrávce, po které následoval rychlý protiútok. Dvěma góly v závěrečné třetině se nám zápas podařilo otočit, i když ke druhému nám domácí pomohli. Pak jsme se již zuby nehty bránili a díky výbornému Maříkovi jsme vyhráli."

Plzeň - Havířov 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
10. Volák (Voskár), 31. Z. Sedlák (Krátoška, Brabenec), 46. I. Vlček (Brabenec, Švík) - 14. Hruška (Bacul, Eiselt), 50. Hruška. Rozhodčí: Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 6:9, navíc Krátoška - Černošek oba 5 min. a do konce
utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1 Diváci: 7184.
Sestavy:
Plzeň:
Barta - Dobrovolný, Řezníček, Mazanec, I. Vlček, Výborný, Veber - Duda, J. Straka, Andrašovský - Švík, Krátoška, Brabenec - Koreis, M. Straka, Z. Sedlák - Dvořák, Voskár, Volák.
Havířov: Cagaš - Javín, D. Kysela, Černošek, Holý, Pavlas, Tůma - Hruška, Bacul, Eiselt - Pohorelec, Vala, Korhoň - R. Procházka, Pilavka, D. Boháč.

Pardubický útočník Petr Sýkora (vpravo) se zlatou helmou stíhá znojemského Radka Hamana v úterním utkání 45. kola hokejové extraligy.

Sparťanský útočník Hlinka právě střílí gól kladenskému gólmanovi Orctovi, pražský tým vede 1:0.

Co mu asi říká? Asistent pardubického trenéra Petr Hemský radí veteránovi Otakaru Janeckému.

Kladenský mladík Tomáš Plekanec se svíjí bolestí, spoluhráči mu pomáhají dostat se z ledu.

Jeden ze soubojů, ke kterému došlo v pátečním utkání 45. kola extraligy mezi Plzní a Havířovem.

Poprvé se v dresu Sparty představil obránce Martin Richter. Proti Kladnu začal na střídačce, pak se ale do hry zapojil.