Litvínov i potřetí v sezoně pokořil Spartu

Litvínov se stává prokletím hokejistů Sparty. Ti i ve třetím vzájemném střetnutí prohráli. Sparta tak v posledním předvánočním kole extraligy nevyužila zaváhání Slavie, která prohrála v prodloužení v Kladně, a neposunula se v tabulce před městského rivala na druhé místo. Naopak týmy Vsetína a Zlína zabraly po sériích neúspěchů.

Naposledy v šestnáctém kole zvítězili hokejisté Vsetína v domácím prostředí.

Na další úspěch před vlastními fanoušky čekali téměř sedm týdnů, ve třiatřicátém kole zdolali Budějovice i díky čtyřem bodům slovenského útočníka Michala Hudce.

Za Vsetín poprvé nastoupil Radim Tesařík, jehož do Vsetína uvolnil pro špatné výkony sousední Zlín, ale zkušený obránce se do statistiky utkání zapsal jenom dvěma vyloučeními.

Také Zlín přerušil sérii neúspěchů, po pěti porážkách konečně zabral a vyhrál v Karlových Varech.

V sobotní dohrávce porazil Třinec lídra soutěže, Pardubice po domácí prohře se Spartou nebodovaly už podruhé za sebou - čtěte zde.

Z třiatřicátého kola zbývá sehrát ještě utkání mezi Plzní a Libercem. Tento zápas byl odložen kvůli onemocnění plzeňských hokejistů - čtěte zde.

Vsetín - České Budějovice 5:1
Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE
Až do poloviny závěrečné třetiny mohli hokejisté Českých Budějovic doufat v zisk bodů a stažení bodového manka na předposlední Vsetín. Jenomže pak se prosadili domácí Hudec s Pavlišem a skvěle sehranou přesilovku využil Polák. Vsetín rázem vedl 5:1 a Jihočeši odpadli.

Hrdiny bojovného utkání byli útočník Michal Hudec, který vstřelil dvě branky a na dvě přihrál, a brankář Radovan Biegl, který zejména ve druhé třetině čelil několika nebezpečným příležitostem hostujícího týmu. Bohatě tak odčinil hrubé zaváhání, které vedlo k jediné brance Budějovic. Vsetín zůstává předposlední, ale zvýšil náskok před Jihočechy na osm bodů.

Dále čtěte: Trenér Jan Neliba se vrací do Vsetína

Jiří Režnar (Vsetín): "Z počátečního náporu jsme sice dali gól, ale pak jsme lacině inkasovali. Ještě v téže přesilové hře jsme ale udeřili podruhé. V prostřední části hry byli hosté nebezpečnější, naštěstí pro nás své šance nevyužili. Po třetím vstřeleném gólu z hráčů spadla nervozita a utkání v klidu dotáhli do vítězného konce."
Jaroslav Pouzar (České Budějovice): "Hráli jsme zde velmi špatně. Mé mužstvo mě zklamalo svým přístupem, takto se nebojuje o vítězství. Vsetín dal do hry více srdíčka, byl lepší, proto vyhrál zcela zaslouženě."

Branky a nahrávky: 7. Hudec (Selingr), 13. Vak (Jaškin, Pavliš), 47. Hudec (Pavliš), 49. Pavliš (Hudec, Demel), 55. Jiří Polák (Hudec, Stantien) - 11. Bartoš. Rozhodčí: Nečas - Dědek, Chytil. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 2450. Třetiny: 2:1, 0:0, 3:0.

Vsetín: Biegl - Jaškin, Frolo, Tesařík, Jiří Polák, Kuboš, Vyrůbalík - Dubec, Pavliš, Demel - Hudec, Stantien, Selingr - Prokop, Vak, Ambruz. Trenéři: Tabara a Režnar.
České Budějovice: Chábera - Kotaška, Jakeš, Jasečko, Ďurák, Gýna, Mucha - Kostourek, Štrba, Bělohlav - Šimánek, Škoda, Bartoš - Ondřej, Kristek, Hřebejk. Trenéři: Pouzar a Caldr.

Znojmo - Vítkovice 2:6
Na mátožný výkon a tři inkasované góly v úvodní třetině doplatili hokejisté Znojma. V prostřední části se sice domácí hráči na chvíli vzchopili a snížili na dvoubrankový rozdíl, ale v závěru zcela rezignovali a dovolili tak Vítkovicím, aby se jim v tabulce přiblížily na rozdíl jediného bodu.

Milan Skrbek (Znojmo): "O výsledku se rozhodlo už v první třetině, kdy si naši hráči ani neuvědomili, že do Znojma přijel velmi kvalitní soupeř. Chtěli jsme pouze útočit, nikdo nechtěl hrát dozadu. Prohrávali jsme osobní souboje. V dalších dvou třetinách jsme vyvinuli snahu, vše ale bylo ve velké křeči."
Ladislav Svozil (Vítkovice): "Naše taktika vycházela ze zabezpečené obrany a čekání na protiútoky. Hráli jsme druhé utkání po sobě na ledě soupeře a stejně jako v minulém kole ve Zlíně se nám podařilo vstřelit tři góly v první třetině. Rozhodující bylo, že se nám podařilo eliminovat nebezpečný první útok Znojma. Jsem spokojen, protože ve Znojmě se často nevyhrává."

Branky a nahrávky: 24. Pardavý (Uram), 36. Milan Procházka - 11. I. Padělek (Turek), 14. J. Štefanka (Irgl, Pavel Kumstát), 18. Irgl (M. Tomášek, Rimmel), 31. Burger (Ficenc), 60. Burger (Olesz), 60. I. Padělek (Černošek). Rozhodčí: Turčan - Čech, Machálek. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:2. Diváci: 3961. Třetiny: 0:3, 2:1, 0:2.

Znojmo: Duba (21. Slávik) - Křetínský, Havíř, Snopek, Toman, Benák, Němeček - Pardavý, Pucher, Uram - R. Erat, Ludvík, Milan Procházka - Mareš, M. Straka, Haman - Plášek, Barus, Beroun. Trenéři: Pazourek, Skrbek a Kastner.
Vítkovice: Pinc - Jurečka, Seman, Ficenc, Černošek, Pavel Kumstát, Rimmel, Chmelíř, Zápotočný - Míka, Burger, Hubáček - I. Padělek, Turek, Olesz - Irgl, J. Štefanka, M. Tomášek - Köhler, A. Padělek, Krenželok. Trenéři: Svozil a A. Tomášek.

Karlovy Vary - Zlín 2:3
Když Karlovarští v první třetině přestáli pětiminutové oslabení, vrhli ve druhé částí síly do útoku. Ve 22. minutě se před brankou dobře orientoval Lipianský a domácí vedli. Po devíti minutách hry ale vyrovnal po vzoru Roberta Reichla zpoza branky Leška. Do vedení se hosté dostali ve dvojnásobné přesilovce, kterou využil střelou od modré Hamrlík.

Když ve 45. minutě neuspěl pokusem od modré Galvas, vyvezli Balaštík s Leškou puk až z vlastní obranné třetiny, ukázkově si mezi sebou přihráli a Balaštík skóroval prakticky do prázdné branky. Karlovy Vary ještě stačily snížit v přesilovce, když střelu Ptáčka dorazil Lipianský, ale více už Západočeši nestihli.

Richard Farda (Karlovy Vary): "Důležitým momentem pro další vývoj byl trest pět minut plus do konce utkání pro Skuhravého, čímž se nám po Alinčově řadě rozpadla další útočná "lajna". Neměli jsme dva klíčové centry a neměli jsme ani štěstí. Zlomem v utkání pak byl vyrovnávací gól Lešky, kterého všichni znají... "
Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Po sérii bez výhry jsme v Karlových Varech zabezpečili střední pásmo a spoléhali na taktiku, se kterou jsme s Karlovými Vary uspěli v předchozích dvou utkáních. Chtěl bych klukům poděkovat, že bojovali, a že soupeře předčili nejen v počtu střel ale i na góly."

Branky a nahrávky: 22. Lipianský (Netík, Bednařík), 54. Lipianský (F. Ptáček) - 31. Leška (Veselý), 43. Hamrlík (Leška), 47. Balaštík (Leška, Veselý). Rozhodčí: Šindler - Český, Kostka. Vyloučení: 4:7, navíc Skuhravý (Karlovy Vary) na 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 2665. Třetiny: 0:0, 1:1, 1:2.

Karlovy Vary: Franěk - D. Hájek, F. Ptáček, Kivoň, Krajíček, Galvas, Vantroba - V. Polák, Tvrdík, Košťál - Netík, Lipianský, Bednařík - Petr Kumstát, Skruhravý, Kraus - od 21. navíc Bacul. Trenéři: Farda a Rulík.
Zlín: Altrichter - Hamrlík, Blaťák, J. Dlouhý, Nosek, Zubíček, Vosátko, Zavrtálek - Balaštík, Leška, R. Pšurný - Barinka, Weissmann, Jenáček - Veselý, Záhorovský, Mokrejš - od 11. navíc Martin Čech I. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.

Kladno - Slavia 2:1 v prodl.
Ze začátku byli aktivnější domácí, ale jejich odpor zlomila Slavia v přesilovce. A od té doby pro zbytek první části ovládla hru. Kladno ovšem ve druhém dějství přidalo a vyrovnání si zasloužilo. Stejně jako Slavia skórovalo i Kladno v početní výhodě.

Ve třetí třetině se oba týmy se snažily utkání co nejrychleji rozhodnout, ovšem zápasu kralovali gólmani. Až v prodloužení se Kladenští dočkali prémiového bodu, když Kalla rozehrál od zadního mantinelu na Havla, ten přenechal puk obránci Krulišovi, který tvrdou ránou rozhodl.

Dále čtěte: Kladno jásá, konečně zdolalo Slavii

Zdeněk Müller (Kladno): "Viděli jsme výborný hokej s velkým nasazením a bojovností. Slavia byla lepší v první třetině, od druhé části hry jsme se zlepšili my. Důležité bylo, že jsme se dokázali ve třetí části ubránit dvojnásobnému oslabení. V prodloužení se na nás usmálo patřičné štěstí."
Jiří Kalous (Slavia): "Věděli jsme, že nás čeká na Kladně těžké utkání. Zápas jsme měli dobře rozehraný, bohužel z následujících nebezpečných akcí jsme nedokázali potvrdit naše vedení. V závěru byla hra hodně rozkouskovaná a my jsme se nemohli dostat pořádně do hry."

Brankyy a nahrávky: 36. V. Bílek (Kalla), 62. Kruliš (M. Havel, Kalla) - 8. J. Novák (P. Martinec, Antoš). Rozhodčí: Kolísek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:10. Využití: 1:1. Diváci: 3064. Třetiny: 0:1, 1:0, 0:0 - 1:0.

Kladno: Orct - Špelda, Sláma, Zeman, Kasík, V. Čech, P. Hořava, Kruliš, Malena - Kysela, Zajíc, M. Havel - Horna, Gardoň, Klimt - V. Bílek, Kalla, Pazourek - Lažo, Bartánus, Jankových. Trenéři: Müller, Evan a Tatíček.
Slavia: Hronek - P. Kadlec, Pojkar, Graňák, Kuntoš, Kolařík, J. Novák - Sup, Beránek, Hruška - Antoš, P. Martinec, Kropáč - R. Dlouhý, Kopecký, Jaroš - Tomica, Vondrka, Kvapil. Trenéři: Růžička, Kalous a Weissmann.

Sparta - Litvínov 1:3
Hosté se ujali vedení při vlastním oslabení. Čerstvý reprezentant Trávníček využil Řezníčkovy chyby v rozehrávce na modré čáře a svoje sólo zakončil přesnou bekhendovou střelou. Vyrovnání zařídil Ujčík, který nastoupil po dlouhé přestávce zaviněné zraněním v letošním ročníku poprvé. Převzal Kasíkovu přihrávku, neunáhlil se, položil si gólmana Maříka a do odkryté branky zasunul kotouč.

Klobouček ranou od modré čáry znovu dostal hosty do vedení a když si v závěru prostřední části hry vybral slabší chvilku i Bříza, s jehož přispěním vstřelil třetí úspěch hostí Balázs, bylo rozhodnuto.

Ještě před utkáním předali zástupci klubového vedení dres s podpisy hráčů odcházejícímu americkému velvyslanci Craigu Stapletonovi. Zámořský diplomat je totiž velkým příznivcem hokeje a na některé zápasy Sparty se osobně přicházel podívat.

Dále čtěte: Kanonýr Ujčík oslavil návrat gólem

Alois Hadamczik (Sparta): "Neprosazovali jsme se v osobních soubojích ani v koncovce, nezasloužili jsme si vyhrát. Podali jsme dnes nesoustředěný výkon, úplně jiný než v úterý při výhře v Pardubicích."
František Výborný (Litvínov):
"Nevěřil jsem příliš, že můžeme v Praze vyhrát i potřetí za sebou, ale s příchodem Kaděry a Hreuse se náš útočný projev zlepšil. Důležité rovněž bylo, že jsme se dostali do vedení a Spartu s výjimkou přesilových her nepouštěli do žádných velkých šancí."

Branky a nahrávky: 25. Ujčík (J. Kasík, Broš) - 7. Trávníček, 30. Klobouček (Prorok, Skuhrovec), 37. Balázs. Rozhodčí: Husička - Čížek, Padevět. Vyloučení: 5:6, navíc Kroupa (Litvínov) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4013. Třetiny: 0:1, 1:2, 0:0

Sparta: Bříza - Výtisk, Řezníček, J. Kasík, Jan Hanzlík, Sloboda, Srdínko - Kratěna, Broš, Chabada - Ujčík, Marek, Tomajko - Paroulek, Špilár, Z. Sedlák - Vondráček, J. Šindel, Hromas - od 41. min. navíc Jantovský. Trenéři: Hadamczik a Konečný.
Litvínov: Mařík - Kroupa, M. Nosek, P. Martínek, Droppa, Klobouček, Skuhrovec - Kaděra, V. Hübl, Žemlička - Trávníček, T. Martinec, Gombár - L. Havel, Říha, Prorok - Rolínek, Hreus, Balázs. Trenéři: Výborný, Hynek a J. Hübl.

Aktualizovanou tabulku extraligy najdete zde

Gabriel Špilár Sparty Praha (vlevo) v souboji u mantinelu s Janem Kloboučkem z Litvínova.

Radim Tesařík ještě ve vsetínském dresu.

Sparťanský útočník Viktor Ujčík se ve svém prvním utkání v sezoně raduje z gólu.

Karlovarský útočník Ján Lipianský śe snaží prosadit před zlínským gólmanem Martinem Altrichtrem. Brání mu v tom Petr Leška.

Litvínovský kapitán Richard Žemlička (vlevo) v souboji o puk.