Závar před vítkovickým gólmanem Filipem Šindelářem.

Závar před vítkovickým gólmanem Filipem Šindelářem. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Liberec je prvním semifinalistou play-off, Pardubice zničily Vítkovice

• 78
Hokejová extraliga zná prvního semifinalistu play-off. Je jím Liberec, jenž využil první mečbol, v domácím prostředí porazil České Budějovice 3:1 a v celé sérii triumfoval 4:1 na zápasy. V neděli ho mohou následovat Pardubice, které rozdrtily Vítkovice 6:0 a k postupu jim už stačí jen jedna výhra.

Liberec si na svého soupeře ještě počká, jelikož ostatní série jsou velice vyrovnané. Jasněji bude už v sobotu večer, kdy Sparta hostí Kometu Brno (od 18:10) a Zlín zavítá do Plzně (od 17:30). Obě série jsou zatím vyrovnané 2:2 na zápasy.

Vyřazení se budou v neděli snažit odvrátit v domácím prostředí Ostravané, duel začíná v 18:10.

Pardubice - Vítkovice 6:0

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Jednoznačný výsledek se začal rodit v jedenácté minutě, kdy načal svůj hattrick slovenský útočník Martin Bartek: využil obrovský tlak a mířil v podstatě do prázdné branky, Šindelář se nestačil přesunout ani fotbalovou robinsonádou. Větší klid dodal Pardubicím až v polovině zápasu Elkins, jenž stačil šikovně tečovat Borerovu vysoko letící střelu. Definitivní uvolnění přišlo ještě před druhou sirénou, útočník Kolář totiž dokázal zužitkovat trestné střílení. I díky tomu mohli Východočeši nakonec soupeře znemožnit dalšími třemi brankami: po rychlé akci od vlastní klece se prosadil Starý, pak přidal dva góly Bartek. Nejprve dorazil střelu od modré, poté v přesilovce zakončil pěknou kombinaci na jeden dotek. Střílel z pravého kruhu pod břevno.

Ladislav Lubina (Pardubice): "Do utkání jsme dobře vstoupili a odehráli dobrou první třetinu, je jen škoda, že jsme v ní nevstřelili více branek. Naopak vstup do druhé části jsme měli špatný, tam soupeř přidal na bruslení a agresivitě a až do gólu na 2:0 jsme hráli špatně. Dá se říct, že tento gól nám strašně moc pomohl, pak už jsme byli lepší, kontrolovali hru a jsme velice rádi, že jsme dnes získali ten třetí bod."
Mojmír Trličík (Vítkovice): "Snad jen do našeho prvního vyloučení byla hra vyrovnaná. Pak byl soupeř lepší, a proto zaslouženě vyhrál. Celou sezonu nás trápí koncovka, i proto, že se nám rozpadly dva produktivní útoky, a v podstatě se s tím celou sezonu potýkáme."

Branky a nahrávky: 11. Bartek (Somík), 32. Elkins (Bartek, Borer), 37. Kolář I z trestného střílení, 41. Starý (Píša, V. Kočí), 53. Bartek (Borer, Somík), 55. Bartek (Elkins, Somík). Rozhodčí: Minář, Pešina - Horinek, Lhotský. Vyloučení: 4:6, navíc Szturc (Vítkovice) 10 min. Využití: 1:0. Třetiny: 1:0, 2:0, 3:0. Diváci: 9754. Stav série: 3:2.

Pardubice: M. Růžička - Píša, V. Kočí, Sičák, Borer, Havíř, Kolář II, Benák - Kolář I, Koukal, Starý - Cetkovský, T. Zohorna, Rákos - Bartek, Elkins, Somík - Semorád, Kousal, Buchtele. Trenéři: Hynek a Lubina.

Vítkovice: Šindelář - Sloboda, Voráček, Sedlák, Kudělka, Punčochář, Koma - Ujčík, Burger, J. Káňa - Pohl, Strapáč, Klimek - J. Sýkora, Húževka, T. Káňa - Šedivý, Štefanka, Szturc (6.- 16. Kolouch). Trenéři: Trličík a Moták.

Liberec - České Budějovice 3:1

Lepší vstup do zápasu si Liberečtí nemohli přát: už ve třetí minutě se dostal do své typické akce Petr Nedvěd - nabruslil si do útočného pásma a zpoza obránce vystřelil švihem přesně k protější tyči. Jihočeši dokázali v čase 25:25 vyrovnat, když se opakovanou střelou od modré prosadil zkušený obránce František Ptáček. Nerozhodný stav ovšem moc dlouho nevydržel, už za necelé tři minuty vrátil vedení Severočechům Špaček, jenž se dokázal zorientovat v brankovišti, kde poskakoval kotouč, a dorazil ho do sítě. Definitivní klid dodal domácím znovu Nedvěd, který si v utkání připsal tři kanadské body. Pátý gól v play-off pro něj byl jednoduchý: stačilo dorazit Čakajíkovu střelu za rozhozeného gólmana Kováře. Budějovice zkoušely v závěru i hru bez brankáře, ale bylo jasné, že dvoubrankovou ztrátu už nemohou dohnat.

Filip Pešán (Liberec): "Celou sérii rozhodly malinké věci a my jsme v nich nebyly lepší, ale šťastnější. Důležité bylo, že jsme uhráli výsledky venku, a dnešní zápas byl celý obraz série. Rozhodla lehkost Petra Nedvěda, který byl největší osobností série a byl na naší straně. Proto jsme sérii vyhráli."
František Výborný (České Budějovice): "Celou sérii rozhodlo lepší proměňování šancí. Například u nás jich bylo méně, dvě tři čtyři vyložené a Liberec je dal, zatímco my ne. I kvůli tomu jsme neudělali minimálně jedno utkání doma, v Liberci jsme hráli velmi dobře. Vytvořili jsme si tu i dost šancí, ale když je neproměníme, tak na úspěch pomýšlet nemůžeme. Je škoda, že jsme sérii nedostali do šestého utkání. Liberec stály zápasy hodně sil a bylo to hratelné."

Branky a nahrávky: 3. P. Nedvěd (Vantuch), 29. Špaček (T. Urban, P. Nedvěd), 54. P. Nedvěd (Čakajík, T. Urban) - 26. Ptáček (Gulaš, Kotalík). Rozhodčí: Hodek, Homola - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 9:7. Využití: 1:0. Třetiny: 1:0, 1:1, 1:0. Diváci: 7500 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:1.

Liberec: Pinc - Trončinský, Derner, Čakajík, Výtisk, Roth, Moravec, Holub, Ulrych, Štich - T. Urban, P. Nedvěd, Bartovič - Bárta, Vantuch, Špaček - Kudrna, Bulíř, Víšek - od 21. navíc Bortňák, Kica. Trenéři: Kalous a Pešán.

České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Kranjc, J. Novák, Mikuš, Němeček, Kolarz - Gulaš, Kašpařík, Šimánek - Kotalík, Langhammer, Sailer - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný - Horna, Červený, Martynek - Podlešák. Trenéři: F. Výborný a Kupka.