Vítkovický Rudolf Huna (vpravo) uniká karlovarskému soupeři.

Vítkovický Rudolf Huna (vpravo) uniká karlovarskému soupeři. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Karlovy Vary už nejsou poslední, proti Vítkovicím jim pomohly dvě teče

• 24
Hokejisté Karlových Varů porazili v předehrávce 33. kola extraligy Vítkovice 3:1 a odlepili se ode dna tabulky. Hosté prohráli potřetí v řadě, znovu navíc o body přišli v poslední třetině.

Utkání, které se hrálo i přes státní smutek, předcházela minuta ticha k uctění památky zesnulého exprezidenta Václava Havla.

Karlovy Vary - Vítkovice 3:1

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Do první šance se dostal v šesté minutě v přesilovce při Sedlákově vyloučení karlovarský bek Mocek, ale z dobré pozice minul branku. Druhou početní výhodu po Klimkově faulu už domácí využili, když Gřegořkovu přihrávku tečoval z mezikruží nechytatelně nad Málkovu vyrážečku.

Hra se pak na několik minut přerušila, protože fanoušci v charitativní akci zasypali led plyšáky pro dětské domovy v takovém množství, že úklid i za pomoci domácích hráčů se protáhl. Vítkovice si při přesilovce výraznější možnost nevypracovaly a další početní výhodu domácích přerušil brzy nedovoleným zákrokem Pech.

Do druhého dějství zamíchal vítkovický trenér Trličík složením útoků, ale nejdříve mohl zvýšit Kumstát. Nejlepší střelec extraligy se dostal za obranu hostů, Málek však jeho blafák do bekhendu vystihl. Ve 29. minutě bylo naopak vyrovnáno, když při vyloučení Skuhravého dorážel před Salfickým po Klimkově střele Strapáč.

Ostravané převzali iniciativu a otočit stav mohl opět Strapáč, Salfického ale nepřekonal. Pak o sobě dali vědět i domácí a Málek pochytal střely Deje i dorážku Skladaného. Vítkovice se ubránily i následně při trestu Jana Káni, který pak zahrozil v úvodu třetí třetiny.

Málek měl zase práci po pokusech Gawryletze a Gřegořka, Energie nevyužila ani dvě přesilovky při Strapáčových trestech. Salfický zase musel řešit šanci Šedivého. Karlovy Vary ve svém prvním utkání po reprezentační pauze dokázaly navázat na předchozí výhru nad Libercem, když při Klimkově trestu lehce tečoval Gawryletzovu střelu Kumstát.

Ostravané ztratili zápas v oslabeních stejně jako v úterý na Spartě, kde prohráli 2:5 po čtyřech inkasovaných gólech v přesilovce soupeře. V závěru při power play získal puk Zaťovič a Skuhravý definitivně rozhodl.

Martin Pešout (Karlovy Vary): "V první třetině jsme chtěli využít našeho nástupu, což se nám i podařilo. Bohužel jsme ale dali jen jednu branku. Ačkoliv ve druhé třetině se Vítkovice vrátily do hry, rozhodla v závěru utkání naše vůle po vítězství. Myslím, že za výkon jsme si tři body zasloužili. Jsem rád, že jsme fanouškům i klubu dali vánoční dárek v podobě tří bodů."

Zdeněk Moták (Vítkovice): "Náš výkon v první třetině byl těžkopádný. Ve druhé třetině jsme se rozjezdili, byli jsme aktivnější, bruslili jsme, byli jsme i lepší v počtu střel na bránu soupeře. Bohužel jsme doplatili na častá vyloučení a na hru v oslabení. Stejně jako na Spartě jsme dostali rozhodující branky v oslabení. Musíme se nad tím zamyslet. Vynikající dnes byli oba gólmani."

Branky a nahrávky: 11. Košťál (Gřegořek), 56. Kumstát (Gawryletz, Pech), 60. Skuhravý (Zaťovič) - 29. Strapáč (Klimek, Kudělka). Rozhodčí: Šindler, Lacina - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:8, navíc Klimek (Vítkovice) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 3549. Třetiny: 1:0, 0:1, 2:0

Karlovy Vary: Salfický - Gřegořek, Gawryletz, Gulaši, Mocek, J. Látal, Prošek, Gründling - Skladaný, Skuhravý, Dej - Kumstát, Pech, Košťál - Mikeska, T. Sýkora, Zaťovič - Kuběna, Zucker, Vachovec. Trenéři: Baďouček, Pešout a Kněžický.

Vítkovice: Málek - Malík, Kudělka, Voráček, Punčochář, Sedlák, Ovčačík, L. Kovář - Walker, Burger, Klimek - Štefanka, Húževka, Pabiška - Šedivý, Strapáč, J. Káňa - T. Káňa, Pohl, Szturc. Trenéři: Trličík a Moták.