Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Korec o hokejovém Zlíně: Čajánka jsme chtěli na střídačku, ale nemůže

  14:27
Před startem letošní sezony mluvil o útoku na titul a Roberta Svobodu označil za nejlepšího kouče v extralize. Měsíc poté už Svoboda tým netrénuje a PSG Berani Zlín jsou s jednou výhrou ze čtrnácti zápasů v tabulce poslední. Primátor a prezident hokejového klubu Jiří Korec by ale svoje slova zpátky nevzal a vysvětluje, jak je myslel.

Jiří Korec, primátor Zlína a prezident tmního hokejového klubu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Každý sportovec by měl chtít vyhrávat a klást si co nejvyšší cíle. Proto jsem mluvil o titulu, ale hned vzápětí jsem dodal, že pro nás bude úspěchem postup do play off. Vyznělo to trochu jinak, než jsem myslel, v médiích zůstalo jen oznámení, že jdeme za titulem. Přitom já jsem realista, opravdu jsem to myslel spíš jako motivaci,“ říká Korec v rozhovoru pro MF DNES.

Jen Svobodův odchod Zlín nezachrání. Jak zareaguje vedení hokejového klubu

Trenér Zlína Robert Svoboda.

V čem je důvod toho, že Zlín zatím tápe?
Když jsme vyměnili trenéra a v zápase v Olomouci vedl tým Luboš Jenáček, přišel poté s podrobnou analýzou. Doplatili jsme na častá zranění a fakt, že hráči, kteří by měli být tahouny, jimi zatím nejsou. Tým nefunguje tak, jak se očekávalo. Ale třeba poslední zápasy jsou už lepší, v Olomouci i Třinci jsme odehráli poměrně dobrá utkání a v Plzni to bylo dlouho vyrovnané, byť výsledná porážka 1:4 je zkreslující.

Mužstvo trápí úzký kádr. Proč jste ho neposílili?
Po konci loňské sezony i během léta jsme se trenéra Svobody, který jako vedoucí sportovního úseku skládal kádr, opakovaně ptali, zda není třeba tým doplnit. On nechtěl, podle něj byl kádr konkurenceschopný a měl na klidný střed tabulky.

Což se ovšem nepotvrdilo, že?
V létě se předpovídalo, že se na trhu před sezonou objeví hodně volných hráčů, ale realita je jiná. Mohli jsme přivést i hokejisty z Kanady či USA, ovšem trenér preferoval hráče, kteří jsou na extraligu adaptovaní a mají zkušenosti s evropským hokejem. Finance jsme měli a máme připravené, a kdyby se objevil rozdílový hráč, jsme schopní ho zaplatit. Jenže nikdo takový tady zatím není.

Není problém v tom, že Svoboda dostal tak volnou ruku a neměl v klubu větší oponenturu?
Hierarchie vedení je daná, já jako prezident klubu jsem reprezentativní orgán, pak je rada jednatelů a pod nimi trenér, který zároveň vede sportovní úsek. O kádru jsme se intenzivně a opakovaně bavili, ale finální zodpovědnost byla na Robertovi Svobodovi.

Staronový trenér zlínských hokejistů Robert Svoboda.
Zlínský trenér Robert Svoboda
Staronový trenér zlínských hokejistů Robert Svoboda.

Robert Svoboda na zlínské střídačce.

Neumím si představit, že třeba v Kometě by Libor Zábranský nechal všechno na trenérovi a do podoby kádru by nezasahoval.
Máme zvolený jiný model, kdy si trenér složí tým a s ním pak pracuje. Samozřejmě že to však musí dávat smysl z ekonomického hlediska. Pak je jeho zodpovědnost, jak mužstvo vypadá a jak se prezentuje. Nemůže říkat, že mu ho postavil někdo jiný a on měl jinou představu.

Nechybí Zlínu pozice generálního manažera? Loni jste ji zrušili a klub vede tříčlenná rada jednatelů - Jiří Marušák, Patrik Kamas, Jan Štětkář.
Souvisí to s tím, o čem jsem mluvil před chvílí. V Plzni, Brně či jinde má generální manažer, který je zpravidla i majitelem klubu, zodpovědnost za složení týmu. Pak dává tato pozice logiku. Není potom ale jednoznačné, kdo je zodpovědný za špatné výsledky, zda GM nebo trenér. U nás by generální manažer nezasahoval do sportovní stránky a řešil by hlavně ekonomiku klubu, což zvládnou i jednatelé. Vím, že nám to fanoušci vyčítají, ale tomuto modelu věříme.

Proč jste nového kouče hledali dva týdny?
Rezignace trenéra Svobody nás překvapila. Neměli jsme nic rozjednané. Robert nabídl, že tým povede do doby, než najdeme jeho nástupce, a až pak veřejně oznámí svůj konec. Ale nechtěli jsme ho trápit a byl by to nesmysl. Měli jsme pak dilema: vzít někoho zvenku, kdo udělá v kabině virvál, který může být ale i demotivující a zároveň může třeba za dva měsíce říct, že končí? Nebo vybrat člověka se vztahem ke klubu a regionu? Zvolili jsme druhou variantu.

Hokejisty Zlína dál povede Jenáček, zapojí se legendy Čajánek a Leška

Byl ve hře příchod trenéra Vladimíra Růžičky?
Dostali jsme základní informace od jeho agenta a ještě v posledních dnech jsme o něm diskutovali. Nakonec jsme si řekli, že půjdeme jinou cestou. Ve hře byl do posledních hodin i Rosťa Vlach, s nímž jsme situaci klubu podrobně rozebírali. Někteří trenéři se nám ozvali sami, jiní zase rovnou řekli, že nemají zájem, nebo váhali. I to hrálo roli, nechtěli jsme nikoho přemlouvat. Nakonec to vyšlo na Jacka (Luboše Jenáčka - pozn. red.), který nikdy neřekl, že by u týmu nechtěl zůstat, jak se někde psalo. Jen pořád zdůrazňoval, že mu záleží i na juniorce. Nám také, letos se juniorská soutěž zužuje a je důležité, abychom se udrželi.

Není riskantní vsadit v boji o záchranu na někoho bez zkušeností z extraligy?
Trenér Jenáček má řadu zkušeností z nižší soutěže a také nám představil konkrétní vizi a představy, jak tým zvednout. Stojí za ním i klubové legendy Petr Čajánek, Petr Leška nebo Ondra Veselý.

Jakou nabídku jste dal Čajánkovi, který se nově bude u extraligového týmu starat o individuální rozvoj hráčů?
Ptal jsem se ho, zda a za jakých podmínek by byl ochotný se postavit na střídačku. Odpověděl, že klubu chce pomoct, ale z rodinných důvodů tuto nabídku vzít nemůže, což samozřejmě respektuju. Petr už je členem představenstva a zajímaly nás i jeho názory na výběr trenéra, ptali jsme se i Petra Lešky či Ondry Veselého. Všichni volbu Luboše Jenáčka podpořili.

Petr Čajánek

Petr Čajánek

Bývalý hráč Zlína Petr Leška zdraví fanoušky před zápasem proti Spartě.

Petr Leška

Co budou Čajánek a Leška konkrétně dělat?
Čája bude blízce spolupracovat s trenérským týmem na individuálních dovednostech hráčů, podrobnosti a organizace budou záležet na jejich domluvě. Měl by čtyři- až pětkrát za týden být na ledě během tréninkového procesu. Petr Leška se jako asistent sportovního manažera bude podílet na skautingu a výběru hráčů. Všechny tyto změny bereme jako výrazné rozšíření trenérského týmu, místo dvou koučů bude u prvního týmu daleko širší štáb. Zároveň bude ještě více provázaný s mládeží.

Nově přišel rovněž kondiční trenér Libor Chytil, bratr útočníka Filipa, který hraje v NHL. Znamená to, že tým není dobře připravený?
Každý hráč ví nejlépe, jak na tom je. Když jsme kabině oznamovali jméno nového trenéra, řekl jsem klukům, že na střídačce může stát kdokoli, ale je to hlavně o nich. O jejich přístupu k zápasů, tréninkům i regeneraci. Pokud chceme někoho v tabulce přeskočit, musíme makat dvakrát tolik co oni.

POHLED: Kdo vlastně řídí zlínský hokej? A kam? Už teď jde o záchranu

Chystáte hráčské výměny?
To je otázka na trenéry a sportovního manažera. Kádr rozhodně není uzavřený, posily hledáme. Je to složité, volní rozdíloví hráči moc nejsou. Pořád si ale stojím za tím, že v současném týmu je potenciál a je úkolem všech, aby se ho podařilo maximálně zúročit. Do Zlína dřív nikdo nejezdil rád, vědělo se, že jsme bojovný a nepříjemný soupeř. K tomu se musíme vrátit.

Vnímáte, že mezi fanoušky panuje sklíčená nálada?
Mrzí mě to. Diváci jsou doma naším sedmým hráčem a teď bychom jejich podporu potřebovali o to víc. Jenže dostaneme první gól, hlavy hráčů jdou dolů a rezignují i fandové. Byl bych rád, kdybychom se všichni semkli. Teď hrajeme o záchranu extraligy, což je pro nás absolutní priorita.

Na druhou stranu se příznivcům nedivte, všichni vidí, že od titulu v roce 2014 to jde v klubu z kopce dolů a nejlepší hokejisté ze Zlína neustále odcházejí.
Kritické hlasy vnímám, ale není to tak, že bychom všem hráčům nedokázali nabídnout stejné peníze jako jinde. Někdo potřebuje novou výzvu, někdo jde do špičkového týmu v extralize, někdo zase nabídku odmítne a chce čekat dva tři měsíce, ale my mezitím potřebujeme doplnit kádr. Zlín je daleko od Prahy, každému se sem nechce. Teď nemá cenu dívat se dozadu, musíme se dostat z posledního místa. Pak si ale potřebujeme říct, co změnit, a ze situace se poučit, aby se letošní sezona neopakovala.

Autor:

Hokejová extraliga 2021-22

Základní část skončí 8. března 2022. První čtyři týmy postoupí přímo do čtvrtfinále, celky na 5. až 12. místě sehrají předkolo. Poslední tým sestupuje, na předposlední bude čekat od 17. dubna baráž s vítězem play off 1. ligy.

Bodování

33

Erik Thorell

Sparta

31

Lukáš Pech

Č. Buděj.

30

Filip Chlapík

Sparta

Góly

16

Robert Říčka

Pardubice

15

Ludwig Blomstrand

Plzeň

14

Filip Chlapík

Sparta

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Třinec 26 18 2 4 2 84:46 62
2. Hr. Králové 26 16 4 1 5 86:56 57
3. Plzeň 28 13 2 4 9 89:78 47
4. Pardubice 25 11 5 3 6 77:62 46
5. Ml. Boleslav 27 12 3 2 10 63:62 44
6. Vítkovice 26 11 3 1 11 56:64 40
7. Sparta 26 9 4 4 9 91:81 39
8. Č. Budějovice 26 11 1 2 12 75:75 37
9. Kometa 26 8 5 2 11 74:77 36
10. Olomouc 25 9 4 1 11 59:70 36
11. K. Vary 26 10 1 3 12 78:74 35
12. Litvínov 26 10 1 3 12 73:79 35
13. Liberec 26 9 1 5 11 57:73 34
14. Kladno 25 5 3 3 14 64:87 24
15. Zlín 26 2 2 3 19 44:86 13
  • Nejčtenější

Ve Špindlu se mělo hrát před očkovanými. Končím s podporou, zlobí se Dědek

Majitel extraligových Pardubic Petr Dědek vyjádřil zklamání z toho, že se pořádající agentura rozhodla znovu odložit...

Sparta urvala výhru, Kladno obralo Boleslav. Otáčely i Vítkovice s Hradcem

Úterní program 28. kola hokejové extraligy dostal díky střetnutí Litvínova s Hradcem speciální náboj. Na východ Čech...

Jako Zábrodský. Vondráčkův kousek v oslabení nemá obdoby ani v NHL

Hattrickem se v aktuálním ročníku hokejové extraligy blýsklo už sedm hráčů. Úterní počin Tomáše Vondráčka, který pomohl...

Kometa zůstává třináctá, zvítězil Hradec. Slaví i Sparta, Třinec a Plzeň

Hokejisté Komety nadále zůstávají na prvním nepostupovém místě. V nedělním 27. kole extraligy prohráli s druhým Hradcem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta nadělila osm gólů Hradci. Vítkovice udolaly Brno, Liberec otáčel zápas

Páteční program 26. kola hokejové extraligy se jako první odehrál před omezeným počtem diváků. Sparta v jeho hlavním...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Litvínovský kouč Růžička: S videem zvolníme. Hráčům už se to motá

Neslavný návrat. Hokejový kouč Vladimír Růžička se poprvé od svého odchodu z Hradce Králové představil na ledě...

Špindl mrzí, ale v Hradci Králové spíš řeší osud hokejové sezony

Dvakrát se schylovalo k tomu, že si hokejisté hradeckého Mountfieldu o extraligové body zahrají pod širým nebem,...

Zlín mění hokejisty, schopného střelce však zatím stále nenašel

Přestože extraligová sezona ještě nedospěla ani do půlky základní části, hokejisté PSG Zlín do ní nasadili už 38....

Trejd útočníků. Plzeň vyměnila s Mladou Boleslaví Dufka za Kantnera

V extralize se nyní trefil ve dvou zápasech po sobě, proto ta informace překvapila. Pro útočníka Matyáše Kantnera byly...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...