Jasečko vyzkoušel za rok čtyři země

České Budějovice - V prosinci mu bude 30 let. Pro hokejistu dobrý věk, má zkušenosti a leccos zvládne s jejich pomocí. Slovák Stanislav Jasečko si ještě polepšil, v posledních dvou letech byl ve Finsku, Švédsku, Rusku a znovu je v Česku, odkud do Finska odešel. Sezonu 2001/2002 rozehrál v Ässät Pori, v lednu 2002 odešel do HV 71 a současnou sezonu zahájil v Nižněkamsku. „Za rok projít čtyři hokejové státy, to se málokomu povede,“ říká.

Myslíte si, že je to dobře, měnit tak často působiště?
Za tak krátkou dobu mít tolik zážitků není špatné. Kdyby mohla být má žena v Rusku, byl bych teď tam. Ale to nezajímavé město a monotónní život mě vedly k tomu, že jsem žádal o uvolnění a vrátil jsem se. Ubíjelo mě to tam.

V kterém mužstvu jste se cítil nejlépe?
Jednoznačně v HV 71.

Můžete říci proč?
Protože okolí, stadion, všechno bylo plusové. Byli tam i Slováci, kteří tam žijí od roku 68 a pomáhali mi. Byli tam bratři Pavlikovští, kteří tam také hráli. Všechno bylo super. Ještě jsme hráli na špičku tabulky, podmínky byly super. Nikdy bych si tam nestěžoval.

Hráli jste semifinále play off, ale přesto jste odešel?
Vypadli jsme až s mistrem z Färjestadu. V HV mi nabízeli smlouvu už v minulé sezoně. Chtěli ji podepsat v průběhu play off, ale od ledna mi volal agent, abych šel do Ruska, že takové peníze nikde jinde nedostanu. Říkal, že další rok už do Ruska tolik hráčů nepůjde.

Jaká pro vás byla nabídka?
Byla tam dvojnásobně vyšší smlouva než jinde v Evropě, ve Finsku nebo ve Švédsku. Tak jsem se nechal přemluvit a šel jsem do Ruska.

Proč jste vlastně předtím odešel i z Pori?
Ve Finsku se nesestupuje. Byli jsme třetí od konce a na play off už to nebylo. Zástupci HV se jezdili dívat po hráčích, protože měli dva zraněné obránce a potřebovali někoho do obrany sehnat. Shodou okolností jsem v poslední minutě zápasu, na který se přijeli podívat, dával rozhodující vítězný gól s Ilves Tampere. Ten zápas mi vyšel. Druhý den mi volal agent, zda nechci náhodou změnit klub. Říkal jsem, že když mě z Pori pustí, že proč ne, když to bude nějaký zajímavý klub. Řekl mi, jaký klub o mě má zájem. Tak jsem si sehnal telefon na Pavlikovského a poptal jsem se, jak to tam vypadá. Další den ráno už jsem byl na tréninku HV v Jonköpingu, krásném městě asi dvě hodiny jízdy autobusem od Stockholmu.

Kdy jste se rozhodl pro odchod do Nižněkamsku?
Po sezoně už bylo jasné, že půjdu do Ruska. Podmínky byly dohodnuté a jen jsme čekali, zda nevyjde nějaký jiný ruský klub. O angažmá usiloval i Richard Šechný, se kterým jsem byl pět sezon v Košicích. Řekl mi, že bychom mohli být v Nižněkamsku spolu. Tak jsem podepsal.

Jak jste se připravoval v létě?
Už vícekrát jsem měl společnou letní přípravu doma na Slovensku ve Spišské Nové Vsi s Lubomírem Vaicem. Oba odtud pocházíme.

Co byste převzal ze zahraničních klubů do českých?
Hodně rozhodují peníze. Kdyby měly české kluby takové peníze, jako mají třeba kluby švédské ligy, dělaly by hokej ještě lépe, než ho dělají Švédové. Češi dělají hokej na velmi vysoké úrovni. Je obdivuhodné, co dokáží udělat i z těch podmínek, jaké tady jsou. Nemají zdaleka tolik jako ti Švédové.

Věděl byste, jaký je roční rozpočet HV?
To nevím. Vím, že mají hlavního sponzora Husqvarnu. Ta má v Jonköpingu výrobu. Ale vím, že Nižněkamsk má roční rozpočet asi šest a půl milionu dolarů. (Poznámka: to je v přepočtu zhruba 200 milionů korun). Když to porovnáme s českobudějovickým klubem, je to zhruba čtyřikrát více. Kdyby měl českobudějovický klub takový rozpočet, museli bychom na všechny zápasy tady v extralize létat.

Když jste předčasně ukončil smlouvu v Nižněkamsku, asi vás to něco stálo?
Přesně tak. Řekli mi, že už nedostanu plat za říjen, a něco jsem ještě musel zaplatit. Ale špatný z toho nejsem, i tak se mi smlouva s Nižněkamskem finančně vyplatila, ještě mi něco zbylo a nemůžu si na nic stěžovat.

Kde jste hrával, v jakých formacích?
V Pori jsem hrával s Jánom Lipianským v první nebo druhé pětce. V HV jsem hrával v první pětce a chodili jsme na přesilovky. Chyběl jim tam pravý obránce vedle kapitána týmu Pelle Gustafssona. V Rusku bylo moře hráčů. V Nižněkamsku bylo sedm pětek. V ruské lize platí pravidlo že tři hráči musí být do osmnácti let a dva do třiadvaceti. To je celá pětka. Ze šestnácti zápasů jsem asi v pěti nehrál. Mužstvo využívalo jen šest obránců a nás bylo dvanáct. A některé kluby mají ještě více hráčů. V Togliatti, kde jsou i Ladislav Čierny nebo Radek Bělohlav, mají dvě celá mužstva.

Hraje Ladislav Čierny nebo Radek Bělohlav v Togliatti často?
Myslím, že Laco Čierny ano. Bělohlav měl zlomenou ruku a nehrál, když jsme tam zvítězili dva jedna.

V čem je český hokej lepší?
Je otevřenější a pro diváka líbivější než v Rusku. Ve Finsku také není hokej špatný, takový kanadský, otevřený. I švédský hokej má něco do sebe. Ale ruskému hokeji jsem momentálně nemohl přijít na chuť. Dříve jsem v televizi viděl zápasy, při kterých Rusové kombinovali, nahrávali si. Teď je to hokej s úpornou obranou. Čtyři hráči jsou vzadu a jen jeden napadá. Hraje se jen na výsledek, aby se vydělaly ty velké peníze, co tam v hokeji jsou. Jen se brání a čeká se na výsledek. Když se podíváte na výsledky, nejméně branek teď padá v ruské lize.

Ještě máte boxovací pytel?
Momentálně ne, box už netrénuji. Teď hraji hokej, chci tady do play off.


Předkolo

Litvínov
3:0
Plzeň
České Budějovice
3:0
Karlovy Vary
Liberec
3:2
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Vítkovice
Pardubice
4:1
Hradec Králové
Kometa Brno
2:4
Litvínov
Pardubice
4:0
Litvínov
Sparta
3:4
Třinec
Sparta
4:0
Liberec
Třinec
4:3
České Budějovice

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.