Třinecký Tomáš Marcinko (v červeném) po střetu s Lukášem Pechem ze Sparty.

Třinecký Tomáš Marcinko (v červeném) po střetu s Lukášem Pechem ze Sparty. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Boj o desítku: Pardubice hrají prim, Chomutov ztrácí. Ve hře je Boleslav

• 89
V hokejové extralize se začíná vyostřovat boj o postup do předkola play-off. Rázně se do něj po vítězství 3:1 ve Zlíně vrátila Mladá Boleslav. Z desítky naopak po prohře 0:1 v Hradci Králové vypadl Chomutov.

Piráti klesli dokonce až na dvanáctou příčku: o bod je totiž předstihl Liberec, jenž otočil domácí souboj s Kometou a vyhrál 6:2.

Situace od sedmé po desátou pozici je však stále neuvěřitelně vyrovnaná. Sedmé Pardubice a osmý Zlín mají 60 bodů, devátá Sparta 59 a desátá Boleslav 58. Ve hře je navíc stále jedenáctý Liberec (57 bodů) a dvanáctý Chomutov (56).

Pardubice slaví po vítězství 5:3 nad Vítkovicemi a Sparta si zkomplikovala situaci těsnou prohrou 0:1 v Třinci. Na poslední místo klesli Litvínov, jenž prohrál podeváté za sebou - tentokrát doma s Jihlavou 1:3.

Třinec - Sparta 1:0

Třinec potvrdil, že se mu proti Spartě daří, zvlášť v domácím prostředí, kde ji porazil počtvrté za sebou. Byť tentokrát velice těsně. Rozhodl o tom jediný gól. Jak padl? Zkraje třetí třetiny se o něj postaral v přesilové hře obránce Krajíček, jehož původně nahazovaný kotouč zaplaval až do sítě. Vítězství Slezanů bylo zasloužené, protože si vytvořili víc gólových příležitostí, dokonce nevyužili trestné střílení.

Václav Varaďa (Třinec): „Za konečný výsledek jsem rád, máme tři body proti rozjetému soupeři. Nerodilo se to lehce. Sparta nás v první třetině přehrála. Byla důrazná, hodně nás dohrávala, nedokázali jsme se udržet na kotouči. Měli jsme s tím velikánské problémy, ale Hrubec nás podržel. Myslím, že ve druhé třetině jsme ale Spartu zmáčkli. Vytvořili jsme si spoustu šancí a jsme hrozně rádi za gól v první minutě třetí třetiny, který byl ten vítězný. Hráče jsme nabádali, ať jsou trpěliví. Plnili to do puntíku. Spartu jsme v závěru drželi na odstup od naší brány. Výborně jsme to odblokovali a drželi jsem kotouče pryč od Hrubce. Musím hráčům poděkovat, že našli v náročném plánu utkání síly porazit tak silného soupeře.“

Jaroslav Nedvěd (Sparta): „Navázali jsme na zodpovědné a dobré výkony z předchozích zápasů, kluci nechali na ledě maximum, ale jedeme domů bez bodů. Ale tak to někdy je, někdo prohrát musí, i když myslím, že dneska jsme si to nezasloužili. Nějaké gólové situace jsme měli, kdy jsme se mohli dostat do vedení a zápas by se vyvíjel jinak. Třinec jeden gól po naší taktické drobné chybě v oslabení dal a rozhodl o naší prohře. Sebeobětování třineckých hráčů a zodpovědná obrana nás v závěru nepustily do většího tlaku. Pokud jde o neuznaný gól, záznam jsem neviděl a nemůžu s tím polemizovat.“

Branka a nahrávky: 41. Krajíček (J. Petružálek, Marcinko). Rozhodčí: Kubičík, Pešina - Blümel, Ganger. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Třetiny: 0:0, 0:0, 1:0. Diváci: 4157.

Třinec: Hrubec - M. Doudera, Krajíček, Roth, Linhart, Jank, D. Musil - Martin Růžička, Marcinko, Rákos - J. Petružálek, Roman Vlach, Dravecký - Svačina, Polanský, Adamský - Hrňa, Cienciala, O. Kovařčík. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.

Sparta: Aittokallio - Z. Michálek, Ďaloga, Kalina, J. Mikuš, Švrček, T. Pavelka - Forman, Pech, Klimek - A. Kudrna, P. Vrána, Buchtele - Jarůšek, Černoch, Říčka - Uher, J. Hlinka, Kumstát. Trenéři: F. Výborný, Rulík, J. Nedvěd a Janeček.

Litvínov - Jihlava 1:3

Litvínov hodně toužil přerušit nepříjemnou sérii osmi porážek, jenže se neprosadil ani poslednímu týmu extraligy. Jihlava se dostala do vedení už v 6. minutě díky Čachotského, jenž tečoval Zdráhalovu ránu od modré. Když přidal zkraje druhé části druhý gól Anděl a v čase 35:50 Zeman udeřil potřetí, bylo rozhodnuto. Nic na tom nezměnilo Lukešovo snížení o pouhých 29 vteřin později. Severočeši se neprobrali.

Darek Stránský (Litvínov): „Cloumají se mnou emoce. Je pro mě nepochopitelné, že jdeme do utkání s tím, že chceme zvrátit bídnou situaci, ale první třetina se nám vůbec nepovede. Soupeř nás přebruslil. To je neakceptovatelné. Musíme sežrat led, ale prostě to nefungovalo. Druhá třetina byla stejná, i když jsme si něco o přestávce řekli. Ještě k tomu čtyři fauly a oplácení, to nám hlava nebere. Hráči si musí uvědomit, že už to není sranda. Ve třetí třetině si kluci minimálně ukázali, že sílu a kondici mají. Zmobilizovala se tam větší agresivita, ale nebylo to k ničemu a Jihlava zaslouženě vyhrála.“

Petr Vlk (Jihlava): „Budu upřímný. Jeli jsme sem pro tři body a tým se s tím ztotožnil. Jsme spokojeni. Kromě třetí třetiny, kdy měli domácí tlak, jsme si utkání pohlídali a byli jsme lepší. Zaslouženě jsme vyhráli.“

Branky a nahrávky: 37. F. Lukeš (M. Hanzl, V. Hübl) - 6. Čachotský (J. Zdráhal, A. Zeman), 23. Anděl (R. Hubáček, Žálčík), 36. A. Zeman (Suchánek, Čachotský). Rozhodčí: Hejduk, Kika - Frodl, Komárek. Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Třetiny: 0:1, 1:2, 0:0. Diváci: 2847.

Litvínov: Kantor - Pavlas, Kubát, Šesták, Iberer, K. Pilař, Baránek, od 17. navíc L. Doudera - M. Hanzl, V. Hübl, F. Lukeš - Jurčík, Gerhát, Trávníček - Šimeček, Kůs, Matoušek - Válek, Havlíček, Havelka. Trenéři: Šlégr, D. Stránský, Skuhrovec a Weissmann.

Jihlava: Kořenář - Suchánek, D. Kajínek, Stříteský, Bryhnisveen, J. Zdráhal, De la Rose, Váňa - Čachotský, A. Zeman, Dostálek - Hamill, Skořepa, Jiránek - Žalčík, M. Hlinka, Anděl - T. Kubalík, R. Hubáček, Diviš. Trenéři: Vlk a F. Zeman.

Zlín - Mladá Boleslav 1:3

Pro Mladou Boleslav se utkání nevyvíjelo dobře, protože jako první inkasoval po individuální akci Šťastného, jenž využil nedůrazu hostující obrany, unikl po pravém křídle a z kruhu prostřelil gólmana Maxwella. Jenže když se vzápětí nechal vyloučit zlínský Fryšara, využil přesilovku Urban, jenž tečoval Klepišovu ránu. A v polovině utkání skóre otočil Eminger tečovanou střelou od modré.

Martin Hamrlík (Zlín): „Nám utkání nevyšlo vůbec v ničem. Celý zápas jsme byli horší, nestíhali jsme, pokazili jsme si to při dlouhé hře pět na tři. Tam jsme neměli vůbec nic, pak jsme jednou vystřelili při více než dvou minutách při klasické přesilovce. Mohli jsme jít do vedení, nešli jsme. Dnešek byl celý studený, i tu hrstku diváků jsme naštvali. Boleslav po zásluze vyhrála.“

Viktor Ujčík (Mladá Boleslav): „Moc jsme dnes potřebovali vyhrát. Šli jsme tomu hodně naproti, podržel nás zase gólman, což je nezbytné. Začíná se nám zvedat sebevědomí, začínají tam být akce, které mají hlavu a patu. Byli jsme lepší ve hře pět na pět, využili jsme přesilovku k vyrovnání a pak jsme to ubojovali obětavostí.“

Branky a nahrávky: 11. D. Šťastný (Freibergs) - 13. Urban (Klepiš, Kotvan), 34. Eminger (Žejdl, Němeček), 60. Orsava (P. Musil). Rozhodčí: Hribik, Lacina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Třetiny: 1:1, 0:1, 0:1. Diváci: 2842.

Zlín: Kašík - Ferenc, Freibergs, Nosek, Valenta, Řezníček, Žižka - D. Šťastný, Fořt, Roberts Bukarts - Okál, Honejsek, O. Veselý - J. Ondráček, Fryšara, Kubiš - Illo, Popelka, Klhůfek. Trenéři: R. Svoboda a M. Hamrlík.

Mladá Boleslav: Maxwell - Hrdinka, Jan Hanzlík, Eminger, Němeček, Dlapa, Kotvan - Valský, Žejdl, Orsava - M. Procházka, P. Musil, Klepiš - Lenc, P. Holík, Pacovský - L. Pabiška, Urban, P. Kousal. Trenéři: Kýhos, Ujčík a Žabka.

Liberec - Kometa 6:2

Kometa dokázala napravit nepovedený vstup do zápasu, kdy už ve 3. minutě inkasovala a otočila výsledek díky Zaťovičovi s Vondráčkem ještě v první třetině. Jenže ten samý kousek se povedl i Liberci. K obratu potřeboval ve druhé části 76 vteřin. Vyrovnával Redenbach, jenž zblízka prostřelil gólmana Čiliaka a na 3:2 dával Ordoš přesným švihem z mezikruží. Když zkraje třetí třetiny korunoval velký tlak Bakoš čtvrtým gólem, bylo rozhodnuto.

Filip Pešán (Liberec): „První třetinu jsme sice prohráli, ale na šance byla vyrovnaná. My jsme odehráli trpělivě další dvě třetiny, prosadili jsme se z předbrankového prostoru, odkud góly nejvíce padají. Jsem hrozně rád, že jsme s takhle silným týmem, jako je Kometa, uhráli tři body.“

Kamil Pokorný (Kometa): „První třetina byla z naší strany slušná, i když byla vyrovnaná. Dokonce jsme ji zvládli výsledkově tak, že jsme vedli 2:1. Ve druhé třetině byl soupeř lepší, zatlačil nás a podařilo se mu zaslouženě otočit skóre. Ve třetí třetině si hned v prvním střídání necháme dát gól. Potom jsme měli pasáž, kdy jsme byli o trochu lepší, měli jsme tam tři šance, abychom s výsledkem ještě něco udělali, ale bohužel jsme je nedali. Soupeř pak skóre ještě upravil ve svůj prospěch. Mrzí mě, že dostaneme čtyři góly z brankoviště, i když jsme se na to chystali a věděli jsme o způsobu hry soupeře v útočném pásmu.“

Branky a nahrávky: 3. Bakoš (P. Jelínek, Ševc), 27. Redenbach (Jašek, Lakatoš), 28. Ordoš (M. Kvapil, Bližňák), 41. Bakoš (L. Krenželok, Derner), 54. Jašek (J. Stránský, Pyrochta), 60. Ordoš (Lakatoš, Jašek) - 14. Zaťovič (Haščák, V. Němec), 20. Vondráček (L. Čermák). Rozhodčí: Hradil, Pavlovič - Brejcha, D. Jelínek. Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. Třetiny: 1:2, 2:0, 3:0. Diváci: 3864.

Liberec: Will - Pyrochta, Ševc, Jánošík, Derner, Maier, Šmíd - Bakoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Ordoš, Bližňák, M. Kvapil - Lakatoš, Redenbach, Jašek - J. Stránský, Vantuch, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Kometa: Čiliak - Barinka, O. Němec, Gulaši, J. Krejčík, Malec, Bartejs - M. Erat, J. Hruška, R. Zohorna - Haščák, V. Němec, Zaťovič - H. Zohorna Nahodil, Havránek - Vondráček, L. Čermák, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Horáček.

Hradec Králové - Chomutov 1:0

Hradci Králové stačila k vítězství jedna povedená akce v přesilovce. Ta domácím sice téměř celou dobu, ale deset vteřin před jejím koncem si Berger vyměnil puk s Dragounem, najel před branku a přesnou tečí zakončil. Chomutov se po zbytek zápasu nedokázal prosadit v koncovce, proti důsledné obraně Východočechů to měl složité, a proto prohrál.

Václav Sýkora (Hradec Králové): „Věděli jsme, že nás čeká těžký boj, protože všechny zápasy s Chomutovem skončily nejtěsnějším rozdílem. A dnes to nedopadlo jinak. Chtěl bych hráčům poděkovat, protože za vítězstvím šli. Bylo to těžké hlavně v tom, že jsme sice hned v první přesilovce dali gól, ale ve hře pět na pět jsme nedokázali proměnit žádnou z šancí, i když jsme jich měli hodně. Postupem času byl zápas psychicky náročný, protože když neodskočíte a pořád vedete jen o gól, může jedna chybička znehodnotit devadesát procent zápasu. Myslím, že jsme odehráli velmi dobré utkání, tři body jsme urvali. Velký podíl na tom měl i Jarda Pavelka v bráně. Chytal bezchybně a velice jistě.“

Petr Martínek (Chomutov): „Odehráli jsme slušné utkání. Samozřejmě, výborný výkon podal v bráně Štěpán Lukeš, který nás teď drží každý zápas. Ale ta koncovka... Měli jsme tam pár šancí, ale když nedáte gól, nemůžete vyhrát. Možná tam chybí důraz, možná maličko štěstí. Je to druhé utkání, co jsme nedali gól. Přijeli jsme bodovat, to se nám nepovedlo, ale jedeme dál. Tabulka je hodně vyrovnaná. Musíme se soustředit na další zápas.“

Branka a nahrávka: 8. Berger (Dragoun). Rozhodčí: Mrkva, Pražák - Lederer, V. Hanzlík. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Třetiny: 1:0, 0:0, 0:0. Diváci: 3899.

Hradec Králové: J. Pavelka - Čáp, Cibulskis, F. Pavlík, Graňák, Pláněk, Gregorc - Jaroslav Bednář, Džerinš, Cingel - Vopelka, Koukal, Červený - Köhler, Dragoun, Berger - R. Pavlík, Kukumberg, Zigo. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

Chomutov: Š. Lukeš - Valach, Grman, Flemming, Dietz, Slovák, Knot - Vondrka, V. Růžička ml., Sklenář - Skokan, Huml, Koblasa - V. Tomeček, Chlouba, Poletín - J. Havel, Šťovíček, A. Dlouhý. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Pardubice - Vítkovice 5:3

Pardubice porazily Ostravany po pěti porážkách ve vzájemných zápasech v řadě. Rozhodující náskok získaly Pardubice ve druhé třetině, kdy nasázely tři branky: ve 24. minutě skóroval po krátkém úniku Sýkora, gólman Bartošák následně několik příležitostí Pardubic pochytal, ale ve 33. minutě nestačil na dorážku Berana. Vítězný gól dal v čase 37:59 Tomáš Svoboda po přihrávce zpoza branky.

Pavel Marek (Pardubice): „Kluci si zaslouží pochvalu, předvedli jsme výborný týmový výkon. Věděli jsme, jak silný tým proti nám stojí, hráli jsme s respektem, ale kluci byli dostatečně agresivní a měli dobrý pohyb. Od začátku do konce jsme hráli s maximálním nasazením a šli za tím vítězstvím. Před zápasem jsme si říkali, že po dvou porážkách se ukáže, jak silný jsme tým, a já jsem rád, že to kluci zvládli.“

Jakub Petr (Vítkovice): „Měli jsme solidní vstup do zápasu, ale když to shrnu, tak jsme odehráli dobře jen dvě desetiminutovky, jednu na začátku a druhou na konci, kdy jsme korigovali stav a sahali po vyrovnání. Pardubice se druhou přesilovkou v první třetině dostaly do hry a převzaly iniciativu. V našem výkonu mi dneska chyběl pohyb a s tím související věci jako agresivita či vyhrané souboje, ale všechno to vychází z prvních třech kroků. Nemohli jsme se do zápasu vůbec dostat. Ve třetí třetině jsme zredukovali sestavu, a ačkoliv si to Pardubice hlídaly a byly organizované ve středním pásmu, tak jsme byli blízko k vyrovnání, ale objektivně si tři body dnes zasloužili domácí.“

Branky a nahrávky: 18. Rolinek (Trončinský, T. Svoboda), 24. P. Sýkora (Marosz, M. Beran), 33. M. Beran (Trončinský), 38. T. Svoboda (Tomášek, S. Treille), 59. Trončinský (Marosz, P. Sýkora) - 7. Dej (Lev, Olesz), 35. Kucsera (O. Roman, Sloboda), 56. Sloboda (O. Roman, Kucsera). Rozhodčí: M. Sýkora, Šír - Kis, Rampír. Vyloučení: 6:4, navíc Trončinský (Pardubice) 10 min. Využití: 1:2. Třetiny: 1:1, 3:1, 1:1. Diváci: 6360.

Pardubice: Kacetl - Trončinský, Čáslava, Wishart, Cardwell, Mojžíš, Hrabal - P. Sýkora, Marosz, Rolinek - T. Svoboda, Tomášek, S. Treille - M. Kaut, Poulíček, Perret - Bojko, Dušek, M. Beran. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.

Vítkovice: Bartošák (41. Dolejš) - Sloboda, Klok, Baranka, Hrbas, Trška, D. Krenželok - Dej, Lev, Olesz - Tybor, O. Roman, Pytlík - P. Zdráhal, Kolouch, Kucsera - Szturc, Š. Stránský, Kurovský. Trenéři: Petr a Trnka.