KONEČNÁ. Petr Bolina přehlédl gól Komety na Slavii a má stop do konce sezony.

KONEČNÁ. Petr Bolina přehlédl gól Komety na Slavii a má stop do konce sezony. | foto: ČTK

Bolina a videorozhodčí aneb muži na odstřel. Co všechno smí a co musí?

  • 27
Hokejová extraliga řešila v krátkém sledu dvě křiklavé kauzy (ne) uznaných gólů po sobě. V obou případech hráli hlavní roli videorozhodčí.

Případ číslo 1: Petr Bolina v utkání Slavia - Kometa přehlédl gól hostů. Za svou nepozornost platí tvrdým trestem do konce sezony, který v českém hokeji nemá obdoby. "Sám přiznal, že zápas sledoval jenom jako divák, což je naprosto nepřípustné," vysvětlil verdikt komise rozhodčích Pavel Halas.

Případ číslo 2: Bolinův kolega, videorozhodčí Milan Veselý, v duelu mezi Českými Budějovicemi a Karlovými Vary uznává hostům branku, jejíž regulérnost je podle televizních záznamů přinejmenším diskutabilní. "Já jsem ovšem puk za brankovou čarou z horního záběru viděl," tvrdí šéf extraligy Stanislav Šulc.

Jedno je jisté - videorozhodčím není co závidět. V některých případech je totiž velice obtížné určit regulérnost gólu.

novinky v pravidlech

V myslích hokejových fanoušků je zakódováno, že videorozhodčí může uznat gól pouze v případě, kdy na některém ze záběrů vidí kotouč přejít celým objemem brankovou čáru. Už od loňské sezony však platí nový výklad pravidel Mezinárodní hokejové federace.


Podle něj může videorozhodčí uznat gól i v momentu, pokud brankář chytne puk do lapačky, ale zároveň se s ní dostane za brankovou čáru. Stejně tak v případě, kdy je puk pod ležícím gólmanem, který s ním doklouže za brankovou čáru.

Bolina podle všeho doplatil na to, že zápas Slavia - Kometa vysílala Česká televize v přímém přenosu. Ta díky své technice mohla zpětně dokázat, že Brňané vstřelili gól. Gól, kterého si na stadionu nevšiml téměř nikdo, ani sudí na ledě.

A Veselý? Ten neměl úlohu o nic lehčí. Spornou situaci totiž musel rozlousknout podle záběrů, na kterých místo puku viděl jen rozmazanou černou šmouhu...

I proto je možná škoda, že z extraligy zmizeli klasičtí brankoví rozhodčí, kteří by podobné momenty mohli vyřešit nejlépe. "Ti se zrušili právě s nástupem videa," vysvětluje uznávaný sudí Milan Minář.

Jaké jsou vlastně povinnosti a pravomoci videoarbitrů? Podle pravidel existuje sedm situací, které mají na starosti nebo na které se jich může zeptat hlavní rozhodčí. Posuzují:

1. zda nebyl puk dopraven do branky rukou nebo díky úmyslnému kopnutí,
2. zda nebyl puk v brance dřív, než došlo k posunutí brankové konstrukce,
3. zda puk přešel celým objemem brankovou čáru,
4. zda nebyl puk dopraven do branky vysokou holí,
5. zda se puk nedostal do branky po vypršení hrací doby,
6. zda se puk neodrazil do branky od rozhodčího,
7. nastavení správného času na oficiálních hodinách, pokud monitor videorozhodčího ukazuje hrací čas.

Sudí u videa v drtivé většině případů hodnotí situace na žádost hlavního rozhodčího. Toho však sám může upozornit, že padl gól. Na některých stadionech tím, že zavolá do boxu časoměřičů, jinde tím, že rozsvítí červené světlo.

Má na to však omezený čas, přesně do dalšího zahájení hry. Pak už se situace nesmí zkoumat a gól nemůže být zpětně uznán.

Je trest do konce sezony pro videorozhodčího Bolinu adekvátní?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 10. října 2009. Anketa je uzavřena.

ne
ne 4255
ano
ano 1501

Předkolo

Litvínov
3:0
Plzeň
České Budějovice
3:0
Karlovy Vary
Liberec
3:2
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Vítkovice
Pardubice
4:1
Hradec Králové
Kometa Brno
2:4
Litvínov
Pardubice
4:0
Litvínov
Sparta
3:4
Třinec
Sparta
4:0
Liberec
Třinec
4:3
České Budějovice

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.