Ondřej Roman z Vítkovic (vpravo) se odpoutal od libereckého Petra Jelínka.

Ondřej Roman z Vítkovic (vpravo) se odpoutal od libereckého Petra Jelínka. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Liga mistrů: Sparta šokovala ve Švédsku, čtvrtfinále slaví i Vítkovice

• 43
Čtvrtfinále hokejové Ligy mistrů si zahrají dva české týmy. Sparta zaskočila švédský klub HV 71 a na domácí prohru 2:4 v odvetě odpověděla vítězstvím 5:0. V souboji tuzemských týmů Vítkovice přetlačily Liberec. Ztrátu 0:1 srovnaly na domácím ledě výhrou 2:1 - v prodloužení pak slavily po trefě Tybora.

Ve čtvrtfinále Spartu čeká Bern a na švýcarského soupeře narazí i Vítkovice, které si to rozdají s Fribourgem (Roman Červenka a Michal Birner).

Sparta rozhodla třemi góly ve druhé třetině. Dvě branky a jednu asistenci si připsal Lukáš Pech. Rovněž tři body za gól a dvě přihrávky zaznamenal Andrej Kudrna. Gólman Filip Novotný udržel poprvé v soutěži čisté konto.

Pražané se spolu s Vítkovicemi stali prvním českými zástupci, kteří se za tři roky existence soutěže probojovali mezi nejlepší osmičku.

HV 71 - Sparta 0:5

Zápas jsme sledovali v podrobné on-line reportáži

Sparťanský gólman Novotný odolal ve třetí minutě tlaku HV 71, na jehož konci neuspěl ani Erik Andersson. Sparta odolala v polovině úvodní třetiny i při Nedomlelově vyloučení. Za Pražany měl velkou šanci po Formanově střele Uher, ale nedokázal překonat ležícího Petterssona Wentzela.

Čtvrtfinálový program

6. a 13. prosince, pořadí zápasů bude určeno

Sparta Praha - Bern
Vítkovice - Fribourg-Gottéron
Frölunda - Linköping
postupující Lugano/Curych - Växjö

Sparta se dočkala vedení 31 vteřin před koncem úvodního dějství. Kudrna uvolnil Kumstáta, který našel před brankou najíždějícího Pecha a Pražané začali smazávat dvoubrankovou ztrátu z domácího duelu.

Do druhého dějství se snažili domácí vstoupit aktivně, ale hosté byli nebezpečnější. V 28. minutě po tlaku Sparty uvolnil Piskáček na pravém kruhu Mikuše, který smazal manko z Prahy.

Novotný držel čistý štít a v polovině utkání už vedla Sparta 3:0. Pech vyřešil přečíslení dvou na jednoho s Kumstátem individuálně a zamířil přesně k levé tyči. Za 29 vteřin přidal čtvrtý gól dorážkou po Barinkově střele Cingel. V závěru druhého dějství se Sparta ubránila při Vránově trestu.

Přestože pak sama v úvodu závěrečného dějství neuspěla ve dvou přesilovkách při vyloučeních Christensena a Arlbrandta, držela si stále bezpečný náskok. Odolala i při Kalinově vyloučení a Novotný zasáhl při Thörnbergově šanci.

V 58. minutě bylo o postupu definitivně rozhodnuto. Gólman Pettersson Wentzel přihrál přímo na hůl Kudrnovi, který dovršil výsledek střelou do prázdné branky.

Branky a nahrávky: 20. Pech (Kumstát, A. Kudrna), 28. J. Mikuš (Piskáček, Pech), 31. Pech (Piskáček, A. Kudrna), 31. Cingel (Barinka, Černoch), 58. A. Kudrna. Rozhodčí: Ansons (Lot.), Nikolic (Rak.) - Löfgren, Malmqvist (oba Švéd.). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 1019. Třetiny: 0:1, 0:3, 0:1. První zápas: 4:2, postupuje Sparta.
HV 71: Pettersson Wentzel - Almquist, Reese, Pilut, Borgman, Berglund, C. Persson, Hansson - Thörnberg, Brithen, Arlbrandt - Tedenby, T. Laine, Christensen - Sandberg, Törngren, Bergtsson - E. Andersson, Brännström, Stenlund. Trenéři: Lindbom, Lundh a Rahm.
Sparta: F. Novotný - Piskáček, J. Mikuš, Nedomlel, Gernát, Kalina, Švrček, Barinka - Uher, P. Vrána, Forman - Ihnacak, J. Hlinka, Klimek - A. Kudrna, Pech, Kumstát - Černoch, Cingel, M. Procházka. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

Vítkovice - Liberec 3:1 v prodloužení

Ostravané smazali ztrátu už v šesté minutě zásluhou Szturce, který se v oslabení natlačil před bránu a bekhendem zasunul puk za Willova záda. Liberec pak byl střelecky aktivnější, ale vítkovický brankář Dolejš dokazoval, že v Lize mistrů podává vynikající výkony.

Hlavně v druhém dějství měli hosté několik šancí na vyrovnání, ale Radivojevič i Bartovič ztroskotali na gólmanovi. Z brejku mohl naopak přidat druhý gól Roman, ale jeho střela zazvonila jen na horní tyčku.

Druhou branku Vítkovicím přinesla 45. minuta a v ní další průnik Szturce, který skoro okopíroval první gólovou situaci. Šikovnou stahovačkou se zbavil obránce a bekhendem kotouč znovu poslal do stejného místa k pravé tyči.

Definitivně mohl rozhodnout nový muž ve vítkovické sestavě Tybor, ale i vinou Bartovičova faulu nezakončil podle představ. Severočeši přečkali oslabení, v závěru sáhli k power play a vynutili si prodloužení. Bulíř 93 sekund před koncem normální hrací doby z dorážky prostřelil Dolejše.

Prodloužení už ale po 75 sekundách ukončil Tybor, který vypíchl puk libereckému hráči ve středním pásmu a ze sóla překonal Willa.

Jakub Petr, kouč Vítkovic: Liberec byl v celé sérii hokejovější, my jsme slavili úspěch enormní bojovností, ale tak to ve sportu někdy chodí.

Filip Pešán, kouč Liberce: Jsme velmi zklamaní, protože jsme chtěli postoupit. Byli jsme o něco aktivnější, ale ze spousty menších šancí jsme vynikajícímu Dolejšovi dlouho nedokázali dát gól. Povedlo se to až v power play, bohužel v prodloužení jsme po chybě rychle inkasovali.

Branky a nahrávky:
6. Szturc (Balán), 45. Szturc (Stastny), 62. Tybor - 59. Bulíř (P. Jelínek, Šimek). Rozhodčí:Holm, Persson (oba Švéd.) - Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 6:5. Bez využití.V oslabení: 1:0. Diváci:4716. Třetiny:1:0, 0:0, 1:1 - 1:0. První zápas:0:1, postupují Vítkovice.

Další zápasy

JYP Jyväskylä - Bern 3:3, první zápas 2:3, postupuje Bern
IFK Helsinky - Linköping 0:1, první zápas 1:1, postupuje Linköping
Växjö - SaiPa Lappeenranta 4:2 v prodl., první zápas 2:3, postupuje Växjö
Fribourg-Gottéron - KalPa Kuopio 3:2 v prodl. (za domácí Birner 1+0, Červenka 0+1), první zápas 1:1, postupuje Fribourg-Gottéron
Frölunda - Eisbären Berlín 4:1, první zápas 6:1, postupuje Frölunda