GAGARINŮV POHÁR JE NÁŠ. Byla to fuška, nakonec však hokejisté Magnitogorsku finále KHL vyhráli. | foto: ČTK

Lev v 7. finále nestačil, po výhře 7:4 slaví titul v KHL Magnitogorsk

• 138
Nablýskaný Gagarinův pohár byl blízko. Obrazně i ve skutečnosti. Stál na podstavci haly v Magnitogorsku a hokejisté Lva k němu natahovali své "tlapy", ještě pár minut po polovině sedmého finále hráli s domácím Metallurgem 2:2. Jenže následná třígólová smršť domácích rozhodla o tom, že trofej pro šampiona KHL zůstane v Rusku.

Lev se vzepřel pozdě, až za stavu 2:6. V 54. minutě snížil Thörnberg a na distanc dvou gólů se Pražané dostali 126 sekund před koncem. Při hře bez brankáře mohutně mačkali ruský tým, ale ten nakonec pojistil titul devět vteřin před koncem gólem do prázdné branky.

7. finále jsme sledovali ON-LINE

Pražský tým ve druhém roce své existence udělal "díru do Ruska". Vybojoval finále Kontinentální ligy a nakonec i účast v sedmém, rozhodujícím zápase o titul. Až v něm Lva definitivně zlomil Magnitogorsk, tým z ocelového města plný hvězd v čele s famózním Mozjakinem.

"Nemáme se za co stydět," říkal po zápase obránce poražených Ondřej Němec (více ZDE).

Ruský titul místo českého celku slaví jediný český hokejista - útočník Kovář, jenž loni vyhrál extraligu s Plzní a hned ve své první sezoně v KHL se stal znovu šampionem, k čemuž přispěl i gólem v sedmém finále.

2014 - Metallurg Magnitogorsk

Sedmý zápas vyrovnané série rozhodla parádní produktivita domácích a lepší forma brankáře Košečkina, který pochytal spousty šancí mnohdy aktivnějšího pražského týmu. Naopak hostující Vehanen tentokrát neoslnil a do třetí třetiny nastoupil do branky Lva jeho náhradník Engren.

Zlomový moment však přinesl už závěr druhé třetiny, kdy na vyrovnání z hole O'Byrnea na 2:2 odpověděli v rozmezí 41 vteřin Kosov a právě Kovář.

Ve třetí třetině ještě zvýšily domácí hvězdy Mozjakin se Zaripovem a čtyřgólové vedení už bylo na Lva příliš. Krásný zápas s množstvím půvabných hokejových momentů a bez jediné přesilovky (vyjma Ševcova osobního desetiminutového trestu za nesportovní chování vůči rozhodčím nebyl vyloučen ani jeden hráč) tak nakonec ovládli domácí.

Mozjakin byl nejužitečnější

Nejužitečnějším hráčem play-off KHL byl zvolen Sergej Mozjakin. Útočník Magnitogorsku suverénně ovládl bodování vyřazovací části a byl nejlepším hráčem i ve finále.

Metallurg, jenž patří k nejbohatším klubům v Rusku, slaví první titul v krátké historii KHL. Gagarinův pohár sebral šampionům posledních dvou let Dynamu Moskva.

Lev přesto odchází středem, jako hrdý majitel stříbra. Ve svém druhém ročníku dokázal přehrát chorvatský Záhřeb, ukrajinský Donbas i ruskou Jaroslavl a na finále přitáhl do O2 areny třikrát přes 16 tisíc diváků.

Sezona jediného českého účastníka ruské soutěže tak končí i přes hořkost z poslední porážky velkým úspěchem.

Magnitogorsk - Lev Praha 7:4, série 4:3

Branky a nahrávky: 5. Paré (Chabarov), 24. Birjukov (Antipin, Zaripov), 37. Kosov (Timkin, Kazionov), 38. Kovář (Antipin, Zaripov), 44. Mozjakin (Zaripov, Jan Kovář), 53. Zaripov (Jan Kovář), 60. Juňkov (Paré, Osala) - 14. Ullström (Gragnani), 35. O'Byrne, 54. Thörnberg (Vrána, Němec), 59. Azevedo (Němec, Novotný). Rozhodčí: Odinš, Olenin - Sivov, Šeljanin. Vyloučení: 0:1, Ševc 10 min., Němec (oba Lev) do konce utkání. Bez využití.  Diváci: 7500. Třetiny: 1:1, 3:1, 3:2. Konečný stav série: 4:3.

Magnitogorsk: Košečkin - Antipin, Birjukov, Těreščenko, Chabarov, Lee, Ibragimov, Metljuk - Zaripov, Kovář, Mozjakin - Kosov, Kazionov, Potěchin - Paré, Juňkov, Osala - Timkin, Brent, Platonov - Malinovskij. Trenér: Mike Keenan.

Lev: Vehanen (41. Engren) - Mäenpää, Ševc, Němec, Oystrick, O'Byrne, Gragnani, Jaakola - Azevedo, Novotný, Zackrisson - Thörnberg, Vrána, Ullström - Řepík, Kapanen, Birner - Matai, Cingel, Ridderwall. Trenér: Kari Jalonen.