Davos obhájil vítězství ve Spengler Cupu

Davos - Vítězi jubilejního 75. ročníku tradičního turnaje o Spengler Cup se stali hokejisté domácího Davosu, jejichž dres obléká i český útočník Josef Marha. Ve finálovém duelu porazili stejně jako před rokem výběr Kanady, tentokrát 4:3 v prodloužení, a už podvanácté se radovali z cenné trofeje. Pražská Sparta skončila po třech prohrách a jediném vítězství nad TPS Turku na posledním, pátém místě.

Na kanadský úvodní gól odpověděli domácí ve druhé třetině v průběhu pouhých 39 sekund dvěma přesnými trefami, přičemž na vedoucí branku přihrál Samuelssonovi do jízdy přesně Marha. Za stavu 3:2 měl navíc český útočník ideální možnost rozhodnout, ale brankář Desrochers jeho střelu zblízka se štěstím zlikvidoval.

Javorové listy vyrovnaly a vynutily si prodloužení, ale v něm je paradoxně zaskočil Bohonos, kanadský útočník ve službách Davosu.

Nejstarší turnaj v Evropě se poprvé konal z popudu hokejového příznivce a lékaře Carla Spenglera již v roce 1923 a jeho premiérovým vítězem se stal celek Oxford UIHC. Z českých týmů  triumfoval poprvé v roce 1930 pražský LTC, který pak své prvenství ještě šestkrát zopakoval. Naposledy se z celkové výhry radovala před devatenácti lety jihlavská Dukla.

Davos - výběr Kanady 4:3 v prodloužení (0:0, 3:2, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky:
28. Christen, 28. M. Samuelsson (Marha, Witehall), 33. F. Nilsson (Christen), 62. Bohonos - 25. Savage, 34. Wright, 47. Alston. Rozhodčí: Roberts (Kan.) - Eichmann, Peer (oba Švýc.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 7680 (vyprodáno).

Přehled vítězů Spengler Cupu za posledních dvacet let
1982: Dukla Jihlava, 1983: Dynamo Moskva, 1984: výběr Kanady, 1985: Spartak Moskva, 1986 a 1987: výběr Kanady, 1988: výběr USA, 1989 a 1990: Spartak Moskva, 1991: CSKA Moskva, 1992: výběr Kanady, 1993 a 1994: Färjestad, 1995 - 1998: výběr Kanady, 1999: Kolín nad Rýnem, 2000 a 2001: HC Davos.

Nejvíce prvenství na Spengler Cupu: 1. HC Davos 12, 2. výběr Kanady 8, 3. LTC Praha 7, 4. Dukla Jihlava a Spartak Moskva po 5.

Semifinále MS 2024 v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna. Příští ročník MS 2025 se hraje ve Švédsku a v Dánsku.