LEGENDA. Berta Trautmanna fanoušci v Anglii nejdřív nenáviděli. Po letech se ale bývalý člen Luftwaffe stal v dresu Manchesteru City hrdinou. | foto: Profimedia.cz

STALO SE 5. KVĚTNA: Z Hitlerjugend ke slávě ve Wembley. Se zlomenou páteří

  • 2
Divákům, kteří se v oblecích nervozitou potí na tribunách, se tají dech. Zděšením si zakrývají ústa, třeští oči. I královna Alžběta v apartním kloboučku se strachuje: Probůh, co se to tam dole děje? Po třiasedmdesáti minutách finále anglického poháru ve Wembley všichni upírají zrak na brankáře, který se na trávníku svíjí bolestí. Ten muž se jmenuje Bert Trautmann.

Právě si zlomil krční obratel a pochroumal další čtyři. Navzdory tomu za chvíli vychytá Manchesteru City vytouženou trofej. A ze sebe - snad definitivně - sejme cejch válečného zločince, kterého se dlouho marně snažil zbavit.

Příběh, díky kterému se v očích mnoha lidí proměnil v hrdinu, se váže k 5. květnu 1956, uplynulo od něj tedy přesně čtyřiašedesát let.

Do konce finále mezi City a Birminghamem zbývá čtvrt hodina, když se na branku manchesterského týmu řítí útočník Peter Murphy. Přepadává přes Trautmanna a jeho levé koleno mu naráží kamsi ke krku. Německý gólman se chytá za hlavu, po chvilce sám vstane, ale bolest mu projíždí celým tělem. 

V jednu chvíli sebou cukne, jako by dostal elektrošok.

Ale musí zpátky do brány, nejde to jinak. Pravidla nepovolují střídat, a tak se Trautmann postaví mezi tyče a doufá, že mu spoluhráči pomohou, ať už nemusí do akce. 

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Místo toho se na něj valí jeden útok za druhým. Plavovlasý čahoun s dokonale vysportovanou postavou se vrhá útočníkům pod nohy, občas si z čela odhrne zpocené vlasy a modlí se: Ať už je konec!

Když skutečně všechny nájezdy ustojí a pomůže k slavnému vítězství, spoluhráči se k němu nadšeně sbíhají a poklepávají mu na rameno. 

Kdyby tušili, že jejich brankář dochytal zápas se zlomenou páteří, zřejmě by byli mnohem zdrženlivější. Stačilo málo a s Trautmannem byl amen.

To se ovšem ukázalo až tři dny po zápase. Bolest ho neopouštěla, na galavečeru, kde ostatní bujaře slavili, nemohl ani otočit hlavou. Kluboví lékaři nic nepoznali, zato v nemocnici žasli: Pane, vždyť máte zlomený obratel!

Bert Trautmann (vpravo) z Manchesteru City skáče po míči před Peterem Murphym z Birminghamu.

Dlouhé měsíce se pak gólman City dával dohromady. Tak jak proboha mohl dochytat? „Kdybych věděl, že mám zlomenou páteř, nikdo by mě v brance neudržel,“ líčil už s úsměvem s odstupem mnoha let.

Zatímco o slavném finále Trautmann mluvil rád, o tom, co se událo dávno před ním, se mu příliš vyprávět nechtělo. A vlastně se není čemu divit.

Narodil se v německých Brémách v nešťastné době. Bylo mu deset, když se k moci dostal Adolf Hitler, takže vyrůstal zasažen nacistickou ideologií. Nastoupil do Hitlerjugend, kde díky sportovním vlohám vynikal. Blond vlasy, statná postava, ostré rysy, nezdolná povaha - tehdejší prototyp dokonalého Němce. Snad proto v sedmnácti jako zapálený dobrovolník narukoval k Luftwaffe.

Ideály ho během druhé světové války postupně opouštěly. Nejdřív na východní frontě bojoval s omrzlinami, pak s vlastním svědomím, když přihlížel hromadným popravám Židů. „Kdybych byl o něco starší, pravděpodobně bych spáchal sebevraždu,“ tvrdil později. 

Momenty z Trautmannova velkého zápasu:

I tak měl mockrát namále: jednou ve válečné vřavě málem uhořel, pak přežil tři dny zasypaný v sutinách rozbombardovaného domu. Rusům i Francouzům utekl ze zajetí, napotřetí prchal před americkou hlídkou poté, co jako jeden z mála přežil bombardování města Kleve na německo-nizozemských hranicích. Přeskočil plot a dopadl přímo k nohám britského vojáka, jehož slova si pamatoval nadosmrti: „Nazdar Fritzi, dáš si šálek čaje?“

Na čaj sice nedošlo, ale tentokrát už Trautmann neutekl. 

Stal se válečným zajatcem, což v praxi znamenalo začít v Anglii nový život. Britové rozhodli, že dohlédnou na to, aby zajaté nacisty „převychovali“ a dali jim lekci z demokracie, svobody a gentlemanství. „Když nám promítali dokumenty z koncentračních táborů, nemohl jsem uvěřit,“ vzpomínal Trautmann. „Nikdy by mě nenapadlo, čeho všeho je člověk schopen.“

Jeho náprava se dařila. Začal pracovat na farmě, k tomu chytat za tým St. Helens v nižší soutěži. Zamiloval se do dcery šéfa klubu, kterou si vzal za manželku. A když se dařilo v rodinném životě, rozjel se i ten sportovní. Brzy se zvěsti o šikovném německém brankáři rozkřikly po celé zemi, a tak k Trautmannovi létaly nabídky od prvoligových gigantů.

Vybral si Manchester City, ale ať už by šel kamkoli, musel počítat s tím, že ho fanoušci nadšeně vítat nebudou. Když se zpráva o jeho angažmá provalila, dvacetitisícový dav vyrazil před stadion Maine Road protestovat. Hrozilo, že fandové budou vracet permanentky a Trautmann čelil obrovskému tlaku. Posměškům, nadávkám, výhrůžkám.

„Dělal jsem jen to, co jsem jako voják musel. Neměl jsem na vybranou,“ pokoušel se přesvědčit. Marně. Odpustku nemohl získat v rozhovorech s novináři, musel si ji vydobýt na hřišti. A i když chytal fantasticky, stejně na něj vlastní fanoušci - o soupeřových nemluvě - nenávistně pořvávali.

Až přímluva manchesterského rabína Alexandera Altmanna, jenž v důsledku holocaustu sám ztratil velkou část rodiny, pomohla. „Pokud je tenhle fotbalista slušný chlap, nechte ho na pokoji. Neházejme všechny Němce do jednoho pytle,“ žádal v dopise, který zaslal do novinových redakcí.

Bert Trautmann (vpravo) v hovoru s anglickou královnou Alžbětou II.

Od té doby měl Trautmann aspoň doma na Maine Road klid. A brzy se i mínění ostatních anglických fanoušků otočilo: z nenáviděného zloducha se stala hrdinou, který odchytal v bleděmodrých barvách 545 zápasů a kromě FA Cupu získal i Řád britského impéria za budování anglo-německých vztahů. 

Než v červenci 2013 v nedožitých devadesáti zemřel, stihl mockrát poděkovat za šanci, kterou v Británii dostal: „Vždycky budu říkat, že moje vzdělání začalo až v Anglii. Tady jsem dostal lekci z férovosti, přívětivosti, tolerance. Jste výjimečný národ! A já vám budu navždy dlužníkem.“


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko

Stalo se před lety