Savio Moreira ze španělské Girony slaví gól v utkání proti Vallecanu. | foto: Profimedia.cz

Kdo zastaví Gironu? Španělský trpaslík v lize dál prchá všem gigantům

• 2
Mají suverénně nejlepší útok, z třinácti zápasů jich vyhráli jedenáct, padli pouze jednou s Realem Madrid. Fotbalisté Girony nadále vévodí tabulce španělské ligy. Platit to bude i po 13. odehraném kole.

Girona, skromný klub z Katalánska, otočila duel na půdě Vallecana, kde od začátku prohrála. Zvítězila 2:1 a na prvním místě tabulky má dvoubodový náskok před Realem Madrid, který večer přejel Valencii 5:1.

Třetí Barcelona, která má sedmibodovou ztrátu, hraje v neděli proti Alavés.

Hra o trůny v Gironě: nejhezčímu fotbalu ve Španělsku šéfuje ten druhý Guardiola

Girona po pátém vítězství řadě povede soutěž i v nadcházející reprezentační pauze.

Real se musel obejít bez zraněného nejlepšího ligového střelce Bellinghama, který má poraněné rameno. I přesto kráčel za vítězstvím už od třetí minuty, kdy otevřel skóre nevšední střelec Carvajal.

Krátce před poločasem zvýšil Vinícius Júnior a kanonáda královského klubu pokračovala i krátce po pauze. Během 60 vteřin se v 49. a 50. minutě nejprve podruhé trefil Vinícius Júnior a po něm Rodrygo. Stejný hráč zvyšoval šest minut před koncem na 5:0, a jelikož přihrál na obě branky svému krajanovi Viníciusovi, stal se prvním hráčem v probíhajícím ročníku La Ligy, jemuž se podařilo se podílet v jednom utkání na čtyřech brankách. V závěru už jen zmírnil debakl z pohledu hostů Duro. Valencie prohrála poprvé po čtyřech zápasech a v tabulce je devátá.

Dani Carvajal slaví první gól Realu Madrid v utkání s Valencií

Lépe do utkání sice vstoupilo domácí Rayo, které poslal García do vedení už v páté minutě, ale Dovbyk ještě do poločasu vyrovnal. Ukrajinský útočník se v tomto ročníku La Ligy trefil už posedmé a na děleném druhém místě střelecké tabulky ztrácí na vedoucího Bellinghama z Realu tři branky.

Dvacet minut po přestávce rozhodl Sávio. Devatenáctiletý Brazilec, který v Gironě hostuje z francouzského Troyes, poslal míč do sítě poté, co brankář Dimitrievski vyrazil přímo k němu Dovbykovu střelu.

Vallecano nenavázalo na cennou remízu s Realem a utrpělo první porážku od 2. září, kdy podlehlo 0:1 Betisu Sevilla.

Rayo Vallecano - Girona FC 1:2 (1:1)

Branky: 5. Á. García - 42. Dovbyk, 65. Sávio. Rozhodčí: Fuertes – Rodríguez, Rico. ŽK:44. Á. García - 14. Gutiérrez, 73. I. Martín.

Rayo Vallecano Dimitrievski – Rațiu (78. De Frutos), Mumin, Lejeune, Espino – Palazón, Valentín (C), U. López (67. K. Pérez), Á. García (78. Bebé) – Camello (67. Falcao), Trejo (59. Nteka).

Girona FC Gazzaniga – A. Martínez, E. García, Blind, Gutiérrez – I. Martín (85. V. Fernández), A. García (C), Y. Herrera – Cygankov (78. Kebe), Dovbyk (78. Stuani), Sávio (85. Portu).

UD Almería - Real Sociedad 1:3 (0:0)

Branky: 76. Arribas - 62. Oyarzabal, 90+2. C. Fernández, 90+5. Zubimendi. Rozhodčí: Isidro Diáz de Méra – Diago Santaursula, Iván Hernandéz (ESP). ŽK:27. Robertone, 50. Embarba - 32. Sadiq, 45. A. Muñoz.

UD Almería Maximiano – H. Mendes, E. González, Chumi, Akieme – Ramazani, Robertone (C) (71. Melero), Lopy (90+3. Sanca), Embarba (71. Lázaro) – Baptistão, Arribas (87. Baba).

Real Sociedad Remiro – Traoré, Elustondo, Le Normand, A. Muñoz – Zacharjan (74. Cho), Zubimendi, Turrientes (81. Olasagasti), Barrenetxea (46. Kubo) – Oyarzabal (C) (66. C. Fernández), Sadiq (46. Merino).

CA Osasuna - UD Las Palmas 1:1 (0:0)

Branky: 73. Budimir - 70. Moleiro. Rozhodčí: Figueroa – Villate, Granel. ŽK:84. Catena - 87. Araujo. Diváci: 20 125.

CA Osasuna S. Herrera – R. Peña (67. Barja), David García (C), Catena, Mojica – Oroz (88. Ibáñez), Torró, Mo. Gómez (67. Moncayola) – Areso, Budimir (88. R. García II), Ávila (81. Arnáiz).

UD Las Palmas Valles – Á. Suárez, Coco, Mármol, S. Cardona – Park (72. Araujo), J. Muñoz, Perrone (58. Loiodice), K. Rodríguez (C), Kaba (58. Moleiro) – al-Haddádí (72. M. Cardona).

Granada CF - Getafe CF 1:1 (1:1)

Branky: 45+4. G. Villar - 2. Mayoral. Rozhodčí: Ruiz – González, Rodríguez. ŽK:39. Boyé, 56. Neva, 80. Manafá - 41. Aleñá, 84. Ó. Rodríguez.

Granada CF Ferreira – Manafá, Miquel, Torrente, Neva – G. Villar (84. Fernandez), Gumbau – Zaragoza (74. Callejón), Uzuni (84. Diédhiou), Melendo (65. Puertas) – Boyé (74. I. Ruiz).

Getafe CF Soria – D. Suárez, G. Álvarez, Alderete, Rico – Carmona (46. J. Iglesias), Maksimović, Milla (86. D. Duarte), Aleñá (58. Ó. Rodríguez), Greenwood (86. Mata) – Mayoral (86. Latasa).

Real Madrid - Valencia CF 5:1 (2:0)

Branky: 3. Carvajal, 43. Vinícius Júnior, 50. Vinícius Júnior, 51. Rodrygo, 85. Rodrygo - 88. Duro. ŽK:63. Camavinga - 35. Pepelu, 57. Foulquier, 69. Paulista.

Real Madrid Lunin – Carvajal (83. Paz), N. Fernández, Alaba, Mendy (72. Fran González) – Valverde (60. Modrić), Camavinga, Kroos – B. Díaz (72. L. Vázquez) – Rodrygo, Vinícius Júnior (83. Joselu).

Valencia CF Mamardašvili – Correia (56. Foulquier), Mosquera, Paulista, Gayà (56. Gasiorowski) – F. Pérez (71. H. González), Pepelu (71. Jaremčuk), Guerra, Canós (65. Guillamón) – Di. López, Duro.