Čínský rozhodčí Ma Ning během utkání mistrovství světa klubů mezi egyptským Al Ahly a novozélandským Aucklandem. | foto: Profimedia.cz

Šampionát klubů jako festival novinek. Sudí na stadionu poprvé vysvětlil verdikt

  • 4
Všichni už počítali s penaltou. Brankář i střelec byli připravení, ostatní hráči se seřadili před šestnáctkou, když vtom si čínského sudího duelu mezi egyptským Al Ahly a novozélandským Aucklandem na světovém šampionátu klubů zavolali k monitoru. Ze záznamu vyčetl, že k nedovolenému zákroku došlo ještě před pokutovým územím, svůj verdikt opravil a faulujícímu fotbalistovi, který zmařil vyloženou brankovou možnost, udělil červenou kartu. Až sem nic neobvyklého.

Jenže třiačtyřicetiletý rozhodčí Ma Ning ihned poté, co poodstoupil od monitoru a rukama nad hlavou vykouzlil známé gesto, zastavil a do mikrofonu krátce zdůvodnil, proč a jak se rozhodl.

Začala nová doba VAR.

Vem čert, že slova rozhodčího na rozlehlém stadionu spíš nečitelně zašuměla, než že by přítomným fanouškům skutečně zřetelně osvětlila situaci. Technickou stránku věci zasvěcení jistě hravě vyladí.

Klíčové je, že jde o krok k větší transparentnosti, jemuž se FIFA po zavedení videotechnologie roky vyhýbala.

Měla strach z reakcí diváků na stadionu, protože ne každá situace, kterou videorozhodčí zkoumá, je černobílá a má pouze jedno správné řešení.

„Jsme však přesvědčeni, že je to zejména pro lidi na tribunách, kteří v daný moment nemusí mít dostatek informací, důležitá změna,“ tvrdí Mark Bullingham, šéf anglické asociace a člen pravidlové komise IFAB, která novinku v testovacím režimu schválila.

Čínský fotbalový rozhodčí Ma Ning udílí červenou kartu v zápase mistrovství světa mezi egyptským Al Ahly a novozélandským Aucklandem.

Podobně jako v minulosti fotbal s inovacemi přichází na mistrovství světa klubů, které ve středu odstartovalo v Maroku. V roce 2013 na stejném turnaji sudí poprvé použili třeba speciální sprej, kterým dočasně označují předepsanou vzdálenost zdi od míče, o tři roky později otestovali systém VAR a naposledy také poloautomatizovanou ofsajdovou čáru.

Své verdikty v rámci ročního testovacího režimu rozhodčí vysvětlí i na ženském šampionátu v Austrálii a na Novém Zélandu. A dál?

Ofsajdová revoluce. Nový pomocník pro sudí, na MS využijí umělou inteligenci

„Mně se ten nápad líbí,“ říká šéf českých sudích Radek Příhoda. „Pokud ho IFAB schválí, podpořili bychom to i u nás.“

Což by i tuzemští fanoušci na stadionech jistě ocenili.

Praxe vysvětlovat rozhodnutí od videa platí například v americké NFL, hokejové NHL či v ragby, které do éteru pouští i komunikaci mezi hlavním rozhodčím a kolegy u videa.

Tak daleko zatím fotbal jít nechce, byť například Howard Webb, někdejší známý sudí a šéf rozhodčích v Anglii, by se podle svých slov takovému kroku nebránil.

„Rozhodně není co skrývat. Poslouchal jsem na školeních i v ostré praxi komunikaci mezi VAR a rozhodčím a je na vysoké úrovni, velmi profesionální. Větší transparentnost je určitě zapotřebí,“ uvedl.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko