Tomáš Souček (druhý zleva) se raduje se spoluhráči z West Hamu z gólu.

Tomáš Souček (druhý zleva) se raduje se spoluhráči z West Hamu z gólu. | foto: Reuters

Souček s Coufalem pomohli West Hamu na páté místo. Uspěla i Chelsea

• 37
West Ham s Tomášem Součkem a Vladimírem Coufalem v sestavě zvítězil v dohrávce 27. kola anglické fotbalové ligy nad Leedsem 2:0 a poskočil na páté místo tabulky. Londýnský tým rozhodl o své třetí výhře ze čtyř zápasů v prvním poločase, kdy se trefil z dorážky po neproměněné penaltě Jesse Lingard a brzy nato uspěl i hlavičkující Craig Dawson.

Od čtvrté Chelsea, která porazila Everton 1:0 a drží čtvrtou příčku zajišťující Ligu mistrů, dělí svěřence Davida Moyese dva body. Stejný náskok mají také před šestým Evertonem.

Utkání předcházela minuta ticha za zesnulého bývalého trenéra West Hamu Glenna Roedera, který na konci února podlehl těžké nemoci.

Leeds byl zpočátku aktivnější a hned dvakrát ve dvou minutách dopravil míč do Fabiaňského branky. Jak v případě Robertse, tak Bamborda jim však sebral radost verdikt videorozhodčího, který v prvním případě neuznal gól pro ofsajd a poté kvůli předchozímu míči v zázemí.

Branky se dočkal až West Ham. Po faulu Aylinga na Lingarda nařídil sudí Mike Dean pokutový kop. Sám postižený sice první ranou brankáře Mesliera nepřekonal, z následné dorážky se však už nemýlil a po přesunu na hostování z Manchesteru United vstřelil už čtvrtý ligový gól v dresu West Hamu.

Domácí v 28. minutě udeřili znovu. Na rohový kop Cresswella si naskočil Dawson a přesnou hlavičku vyrovnal v Premier League jiné čtyřgólové obránce Michaela Keana, Kurta Zoumu nebo Johna Stonea.

Leeds ovšem i ve druhé půli zůstal velmi nebezpečný. Raphinhu ale dvakrát vychytal Fabiaňski a obrovskou šanci Rodriga v závěr eliminoval na brankové čáře Dawson. Leeds zůstal podruhé za sebou bez bodu i vstřelené branky.

Uspěla i Chelsea, která porazila Everton 2:0. Londýnský tým neprohrál od příchodu nového kouče Thomase Tuchela devátý ligový zápas za sebou a potřetí po sobě udržel čisté konto.

Hvězdou utkání byl německý záložník Kai Haverz, jehož pohotovou střelu nejprve první půli nešťastně tečoval do sítě obránce Godfrey (šlo o 54. vlastní gól Evertonu v Premier League) a ve druhém poločase po faulu na něj proměnil pokutový kop Jorginho.

Chelsea tak porazila krátce po sobě i druhý tým z Liverpoolu a vrátila mu prosincovou porážku 0:1.

Anglická liga - 27. kolo: Chelsea - Everton 2:0 (31. vlastní Godfrey, 65. Jorginho z pen.), West Ham United - Leeds 2:0 (21. Lingard, 28. Dawson).

Chelsea FC - Everton FC 2:0 (1:0)

Branky: 31. Godfrey, 65. Jorginho. Rozhodčí: Coote – Cook, Mainwaring. ŽK:17. Holgate, 50. Digne, 90. Davies.

Chelsea FC Mendy – Azpilicueta (C), K. Zouma, Christensen – R. James, Kovačić (80. Kanté), Jorginho, M. Alonso – Hudson-Odoi (66. Mount), Havertz – Werner (90. Pulisic).

Everton FC Pickford – Godfrey, Holgate, M. Keane, Digne – A. Gomes (76. Bernard), Allan – Iwobi (56. Davies), G. Sigurdsson (C) (70. J. King), Richarlison – Calvert-Lewin.

Přejít na on-line reportáž

West Ham United - Leeds United 2:0 (2:0)

Branky: 21. Lingard, 28. C. Dawson. Rozhodčí: Dean – Cann, Eaton. ŽK:79. Lingard - 49. Phillips.

West Ham United Fabiański – Coufal, C. Dawson, Diop, Cresswell – Souček, Rice (C) – Fornals, Lingard (87. Johnson), Benrahma (73. Bowen) – Antonio.

Leeds United Meslier – Ayling, D. Llorente, Cooper (C), Dallas – Phillips – Raphinha, Klich (46. Alioski), T. Roberts (60. Rodrigo), Costa (46. Harrison) – Bamford.