Poprava prohnilých italských králů

  • 840
Praha - Teď už zbývá jen zbourat Koloseum, vyrábět místo fiatů třeba trabanty a přemalovat renesanční fresky sprejem. Nebo v La Scale pravidelně pořádat metalové koncerty. Že by to byla svatokrádež? Kdysi možná. Nyní by to ve vášnivé zemi pod Apeninami možná nevyvolalo víc vzrušení než tresty vynesené nad tamějšími fotbalovými desperáty.

Ještě dnes není snadné uvěřit tomu, co se vlastně stalo. Tomu, že vyšetřování korupční aféry vyneslo čtyřem velkoklubům z Říma, Turína, Florencie a Milána nekompromisní tresty.

Tomu, že nikdo nebral falešné ohledy a sáhl na uctívané modly. Tomu, že v Itálii proběhla fotbalová revoluce, jež nemilosrdně popravila mocné, leč prohnilé monarchy.

Málokdo by si na to vsadil. Zvlášť v zemi, pro niž je fotbal novým náboženstvím, otázkou života a smrti, vždyť už jen svým tvarem připomíná nohu kopající do míče. Přesto zrovna Italové ukázali všem, jak se má s vypečenými vládci fotbalového podsvětí zatočit.

Zlatá euforie soud nezviklala

Krátký proces, který s nimi udělali, je o to cennější, že nehleděli na vlastní zájmy. Nenechali se zviklat euforií ze zisku titulu světových šampionů ani vědomím, že svým rázným postupem potrestají sami sebe.

Otevřeli příborník s rodinným stříbrem a vyházeli ho ven. Vyřazením svých nejlepších týmů z Ligy mistrů se významně oslabili a dali životní šanci soupeřům.

Nebylo zapotřebí čekat na tvrdé italské verdikty, aby bylo zřejmé, jak nedůsledně a měkce se s provinilci nakládalo v Česku. Poslední události ten nebetyčný rozdíl jen podtrhly.

Obě aféry jsou si přitom až dojemně podobné. V obou šlo o to, jak ovlivnit nasazování rozhodčích, v jednom i druhém případě posloužily k odhalení špinavostí policejní odposlechy.

Stačí jen vyměnit jména Ivánků a Milánků za Luciana a Pierluigiho. Ještě aby se místo o jablkách či hruškách hovořilo do telefonů třeba o padesáti makaronech.

Tím však veškerá podobnost končí. Bohužel.

V Itálii demise, v Česku nic

V Itálii padlo celé vedení fotbalové federace, v Česku stejní lidé pokračují – a mají garantovat nové, čisté poměry.

Na jihu Evropy byl ustanoven zvláštní fotbalový tribunál a řezal do živého. Doma běžná disciplinární komise našla "odvahu" k trestům, které jsou k smíchu.

Za stejná, ne-li větší provinění bylo hlavním hříšníkům odečteno pouhých 12 bodů. Někteří podezřelí se líčení záhadně vyhnuli a jiní za stejné nebo menší prohřešky dostali přes prsty.

U jedněch nebylo potřeba čekat na závěry policie, u druhých ano. I proto se jednotlivé kauzy podivně protahovaly, až některé vyšuměly do ztracena, zatímco v Itálii na všechny případy stačil necelý měsíc.

Na jedné straně jasné ano, ano – ne, ne, na druhé rétorika šéfa disciplinárky Károlyiho se slovy kluzkými jako úhoř, která prokličkují mezi všemi pochybnostmi.

Co z toho všeho plyne?

Ač se to zdá k neuvěření, česká mafie má delší prsty než italská. Tuzemský fotbal si své problémy nedokáže a hlavně ani nechce vyřešit sám, na ošklivý nádor nasadil acylpyrin.

A po mistrovství světa utržil od Italů další porážku.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko