Český obránce či záložník Ondřej Petrák (vlevo), jenž nyní hraje za Norimberk,...

Český obránce či záložník Ondřej Petrák (vlevo), jenž nyní hraje za Norimberk, chce uchránit balón. Blíží se totiž středopolař Dortmundu Kevin Grosskreutz. | foto: Reuters

Z českých fotbalistů slavil výhru jen Petrák, Dortmund je po zvratu první

• 0
Jediný Čech Ondřej Petrák z Norimberku oslavil v sobotu vítězství v bundeslize. Ostatní krajánci museli v zápasech 6. kola skousnout porážky: Pavel Kadeřábek s Hoffenheimem od Lipska, Jiří Pavlenka a Theo Gebre Selassie z Brém od Stuttgrartu.

Přitom právě Werder se mohl v případě vítězství vyhoupnout do čela německé ligy, protože Bayern Mnichov v páteční předehrávce prohrál s Herthou Berlín. První místo ale od sobotního večera patří Dortmundu.

A to přitom v Leverkusenu ještě půlhodiny před koncem prohrával o dva góly!

Bayern otevřel proti skóre v deváté minutě, povedenou střelou z první se blýskl Weiser. Šest minut před pauzou zvýšil na rozdíl dvou branek pro Bayer po velkých zmatcích v pokutovém území obránce Tah.

Po přestávce mohli domácí znovu zvýšit, ale Volland trefil umístěnou střelou pouze tyč a další šance zlikvidoval brankář Bürki. Borussia se tak dokázala vrátit do hry a po slepených gólech Larsena a Reuse vyrovnat.

Na poslední půlhodinu poslal trenér Borussie Lucien Favre do hry útočníka Alcácera a tento tah mu vynesl tři body. Španělský útočník totiž v 85. minutě usměrnil do sítě Hakimiho centr a ve čtvrté minutě nastavení přidal čtvrtý gól svého týmu. Čerstvá posila Dortmundu tak potřebovala na dosavadní tři bundesligové góly v sezoně pouhých 52 minut.

Stuttgart se proti Brémám poprvé prosadil v 19. minutě, kdy Pavlenka vyběhl proti Didaviho kolmici za obranu mimo pokutové území, k míči se ale nedostal včas a Donis po kličce zakončil akci střelou do opuštěné brány. O pár minut později mohl vyrovnat Gebre Selassie, sám před Zielerem ale z mírného úhlu netrefil.

Snahu o vyrovnání Werderu zkomplikoval v 36. minutě Veljkovič, který se nechal po druhé žluté kartě vyloučit. V 68. minutě si domácí dali kuriózní vlastní gól, když Sosa nasměroval autové vhazování na svého brankáře Zielera, tomu ale míč při snaze o zpracování přeskočil nohu a doskákal do sítě.

Vzápětí mohl výsledek otočit střídající Pizzaro, nastřelil ale jen tyč. Vítězný gól tak přišel na druhé straně, protože Pavlenku překonal po rychlém protiútoku Castro.

Utkání dvou německých pohárových zástupců bylo pikantní pro trenéra Hoffenheimu Juliana Nagelsmanna, který od příští sezony povede Lipsko. V prvním poločase trefily oba celky tyč, za domácí hlavou Belfodil a na druhé straně Werner.

O vítězství Lipska rozhodl dvěma góly po změně stran Poulsen. Nejprve se v 53. minutě prosadil tečovanou střelou a čtvrt hodiny před koncem dopravil míč do brány v krkolomné pozici stehnem. V závěru ještě zkorigoval výsledek z penalty Kramarič.

Schalke získalo první body v sezoně díky Schöpfově přesné hlavičce z 11. minuty. Brankář celku z Gelsenkirchenu Ralf Fährmann vychytal 50. čisté konto v bundeslize.

Víkendové výsledky 6. kola: Hoffenheim - Lipsko 1:2 (90.+3 Kramarič z pen. - 53. a 73. Poulsen), Norimberk - Düsseldorf 3:0 (28. Behrens z pen., 64. Ishak, 78. Palacios-Martínez), Schalke - Mohuč 1:0 (11. Schöpf), Stuttgart - Brémy 2:1 (19. Donis, 75. Castro - 68. vlastní Zieler), Wolfsburg - Mönchengladbach 2:2 (12. Steffen, 59. Weghorst - 7. Plea, 48. T. Hazard), Leverkusen - Dortmund 2:4 (9. Weiser, 39. Tah - 86. a 90.+4 Alcácer, 69. Reus, 65. Larsen), Eintracht Frankfurt - Hannover 4:1 (36. N’Dicka, 45.+1. Rebič, 59. De Guzmán, 89. Jovič - 86. Muslja), Augsburg - Freiburg 4:1 (34., 68. z pen. a 83. Finnbogason, 19. Caiuby - 49. vlastní Schmid).

VfB Stuttgart - Werder Brémy 2:1 (1:0)

Branky: 19. Donis, 75. G. Castro - 69. Zieler. Rozhodčí: Welz. ŽK:34. Mario Gómez, 47. Donis, 78. Thommy - 10. Veljković, 26. Bargfrede, 66. Osako. ČK:36. Veljković.

VfB Stuttgart Zieler – Pavard, Sosa, Baumgartl, Beck – Gentner (74. N. González), Aogo (52. G. Castro), Ascacibar – Didavi – Mario Gómez, Donis (61. Thommy).

Werder Brémy Pavlenka – Gebre Selassie, Veljković, N. Moisander, Augustinsson (67. Harnik) – M. Eggestein, Bargfrede (67. C. Pizarro), Klaassen – Şahin – Osako (80. Kainz), M. Kruse.

TSG 1899 Hoffenheim - RB Lipsko 1:2 (0:0)

Branky: 90+3. Kramarić - 53. Y. Poulsen, 73. Y. Poulsen. Rozhodčí: Aytekin – Dietz, Beitinger. ŽK:14. Szalai - 22. Sabitzer, 34. Ilsanker, 62. Konaté.

TSG 1899 Hoffenheim Baumann (C) – Akpoguma, Hoogma, S. Posch – Kadeřábek, Bittencourt (57. Demirbay), Grillitsch (62. Grifo), Belfodil, N. Schulz – Szalai (69. Joelinton), Kramarić.

RB Lipsko Gulácsi – Laimer (68. Mukiele), Konaté, Upamecano, Saracchi – Demme (C), Ilsanker – Kampl – Y. Poulsen (80. Cunha), Werner (68. Augustin), Sabitzer.

FC Schalke 04 - 1. FSV Mohuč 05 1:0 (1:0)

Branky: 11. Schöpf. Rozhodčí: Benjamin Cortus – Arne Aarnink, Thomas Stein. ŽK:55. Schöpf, 88. Burgstaller - 58. Bell, 90+6. Boëtius.

FC Schalke 04 Fährmann (C) – D. Caligiuri, Sané, Nastasić, Mendyl – Bentaleb, Serdar (84. Mascarell) – Schöpf (62. McKennie), Harít (70. Uth), Konopljanka – Burgstaller.

1. FSV Mohuč 05 F. Müller – Mwene, Bell, Niakhaté, Bussmann – Baku (83. Boëtius), Gbamin, Malong (78. Maxim) – Öztunali (61. Ujah), Mateta, Quaison.

1. FC Norimberk - Fortuna Düsseldorf 3:0 (1:0)

Branky: 28. Behrens, 64. Ishak, 78. Palacios. Rozhodčí: Thomas Gorniak. ŽK:32. Morales, 68. Zimmer.

1. FC Norimberk Bredlow – Valentini, Margreitter, Mühl, Leibold – Behrens (C), Petrák (90. Erras), Löwen – Matheus Pereira (46. Palacios), Ishak (87. Knöll), Misidjan.

Fortuna Düsseldorf Rensing – Zimmermann, K. Ayhan, Kamiński, Gießelmann – Bodzek (C) – Zimmer, Morales, Usami (58. Davor Lovren), Lukebakio (68. Hennings) – Ducksch.

VfL Wolfsburg - Borussia Mönchengladbach 2:2 (1:1)

Branky: 13. Steffen, 60. Weghorst - 8. Pléa, 49. T. Hazard. Rozhodčí: Zwayer – Schiffner, Achmüller. ŽK:39. Brooks, 57. Steffen - 6. Elvedi, 19. Kramer.

VfL Wolfsburg Casteels (C) – William, Knoche, Brooks, Roussillon – Malli, Camacho, Arnold (73. Rexhbecaj) – Steffen (90+1. Gerhardt), Weghorst (84. Ginczek), Brekalo.

Borussia Mönchengladbach Sommer (C) – Lang (75. Jantschke), Ginter, Elvedi, Wendt – Zakaria, Kramer, Neuhaus (75. Cuisance) – Herrmann, Pléa (84. Traoré), T. Hazard.

Bayer Leverkusen - Borussia Dortmund 2:4 (2:0)

Branky: 9. Weiser, 39. Tah - 65. Bruun Larsen, 69. Reus, 85. Alcácer, 90+4. Alcácer. Rozhodčí: Brych – Borsch, Lupp. ŽK:88. Wendell - 6. Delaney.

Bayer Leverkusen Hradecky – Weiser (71. Jedvaj), Tah, S. Bender (C), Wendell – Kohr, L. Bender – Volland, Havertz, Brandt (79. Paulinho) – Alario (71. Bailey).

Borussia Dortmund Bürki – Hakimí, Akanji, Zagadou, A. Diallo – Witsel, Delaney (46. Dahoud) – Pulisic (68. Sancho), Reus (C), Bruun Larsen – Philipp (63. Alcácer).

Eintracht Frankfurt - Hannover 96 4:1 (2:0)

Branky: 36. N'Dicka, 45+1. Rebić, 59. de Guzmán, 89. Jović - 86. Muslija. Rozhodčí: Hartmann – Leicher, Schüller. ŽK:66. Torró - 65. Sorg, 88. Anton.

Eintracht Frankfurt Trapp – Russ, Hasebe, N'Dicka – D. da Costa, Torró, Allan, de Guzmán, Kostić (78. Willems) – Haller (61. Jović), Rebić (82. Gaćinović).

Hannover 96 Esser – Sorg, Anton, Felipe, Albornoz – Schwegler, Walace (46. Wood) – Bebou, Fossum, Korb (69. Muslija) – Füllkrug (46. Weydandt).

FC Augsburg - SC Freiburg 4:1 (2:0)

Branky: 20. Caiuby, 35. Finnbogason, 69. Finnbogason, 85. Finnbogason - 49. Schmid. Rozhodčí: Kampka – Kempkes, Bandurski. ŽK:42. Höfler.

FC Augsburg Luthe – Schmid, Gouweleeuw, Hinteregger, Max – Caiuby, R. Khedira, Baier (87. Götze) – Finnbogason, Gregoritsch (71. Ku Ja-Čeol), Richter (76. Hahn).

SC Freiburg Schwolow – Lienhart, Gulde, Heintz, Günter – Frantz, Koch, Terrazzino (46. Waldschmidt), Höfler, Sallai – Niederlechner (78. Kleindienst).