ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Fotbalové veksláctví. O manažera ze Slovenska se zajímá česká policie

  • 14
Takhle nějak začínají fotbalové podvůdky, které se vrší. Mladému hráči bliknou na displeji zprávy z Instagramu nebo Facebooku. Ahoj, jsem fotbalový agent. Viděl jsem tě na turnaji a podle mě máš talent. Měl bych pro tebe zajímavou nabídku. Mám slušné kontakty. Zkusil bych ti domluvit test třeba v Itálii. Co ty na to?

Mladý hráč obvykle okamžitě souhlasí, ale brzy se dozví, že je potřeba zaplatit tisíc eur (nebo klidně víc) jako vstupní zálohu na letenky nebo ubytování: „V Itálii ty peníze ihned dostaneš zpátky. Jsem domluvený s klubem.“

Jenže z výletu za snem není nic a peníze propadnou zprostředkovateli, který se vytratí.

Policie: Pozor na toho pána!

Jedním z takových fotbalových příživníků je údajně Martin Koiš, Slovák žijící v Česku. Kromě jiného člen Fotbalové asociace České republiky, neboť je registrovaný v pražském klubu Spoje.

Před jeho chováním varuje Mezinárodní asociace fotbalových profesionálů (FIFPro).

„O celé věci víme a pečlivě ji monitorujeme. Na osobu Martina Koiše nás upozornila Policie ČR, se kterou už několik týdnů v celé záležitosti spolupracujeme,“ prohlásil Jan Pauly, generální sekretář asociace.

Podobné kroky se dějí na Slovensku. Oddělení integrity, které se na tamním fotbalovém svazu zabývá korupcí, žádá každého, kdo se s nabídkami od Koiše setkal, aby se ozval. „S garancí diskrétnosti.“ Stačí napsat na mailovou adresu integrita@futbalsfz.sk.

Na Koišovo klamavé chování si stěžovali už ve Finsku, Norsku, Litvě či Portugalsku.

Redakci slovenského deníku Pravda převyprávěl svůj příběh třeba Ján Spodniak, který dokonce ukázal smlouvu, kterou s Koišem před sedmi lety podepsal.

Za tisíc eur měl odletět do Janova na výběrový kemp: „Den před odletem mi Koiš zavolal, že v klubu vyměnili vedení a ze zkoušky nic nebude. Vypadal důvěryhodně, naletěl jsem mu.“

Naivní duše snadno uvěří

Plus minus stejný scénář líčí i další poškození, kteří se na výzvu slovenského svazu sami ozvali. Snadno uvěřili v lepší budoucnost, nepoznali manažerovo pofiderní chování a spálili se.

Veksláctví s naivními fotbalovými dušemi, které se dají nalákat na třpytivé, ovšem nereálné angažmá, funguje po celém světě. Je těžké odolat. A v době sociálních sítí je navíc všechno rychlejší a víceméně nekomplikované.

Stačí přesvědčit mladého hráče, aby částečně investoval do svého snu, shrábnout od něj provizi za zprostředkování, vytratit se a hledat další terč. „Hochštaplerů mezi manažery je plno. V první větě vám řeknou, že jejich agentura zastupovala van Persieho nebo Henryho, takže vyjukaného kluka i jeho rodiče často uhranou,“ vypráví jeden z tuzemských manažerů, který má zavedené jméno a VIP klientelu.

Jsem agent. Důvěřujte mi!

„Koiš byl velmi slušný a profesionální. Všechno, co říkal, sedělo. Viděli jsme jeho tvář,“ vzpomínal na nepříjemný zážitek táta jedné z finských nadějí. Vědomě zariskoval, za syna zaplatil v přepočtu třicet tisíc korun a pravděpodobně se nebudete divit, že slíbená zkouška v Parmě se nekonala.

Vůči nabídkám pochybných manažerů ochrana není. Dřív museli mít agenti licenci FIFA, dnes už ne. Agentem se může prohlásit téměř kdokoliv a pak je na hráčích, zda uvěří. „Kolikrát se mi stalo, že zavolal nějaký cizí člověk a nabízel, že mi sežene angažmá,“ tvrdí bývalý brankář Dominik Rodinger, který Koiše poznal při angažmá ve Slovanu Bratislava: „Hrál za béčko a pak se dal na dráhu agenta, měl vazby na Itálii a někteří hráči mi říkali, že po nich chce peníze, aby jim něco zařídil,“ vybavuje si Rodinger.

Kamarád slavného Hamšíka

Také on ukončil kariéru brzy, v sedmadvaceti, a několik let pracoval pro Českou asociaci fotbalových hráčů: „Připravoval jsem kempy pro hráče bez smluv a tehdy se mě Koiš občas na nějakého z nich doptával. Může tedy být iks případů, kdy tohle (podvod) udělal, a také iks, kdy hráčům pomohl. Nevím, jaký bude mezi těmito stranami procentuální poměr,“ přemítá Rodinger.

Jak jste jistě pochopili, dvaatřicetiletý Martin Koiš není žádná tuctová tvář. Agentura GT Scouting and Consulting, pro kterou pracuje, zastupuje třeba českého obránce Jurije Medveděva, jenž kope za Slovan Bratislava. „Pro mě je zvláštní, jak nadstandardní vztah s Medveděvem má,“ podotýká Rodinger.

V dorostu Slovanu hrával Koiš vedle Marka Hamšíka, současné slovenské hvězdy. Kdysi vyprávěl, že si spolu nechali udělat první tetování. Oba se báli, Hamšík prohrál los a šel pod jehlu jako první.

Zatímco Hamšík si vydělal ohromné jmění fotbalem, zdá se, že Koiš si k penězům pomáhá nekale.

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko