Fotbal podle Evropské unie: cizinci, pryč!

  • 382
Děkujeme uctivě, pane Rosický! Bylo to krásné, ale musíte jít. A s vámi také Sagna, Gallas, Clichy, Bendtner, Gilberto a Senderos. Absurdní představa v souvislosti s fotbalovým Arsenalem? Ani ne, pokud by začalo platit omezení počtu cizinců v jednotlivých klubech.

Mocní zastánci této restrikce dostali před pár dny novou naději: smlouvu Evropské unie, ve čtvrtek podepsanou v Lisabonu. "Jednající akceptovali specifičnost sportu a my musíme zachránit národní identitu klubů," uvítal podle ČTK nápad šéf světového fotbalu Sepp Blatter.

Blatter tvrdí, že s ním v jedné řadě stojí fotbalové persony jako Beckenbauer, Ferguson či Platini. "Ti všichni napnuli síly správným směrem a chtějí identitu vybojovat."

Ve fotbale se možná schyluje k zásadní bitvě a Evropská unie se nyní celkem překvapivě přiklonila na stranu bojovníků horujících pro omezení zahraničních hráčů.

Spolek, který jinak posvěcuje volnost lidí i trhu, chce podle Blattera vyjmout sport z ustanovení o svobodném pohybu pracovních sil a umožnit tak zavedení kvót pro cizince v klubech.

Blatter a spol. navrhuje, aby každý evropský klub musel nastupovat k zápasům s minimálně šesti domácími hráči. Očekává se, že o návrhu se bude hlasovat už na květnovém kongresu světové asociace FIFA.

A odsouhlasí-li nově navrženou Eurosmlouvu všech 27 členských zemí, otevře se cesta, po níž by se cizinci museli vydat z klubů pryč.

Byla by to bez nadsázky fotbalová revoluce. Nejvíc zasáhne Anglii. Právě tam některé týmy, především Arsenal a Chelsea, cizince mohutně využívají. VArsenalu není výjimkou, že v základní sestavě nebývá jediný Angličan.

"No a co? Nedívám se nikomu do pasu, ale jen na to, jak kvalitní je hráč," brání se trenér Arséne Wenger, sám Francouz. "Omezit počet cizinců? Málokdy jsem slyšel větší nesmysl."

Wengerova opozice však říká, že "nevkusným" počtem cizinců trpí hostitelská země čili Anglie. Její reprezentace zkolabovala v kvalifikaci o evropský šampionát, protože angličtí hráči nedostávají v klubech dostatek prostoru. Myslí si to například i jeden z vůdců národního týmu Steven Gerrard.

Kdyby Gerrardův názor zvítězil, vypadala by tabulka anglické ligy podle všeho razantně jinak. Znamenalo by to tedy, že do pohárové Evropy, hlavně do štědré Ligy mistrů, by mohly jít jiné kluby. Poměr sil by se tak změnil převratným způsobem.

Mělo by to následný dopad i na český fotbal? Těžko předpokládat, že by sem chodili hráči, na něž ve špičkových klubech nezbylo, ti by se rozptýlili po ostatních týmech ve vyspělé Evropě. "Dokud se naše ekonomika nevyrovná té na Západě, nebudou k nám nejlepší cizinci přicházet," říká teplický šéf František Hrdlička.

Jeden efekt by však restrikce pro Gambrinus ligu mohla mít: bude v ní zůstávat víc domácích hráčů, neboť kluby zvenku budou mnohem přísněji zvažovat, koho koupit.

"Ale to by byla pro Česko jediná výhoda," míní hráčský agent Pavel Zíka. "Jinak by pravidlo znamenalo omezení přísunu peněz do českého fotbalu. Ten žije především z prodeje hráčů, a kdyby byl omezen, nastalo by utahování opasků."

Pro nestranného fanouška by bylo také smutné přijít o atraktivní hru Arsenalu nebo Barcelony kvůli tomu, že by na místě cizince musel nastupovat horší domácí hráč.

"Tohle vážně chcete?" ptá se Wenger.

Věci se už ale daly do pohybu a kdo ví, kde se zastaví.

K žádnému omezení není důvod, tvrdí Mikloško

Londýn, Praha (fis) - V londýnském West Hamu trénuje Luděk Mikloško coby kouč brankářů tři anglické gólmany. V juniorce klubu však bývalý český reprezentant sleduje i krajana Marka Štěcha, který má potenciál chytat jednou fotbalovou Premier League.

Kdyby vešlo v platnost pravidlo o omezeném počtu cizinců, začala by se Štěchova kariéra komplikovat. A hlavně: "Kvalita celé Premier League by šla dolů," je přesvědčen Mikloško.

V Anglii je asi diskuse o omezení cizinců žhavým tématem, že?
Tyhle debaty většinou rozviřují ti, jichž se to týká. Omezení by chtěli lidé, kterým záleží na anglickém nároďáku. Můj názor ale je, že pokud si bude chtít anglická liga udržet současnou kvalitu, nebudou moci na cizince v klubech sahat. Nevidím jediný důvod, proč by se měl nynější stav změnit. Lidé z Premier League by šli sami proti sobě.

Anglický národní tým, který nepostoupil na mistrovství Evropy, však zřejmě opravdu trpí.
To je určitě pravda, ale myslím, že i ti dobří angličtí hráči, kterých je pořád dost, mohou ještě víc růst po boku těch nejlepších zahraničních fotbalistů. Takže je to plus i pro Anglii.

Je to názor celého West Hamu? Je klub odpůrcem změn?
Neříkám, že vyloženě odpůrcem. Dalším faktem je, že angličtí hráči jsou velmi drazí. I z tohoto důvodu berou kluby hráče ze zahraničí, kteří jsou dvakrát až třikrát levnější než srovnatelní fotbalisté z Anglie.

Takže si za současný stav mohou částečně i kluby samy, když předražují vlastní domácí hráče?
Tím, že je Premier League obrovsky bohatá, narůstá i cena hráčů. Když kluby shánějí posily, je logické, že se spíš dívají do ciziny.

Jak by omezení cizinců podle vás zacloumalo anglickou ligou?
Například u Arsenalu by šla kvalita určitě dolů. Pro hru, kterou Arsenal předvádí, si trenér Wenger cíleně vybírá typy hráčů po celé Evropě a připravuje si je už v mládežnických týmech. I u nich lze vysledovat styl, který pak hraje Arsenal v Premier League. Celý tenhle systém by padl.

Nebyla by to škoda?
Byla. A velká. Arsenal tady hraje nejlepší fotbal, krásně se na něj dívá. Dolů by šla ostatně kvalita celé Premier League.

Cizinci? Angličtí hráči se hádají

Londýn, Praha (fis, tru, ČTK) - Nešťastníci mající prsty v ostudném nepostupu na Euro 2008 debatují, zda za to mimo jiné může i obrovský počet zahraničních fotbalistů v jejich lize. A v kontroverzním tématu se angličtí reprezentanti neshodnou.

"Myslím, že stanovení kvóty pro cizince v klubu by neublížilo," prohlašuje záložník Steven Gerrard.

Brankář David James ostře oponuje: "Ubohý argument. Když ti – prý dobří – angličtí hráči nedostávají šanci v lize, proč je nechtějí v cizině?"

Budeme-li brát Gerrarda a Jamese jako ústřední postavy sporu, pak oba mají pro vlastní tvrzení opory.

V Gerrardův prospěch svědčí analýza anglického svazu, jež podle deníku The Sun obsahuje důkazy o škodlivosti přílišného počtu cizinců.

Jamesovi zase dává za pravdu slavný brazilský kouč Carlos Parreira: "Angličané nemají ve velkých ligách v Evropě žádné hráče, což by jim pomohlo. Vždyť Brazílii pozvedli fotbalisté, kteří nasbírali zkušenosti s jiným stylem v dalších ligách."

Jamese se zastává i jeho český kolega z Chelsea. "Neúspěch reprezentace není podle mě způsoben cizinci v lize, ale špatným výběrem do nároďáku. V Premier League je 80 hráčů, kteří za Anglii mohou hrát, přesto se nepodařilo vytvořit silný tým," míní Petr Čech.

POHLED REDAKTORA MF DNES

Třikrát hurá! Ať žije VFSR!

Velká fotbalová socialistická revoluce (VFSR) začíná. Proletáři všech zemí se – s nepochopitelným souhlasem Evropské unie – spojili. Pro fotbal to není ani trochu dobrá zpráva.

Pod pomyslným rudým praporem vytáhli Blatter, Platini a další proti bohatým. Máš prosperující fotbalovou fabriku? Tumáš, buržouste, budeš "znárodněn"! Musíš zaměstnat domácí dělníky, protože cizinec není našinec, byť by byl stokrát šikovnější.

Nemusíš se také – potvoro bohatá! – dostat do Ligy mistrů, neboť v ní mají právo hrát týmy ze slabších zemí. I o tom se uvažuje.

Problém je, že na tomhle socialismu budou tratit i chudí. Při omezeném počtu cizinců ztratí z podstatné části hlavní zdroj příjmů, jímž je prodej hráčů. A Liga mistrů se spoustou neatraktivních týmů přijde o punc exkluzivity a tím možná i o štědré sponzory.

Celé to připomíná starý vtip: "Jean, proč je venku hluk?"

"Bojuje se, Vaše Lordstvo, aby nebyli bohatí."

"A proč ne, aby nebyli chudí?"

Pokud Blatter, Platini a spol. dovedou svou hloupou revoluci k vítězství, budou všichni poražení. Boháči budou pykat, chudí zůstanou. 

Hráči Arsenalu oslavují první gól ve slávistické síti.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko