Eindhoven už slaví, získal osmnáctý titul

Moskva - Fotbalisté PSV Eindhoven porazili v nizozemské lize Arnhem a čtyři kola před koncem se stali mistry. Podruhé v sezoně ruské ligy odešli poraženi fotbalisté Petrohradu, kteří v zápase 6. kola prohráli na hřišti Samary 0:3. Na porážce svěřenců trenéra Vlastimila Petržely se podílel i český obránce Pavel Mareš, který si zaznamenal ve druhé minutě nastaveného času vlastní gól.

RUSKO

Zhruba 24 tisíc diváků v Samaře čekalo na první branku až do 80. minuty, kdy Malefejeva překonal Kolodin. V první minutě nastavení pak zvýšil Gusin a nepodařený zápas dosud vedoucího týmu tabulky korunoval Mareš.

Petržela se pokusil změnit marné snažení svých hráčů v koncovce a poslal v 81. minutě na hřiště Lukáše Hartiga, ani on však střelecké trápení Zenitu neprolomil.
Vinou horšího skóre tak Petrohrad klesl na druhé místo za Torpedo, které čeká derby s CSKA až v neděli.

Nedařilo se ani dalším českým fotbalistům. Martin Jiránek s Radoslavem Kováčem nezabránili porážce Spartaku ve Vladikavkazi. Moskevský klub sice vedl, ale pak dvakrát během sedmi minut inkasoval a prohrál 1:2.

Antonín Kinský v brance Ramenskoje kapituloval jednou, jeho spoluhráči v poli gólmana Grozného nepřekonali a ligový nováček se mohl radovat z premiérového
vítězství.

Výsledky 6. kola:
Tomsk - Jaroslavl 0:0, Groznyj - Ramenskoje 1:0, Vladikavkaz - Spartak Moskva 2:1, Dynamo Moskva - FC Moskva 0:2, Kazaň - Rostov na Donu 1:1, Samara - Petrohrad 3:0, Lokomotiv Moskva - Perm 1:1.

SKOTSKO

Nejslavnější zápas skotské ligy vyhrál Celtic, který Rangers zdolal 2:1. Čtyři kola před koncem ligy vede Celtic tabulku před městkým rivalem o pět bodů.

Celtic se ujal vedení v 21. minutě po přesné hlavičce Petrova, na 2:0 zvýšil po půl hodině hry velšský útočník Bellamy, jenž je v týmu na hostování z Newcastlu. Rangers dokázali skórovat až dvě minuty před koncem a na zvrat už neměli čas.

Fotbalisté Aberdeenu zvítězili na hřišti Motherwellu 1:0 a v tabulce se přiblížili třetím Hibernian na rozdíl dvou bodů. Jediný gól hostujícího týmu, v jehož dresu tentokrát nedostal šanci Lubomír Blaha, vstřelil už v prvním poločasu Darren Mackie. Hibernian naopak v edinburghském derby dvakrát neudrželi vedení a s Hearts remizovali 2:2.

Výsledky, skupina o titul:
Hibernian - Hearts 2:2, Motherwell - Aberdeen 0:1.
skupina o udržení:
Dundee United - Livingston 1:1, Dunfermline - Inverness 0:0, Kilmarnock - FC Dundee 1:0.

SLOVENSKO

Fotbalisté Artmedie Bratislava vedou slovenskou ligu stále o čtyři body před Žilinou. Na hřišti Trenčína zvítězili 1:0 po trefě Filipa Šeba. Gólová akce začala v 71. minutě u do té doby dobře chytajícího brankáře Buchty, který špatně odkopl. Míč se dostal ke Kozákovi, jehož centr dostal Šebo nadvakrát do sítě.

Bezgólovou remízu uhráli fotbalisté Ružomberku v prvním utkání pod vedením českého kouče Františka Komňackého. Po čtyřech porážkách za sebou a úterní
trenérské výměně dnes Ružomberok získal bod v utkání s pátou Banskou Bystricí a dál za ní zaostává vinou horšího skóre.

"S remízou nejsem spokojený. Nepodařilo se nám prosadit se hlavně v útoku. Šancí moc nebylo, prim hrály obrany," řekl Komňacký.

Mistrovská Žilina porazila poslední Inter Bratislava 1:0 díky vlastnímu gólu obránce Barmoše a utekla třetí Dubnici nad Váhom. Program 27. kola zakončí v neděli zápas Trenčína s Artmedií Bratislava, která vede tabulku o bod před Žilinou.

Výsledky 27. kola:  Inter Bratislava - Žilina 0:1 (87. vlastní Barmoš), Dubnica nad Váhom - Spartak Trnava 0:1 (32. Hrabal), Matador Púchov - Rimavská Sobota 1:1 (52. Bakoš - 2. Hloušek), Ružomberok - Dukla Banská Bystrica 0:0, Trenčín - Artmedia Bratislava 0:1 (71. Šebo).

RAKOUSKO

Fotbalisté Austrie Vídeň se vrátili na první místo rakouské ligy. Povedlo se jim to díky těsné výhře na půdě předposledního Salcburku, kterou už v páté minutě zařídil veterán Vastic. Austria postrádala jednoho ze svých nejlepších hráčů sezony Libora Sionka, který ulehl s virovým onemocněním.

Rapid Vídeň porazil v nedělní dohrávce Pasching 2:1, a překazil tak svému soupeři
návrat do čela tabulky. Sám se posunul na druhé místo za Austrii, za níž zaostávají jen o skóre.

V útoku Rapidu se tentokrát neprosadil Marek Kincl, ve druhém poločase přišel na hřiště i Tomáš Došek. V týmu Paschingu odehrál celý zápas Patrik Ježek, ani on se ale mezi střelce nezapsal.

Výsledky 30. kola: Bregenz - Admira Mödling 0:1, GAK Štýrský Hradec - Mattersburg 5:1, Salcburk - Austria Vídeň 0:1, Tirol - Sturm Štýrský Hradec 2:0, Rapid Vídeň - Pasching 2:1.

NIZOZEMSKO

Fotbalisté PSV Eindhoven porazili v nizozemské lize Arnhem a čtyři kola před koncem se stali mistry, Už poosmnácté v historii. Klub, který v úterý čeká semifinále
Ligy mistrů a má na dosah i domácí pohár, si definitivně zajistil vítězství v ligové soutěži výhrou nad Arnhemem.

Eindhoven nastoupil i bez své největší hvězdy Philipa Cocua, který byl v minulém kole vyloučen, ale v zápase proti sedmému týmu tabulky neměl problém se prosadit. Už po prvním poločase vedl 2:0 po trefách Korejce Pak Či-songa a kapitána Van Bommela, chvíli před koncem přidal třetí branku Sibon.

Kouč Guus Hiddink byl v sedmém nebi. "Co tihle kluci dokázali! Jsem plný emocí," řekl po zápase. Svým svěřencům ovšem nepovolil žádné oslavy. V úterý totiž PSV nastoupí proti AC Milán v semifinále Ligy mistrů.

Fotbalisté Ajaxu si díky vítězství 1:0 nad Doetinhemem pojistili druhé místo v nizozemské lize znamenající účast v předkole Ligy mistrů. O výhře proti oslabenému soupeři rozhodl přesnou trefou až čtyři minuty před koncem Anastasiou.

Ajax, v jehož dresu nastoupil v základní sestavě Zdeněk Grygera, využil středečního zaváhání Alkmaaru a čtyři kola před koncem před ním vede o čtyři body. Tomáš Galásek dnes zůstal jen na lavičce.

Výsledky 31. kola:
Waalwijk - Alkmaar 2:1, Haag - Roda Kerkrade 1:4, Eindhoven - Arnhem 3:0, Breda - Tilburg 1:2, Ajax - Doetinchem 1:0, Utrecht - Enschede 2:2, Nijmegen - Den Bosch 2:2, Groningen - Feyenoord 0:2.

BELGIE

Fotbalisté Brugg rázně odpověděli Anderlechtu na jeho páteční vítězství a v belgické lize nadělili šest branek Beerschotu Antverpy. Český obránce David Rozehnal se při vysokém vítězství na hřišti vůbec neobjevil, nicméně i jeho může těšit, že Bruggy znovu vedou před bruselským rivalem o osm bodů a míří za mistrovským titulem.

Výsledky - 30. kolo: Anderlecht - Standard Lutych 3:2,  Ostende - FC Brusel 1:0, Gent - Genk 0:1, Beveren - Lokeren 0:2, St. Truiden - La Louviére 2:1, Mons - Westerlo 3:2, FC Bruggy - Beerschot Antverpy 6:0, Lierse - Cercle Bruggy 2:0, Charleroi - Mouscron 2:0.

PORTUGALSKO

Výsledky 30. kola: Belenenses - Guimaraes 1:0, Boavista - Moreirense 1:1, Sporting Lisabon - Coimbra 0:0, Marítimo Funchal - Setúbal 3:1, Leiria - Nacional Funchal 1:0, Rio Ave - Gil Vicente 0:1, Estoril - Benfica Lisabon 1:2, Beira Mar - FC Porto 0:1, Peňafiel - Braga 1:0.