Fotbalisté Borussie Dortmund oslavují gól v utkání proti Schalke. Trefil se Thomas Delaney. | foto: Reuters

Žhavé derby vyznělo pro Dortmund, Bayern zdolal Norimberk

• 0
Borussia Dortmund, suverénní lídr bundesligy, v největším německém fotbalovém derby vyhrála na Schalke 2:1, bez porážky je suverénně v čele tabulky. Bayern zvládl bavorské derby, dva góly dal Norimberku polský útočník Lewandowski, jednou se trefil Ribéry.

Dortmund se dostal do vedení už v sedmé minutě, kdy Reus ve svém 150. bundesligovém utkání za Borussii našel z přímého kopu přesně hlavu Delaneyho a ten nedal Fährmannovi šanci. Dánský záložník se trefil poprvé po letním příchodu z Brém. Domácí vyrovnali po hodině hry z penalty po Reusově faulu. S přehledem ji proměnil Caligiuri.

Vypjatý závěr přinesl rozhodnutí v 74. minutě. Sancho rozjel akci v hloubi pole, narazil si se střídajícím Guerreirem a z úhlu poslal míč podél padajícího Fährmanna. Osmnáctiletý anglický talent je nejmladším hráčem Borussie, který zaznamenal šest bundesligových gólů v sezoně.

Bavorské derby mezi Bayernem a Norimberkem rozhodl dvěma góly v první půlhodině kanonýr Lewandowski. Nejprve se trefil hlavou, pak z dorážky. Trojnásobný nejlepší střelec bundesligy dal dva góly v jednom zápase už ve 42. utkání, lepší bilanci má pouze Gerd Müller (55).

Ve druhém poločase se po chybné rozehrávce brankáře Bredlowa dostal k dorážce Ribéry a vstřelil svůj první ligový gól v sezoně. Na posledních dvacet minut se dostal na hřiště i český záložník Norimberku Ondřej Petrák.

Hoffenheim vedl na hřišti Wolfsburgu od čtvrté minuty zásluhou Belfodila, domácí ale slepenými góly vývoj otočili. V 28. minutě si Bičakčič srazil centr do vlastní branky, o tři minuty později skóroval Ginczek. Přesto si Hoffenheim nakonec odvezl z Volkswagen Areny bod za remízu. V 71. minutě vrátil Kadeřábek hlavou před bránu centr z levé strany a našel osamoceného Kramariče.

Hoffenheim neprohrál v lize sedm zápasů v řadě a je šestý. Wolfsburg ztrácí na dnešního soupeře z devátého místa tři body.

Mönchengladbach vyhrál i sedmé domácí utkání, když porazil Stuttgart 3:0, a v tabulce je druhý sedm bodů za Dortmundem.

Mönchegladbach zůstává jediným týmem v soutěži se stoprocentní bilancí na vlastním stadionu. V sedmi domácích utkáních nastřílel 21 branek a pouze třikrát inkasoval. V této statistice tak zůstávají dokonce před suverénním Dortmundem, který před vlastními diváky ztratil body jednou za remízu.

V páteční předehrávce Brémy porazily poslední Düsseldorg 3:1, u vítězství byli i čeští reprezentanti brankář Pavlenka a obránce Gebre Selassie.

Výsledky 14. kola: Bayern Mnichov - Norimberk 3:0 (9. a 27. Lewandowski, 56. Ribéry), Freiburg - Lipsko 3:0 (12. Petersen, 45.+1 Waldschmidt, 52. Frantz), Leverkusen - Augsburg 1:0 (75. Alario), Schalke - Dortmund 1:2 (61. Caligiuri z pen. - 7. Delaney, 74. Sancho), Wolfsburg - Hoffenheim 2:2 (28. vlastní Bičakčič, 31. Ginczek - 4. Belfodil, 71. Kramarič), Brémy - Düsseldorf 3:1 (20. Möhwald, 71. Harnik, 78. Sargent - 43. Lukebakio z pen.), Hertha Berlín - Eintracht Frankfurt 1:0 (40. Grujič), Mohuč - Hannover 1:1 (89. Brosinski z pen. - 12. Weydandt), Mönchengladbach - Stuttgart 3:0 (69. Rafael, 77. Neuhaus, 84. vlastní Pavard).