Christian Strohdiek (vlevo) z Paderbornu v souboji s Raphaelem Guerreirem z...

Christian Strohdiek (vlevo) z Paderbornu v souboji s Raphaelem Guerreirem z Dortmundu. | foto: AP

Dortmund naděloval, na hřišti posledního dal šest gólů za poločas

• 2
Borussia Mönchengladbach porazila nováčka Union Berlín 4:1, posunula se na třetí místo za Dortmund. Ten v druhém nedělním utkání 29. kola německé bundesligy vyhrál v Paderbornu 6:1. Všechny góly padly v druhém poločase.

Borussia Dortmund po minulé porážce s Bayernem Mnichov potřebovala zabrat. Lídr ji po sobotní výhře nad Düsseldorfem odskočil už na deset bodů, navíc se na ní tlačí Lipsko, Leverkusen i Mönchengladbach, který je o skóre už třetí.

Poločas to podle výsledkově nevypadalo, po pauze Dortmund koncertoval.

Hattrickem se blýskl mladý anglický útočník Jadon Sancho, jenž poprvé po restartu soutěže po koronavirové pauze nastoupil v základní sestavě.

Borussia nemohla dlouho najít cestu do branky Paderbornu. Střelecká stavidla otevřel až v 54. minutě Thorgan Hazard a hned tři minuty nato přidal pojistku Sancho. Dvacetiletý anglický reprezentant si po trefě přetáhl dres přes hlavu a odhalil nápis „Spravedlnost pro George Floyda“. Připojil se tak k protestům proti pondělní smrti neozbrojeného Afroameričana v Minneapolis, jemuž několik minut klečel na krku bělošský policista.

V 72. minutě sice z penalty za ruku snížil domácí Uwe Hünemeier, útoční hosté ale přidali další čtyři branky. Sancho zvýšil na 3:1 hned dvě minuty po trefě Paderbornu, další góly přidali v závěrečné desetiminutovce Ašraf Hakimí a střídající Marcel Schmelzer. V nastavení pak Sancho zkompletoval hattrick a 17. gólem v sezoně si pojistil pozici třetího nejlepšího střelce ligy za Robertem Lewandowským z Bayernu (29) a Timem Wernerem z Lipska (24).

Paderborn po třech remízách po pauze poprvé prohrál a od alespoň barážové pozice ho dělí osm bodů.

Dortmund má na druhém místě čtyřbodový náskok před Mönchengladbachem, jenž se dostal na třetí příčku díky vítězství 4:1 nad Unionem Berlín. Dva góly Borussie vstřelil Marcus Thuram, jenž má ve čtyřech utkáních po restartu soutěže na kontě čtyři branky.

Mönchengladbach oplatil berlínskému nováčkovi podzimní porážku 0:2 a udělal další krok směrem k pohárové Evropě. Union naopak po šestém zápase za sebou bez vítězství dělí jen čtyři body od sestupových pozic.

Ofenzivně naladěnou Borussii poslal do vedení v 17. minutě Florian Neuhaus a pak už v domácím dresu úřadovala francouzská dvojice Thuram, Alassane Pléa. Syn bývalého mistra světa a Evropy Liliana Thurama zvýšil ve 41. minutě hlavou po Pléaově centru.

Dvaadvacetiletý útočník po vstřelení gólu poklekl na levé koleno a zhruba pět sekund tak zůstal se skloněnou hlavou. Gestem připomněl pondělní úmrtí neozbrojeného Afroameričana George Floyda, jenž v Minneapolis zemřel poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku. Na Floydovu smrt, jež vyvolala masové protesty v mnoha městech USA, upozornil už v sobotním zápase záložník Schalke Weston McKennie páskou na ruce s nápisem „Spravedlnost pro George“.

Pět minut po přestávce sice snížil Sebastian Andersson, ale Thuram dodal v 59. minutě po další Pléaově asistenci domácím klid a devět minut před koncem sám nahrávač Pléa levačkou skóre uzavřel. Oba Francouzi mají nyní na kontě 10 gólů v sezoně.

Výsledky 29. kola: Mönchengladbach - Union Berlín 4:1 (41. a 59. Thuram, 17. Neuhaus, 81. Plea - 50. Andersson), Paderborn - Dortmund 1:6 (72. Hünemeier z pen. - 57., 74. a 90.+1 Sancho, 54. Hazard, 85. Hakimi, 89. Schmelzer).