Baroš byl vyloučen, Čecha překonal Fin

• 21
Londýn - Fotbalisté Liverpoolu porazili na Anfield Road v posledním víkendovém utkání anglické ligy Everton 2:1 a po třicátém kole soutěže ztrácejí čtyři body na čtvrté místo, které zajišťuje účast v Lize mistrů. Domácí tým se musel vypořádat s trojicí zraněných hráčů už v první půli i s vyloučením českého útočníka Baroše.

Liverpool udeřil v prvním poločase a v rozmezí pěti minut dal dva góly. Kapitán Steven Gerrard skóroval z přímého kopu a španělský záložník Luis Garcia dorazil hlavou do branky míč, který brankář Martyn po Morientesově dálkové střele vyrazil jen na břevno.

V první půli Liverpool ztratil postupně tři zraněné hráče - po střídat museli i Warnockovi a Hamannovi odstoupil i Morientes, za něhož nastoupil ve 43. minutě Šmicer. V tu chvíli se zranil i Luis Garcia, ale během přestávky se dal dohromady a utkání dohrál.

Po hodině hry mohli domácí svůj náskok zvýšit, když Baroš dvakrát postupoval sám na branku. Při prvním brejku sám předběhl míč a akci tak zbrzdil, jeho další pokus zlikvidoval brankář Martyn.

V 77. minutě navíc český útočník dostal za faul na Alana Stubbse červenou kartu a Everton v závěru utkání ožil. Liverpool se dostal pod tlak a australský záložník Tim Cahill osm minut před koncem snížil na 1:2. V dramatickém závěru už ale další gól nepadl.

Baroše navíc za vyloučení čeká distanc na tři zápasy. Český kanonýr byl podle trenéra Rafaela Beníteze po předchozích promarněných šancích frustrovaný a neudržel nervy na uzdě. Jinak byl kouč Liverpoolu spokojen a označil vítězství za nejdůležitější od začátku sezony, kdy tým převzal.

Dvě branky Petera Crouche ve druhém poločase zajistily fotbalistům Southamptonu vítězství 3:1 nad Middlesbrough. Hosté se díky prvnímu vítězství na hřišti soupeře v této sezoně posunuli v tabulce ze zóny ohrožené sestupem.

Ve třicátém ligovém zápase dostal brankář Petr Čech teprve desátý gól a jeho Chelsea porazila Crystal Palace vysoko 4:1. Přesto trefa byla něčím výjimečná, skóroval totiž finský reprezentant Aki Riihilahti, který se proti českému brankáři postaví příští sobotu v kvalifikaci MS.

Vedoucí trio v anglické fotbalové lize ve 30. kole nezaváhalo, a tak se na rozestupech mezi první Chelsea pronásledovatelích Arsenalem a Manchesterem United nic nemění. Čechův tým má čele tabulky dál jedenáctibodový náskok.

Manchester United nepřipustil, aby se opakovala situace z loňského roku, kdy Fulham na Old Traffordu vyhrál 3:1. Tentokrát se díky Portugalci Ronaldovi radovali domácí.

Fotbalistům Arsenalu se povedla generálka na semifinále Anglického poháru. Na hřišti Blackburnu, s nímž budou za měsíc hrát o postup do finále, zvítězili 1:0. Obhájce titulu se proti houževnaté obraně prosadil i přesto, že se jeho nejproduktivnější útok anglické ligy kvůli zraněním úplně rozpadl. Henry, Pires i Bergkamp se na zápas jen dívali, ale Nizozemec Van Persie je zastoupil.

Předposlední West Bromwich Albion vyhrál na hřišti Charltonu 4:1. Pomohlo mu, že domácí hráli déle než hodinu v deseti bez vyloučeného Karkouriho. Střelcem kola byl Earnshaw, jemuž se v posledních sedmnácti minutách povedl hattrick.

Birmingham vyhrál městské derby s Aston Villou 2:0 a svého rivala tak porazil v
obou letošních zápasech. Pomohla jim chyba dánského brankáře Sörensena, jemuž proklouzla pod tělem Heskeyho střela. Minutu před koncem pak Gray výhru pojistil.

Výsledek - 30. kolo:
Blackburn - Arsenal 0:1
(43. Van Persie), Charlton - West Bromwich 1:4 (24. Johansson - 73., 84. a 90. z pen. Earnshaw, 9. Horsfield), Chelsea - Crystal Palace 4:1 (78. a 90. Kežman, 26. Lampard, 54. J. Cole - 42. Riihilahti), Manchester United - Fulham 1:0 (21. Ronaldo), Portsmouth - Newcastle 1:1 (45. Stone - 43. Dyer), Tottenham - Manchester City 2:1 (16. Defoe, 84. Rob. Keane - 44. Reyna), Bolton - Norwich 1:0 (42. Janakopulos), Birmingham - Aston Villa 2:0 (52. Heskey, 89. Gray), Liverpool - Everton 2:1 (27. Gerrard, 32. Garcia - 82. Cahill), Middlesbrough - Southampton 1:3 (41. Hasselbaink - 60. a 67. Crouch, 14. Jakobsson)