Granit Xhaka (vpravo) z Arsenalu brání Sadia Maneho z Liverpoolu.

Granit Xhaka (vpravo) z Arsenalu brání Sadia Maneho z Liverpoolu. | foto: AP

Arsenal přehrál mistra, Tottenham zvítězil nad Newcastlem

• 9
Fotbalisté Arsenalu zdolali v anglické lize mistrovský Liverpool 2:1 a odčinili nedělní porážku v derby s Tottenhamem. Pro nové šampiony prohra znamená, že nevyšperkují vítěznou sezonu bodovým rekordem. Tottenham ve 36. kole vyhrál v Newcastlu 3:1 a uspěl i Manchester City, který porazil Bournemouth 2:1. Útočník Matěj Vydra odehrál druhý poločas za Burnley, které remizovalo s Wolverhamptonem 1:1.

Liverpool začal utkání dobře a ve 20. minutě se po rychlé kombinaci uvnitř šestnáctky trefil Sadio Mané. Domácí ale otočili skóre ještě do poločasu: chyby v rozehrávce využili Alexandre Lacazette a po jeho přihrávce i svou první trefou v Premier League dvacetiletý Reiss Nelson. Liverpool prohrou ztratil možnost pokořit hranici sta bodů v sezoně, jak se to v rekordním ročníku 2017/18 podařilo Manchesteru City. Arsenal ztrácí tři body na pohárové pozice.

Tottenham šel do vedení v první půli i přes střeleckou převahu soupeře, prosadil se Son Hung-min. Newcastlu se podařilo vyrovnat v 56. minutě zásluhou Matta Ritchieho. Krátce nato ale hosté znovu strhli vedení na svou stranu zásluhou Harryho Kanea, který dal 200. branku v klubové kariéře. V závěru utkání zpečetil výhru „Kohoutů“ dorážkou po brejku znovu kapitán anglické reprezentace Kane.

Tottenham dělí už jen bod od účasti v Evropské lize. V neúplné tabulce se posunul na sedmé místo před Sheffield United, který má čtvrteční zápas s Leicesterem k dobru

Sadio Mane (vlevo) z Liverpoolu prochází obranou Arsenalu.

Třetí výhru Manchesteru City v řadě řídil David Silva. Španělský záložník nejprve po šesti minutách hry z přímého kopu s pomocí břevna překonal brankáře Aarona Ramsdalea, o půl hodiny později vyslal do pokutového území skórujícího Gabriela Jesuse.

Domácí mohli znejistět v 59. minutě, branku Joshuy Kinga však odvolal videorozhodčí kvůli ofsajdu. Hosté přeci jen dokázali snížit, trefa Davida Brookse z 88. minuty už ale jen zmírnila porážku Bournemouthu.

Wolverhampton se po bezgólové první půli dostal do vedení čtvrt hodiny před koncem, z dorážky se 17. trefou v ročníku prosadil Raúl Jiménez. „Vlci“ však těsný náskok neudrželi. Chris Wood byl v nastavení při snaze trefit míč „nůžkami“ faulován a následnou penaltu sám proměnil. Wolverhampton se ztrátou bodů nejspíš připravil o naději na čtvrté místo zaručující účast v Lize mistrů.