JE TAM. Wilfried Bony (vpravo) oslavuje svoji trefu se spoluhráčem Eliaquimem...

JE TAM. Wilfried Bony (vpravo) oslavuje svoji trefu se spoluhráčem Eliaquimem Mangalou. | foto: Reuters

Rosický nastoupil po nemoci, Bony dal první gól za Manchester City

• 5
Týden před kvalifikačním utkáním proti Lotyšsku kapitán národního mužstva fotbalistů Tomáš Rosický po krátké odmlce zaviněné nemocí za Arsenal nastoupil a tým v Newcastlu vyhrál 2:1. Arsenal dál ztrácí bod na Manchester City, za který dal svůj první gól po přestupu ze Swansea další někdejší sparťan Wilfried Bony.

Arsenal vyhrál pošesté za sebou a dal zapomenout na rozpačitou první část sezony. V roce 2015 je společně s Liverpoolem jasně nejlepším týmem Premier League.

V Newcastlu ovládl první poločas, kdy se dvakrát během čtyř minut po centrech prosadil Giroud. Po přestávce se až příliš soustředil ba bránění výsledky, téměř rezignoval na ofenzívu a málem se mu to vymstilo. Domácí krátce po půli po krásné akci snížili a až do konce měli tlak. V 71. minutě nastoupil Rosický, který předchozí dvě ligová utkání i duel Ligy mistrů vynechal kvůli nemoci. Arsenal nakonec se štěstím náskok udržel.

Hrál sedmý zápas, podruhé nastoupil v základní sestavě a dal první gól v novém klubu. Fotbalový útočník Wilfried Bony se významně podílel na vítězství Manchesteru City. V 30. kole Premier League úřadující mistr porazil West Bromwich Albion 3:0.

Manchester City si částečně vylepšil náladu. Vždyť v týdnu vypadl v osmifinále Ligy mistrů v Barceloně a v předchozích třech ligových kolech dvakrát podlehl, čímž znatelně oslabil naděje na obhajobu titulu.

Bony už po minutě utkání utekl obraně, v samostatném úniku ho fauloval Dawson. Rozhodčí Neil Swarbick si však obránce popletl se spoluhráčem McAuleym a červenou kartu udělil špatnému hráči.

Manchester City měl od té doby jasnou převahu a v 27. minutě ji potvrdil právě bývalý sparťanský útočník pohotovou dorážkou sražené střely Kompanyho. Ještě do poločasu přidal druhý gól domácího týmu Fernando.

I druhý poločas byl jasně v režii domácích, míč drželi téměř osmdesát procent času celého utkání a celkem si připsali 43 střel. Hosty od dalších inkasovaných gólů dlouho držely zákroky brankáře Myhilla a také porce štěstí, protože aktivní Bony a také Agüero trefili brankovou konstrukci. Na druhé straně mířil do břevna Berahino. Konečnou podobu výsledku dal David Silva, který chytře tečoval střelu Jovetiče.

Naději na umístění v první čtyřce si nadále drží Tottenham a Southampton.

Tottenham přestřílel v divokém zápase poslední Leicester 4:3. Hattrickem londýnskému týmu pomohl kanonýr Harry Kane, který se díky tomu dostal na čelo tabulky střelců s devatenácti góly. Oslavil tak premiérovou pozvánku do anglické reprezentace.

Southampton porazil Burnley, které podobně jako Leicester zůstává v sestupovém pásmu. To tak stále okupují všichni tři nováčci letošní sezony Premier League.

Výsledky 30. kola: Aston Villa - Swansea 0:1 (87. Gomis), Newcastle - Arsenal 1:2 (48. Sissoko - 24. a 28. Giroud), Southampton - Burnley 2:0 (37. Long, 58. vlastní Shackell), Stoke - Crystal Palace 1:2 (14. Diouf - 41. Murray, 45.+2 Zaha), Tottenham - Leicester 4:3 (6., 13. a 64. z pen. Kane, 85. vlastní Schlupp - 38. Vardy, 49. Morgan, 90. Nugent), Manchester City - West Bromwich 3:0 (27. Bony, 40. Fernando, 77. Silva), West Ham United - Sunderland 1:0 (88. Sakho).