Čs. reprezentanti před odletem z ruzyňského letiště na MS ve fotbale v Chile. Zleva stojící vedoucí výpravy Uhlíř, předseda ústřední sekce kopané Rogl, Vladimír Kos, Ján Popluhár, Pavol Molnár, lékař MUDr. Jaroš, Jiří Tichý, Jozef Štibrányi, Josef Kadraba, Tomáš Pospíchal, Jan Lála, trenér Rudolf Vytlačil, Ladislav Novák, Viliam Schrojf (Schroiff), Adolf Scherer, sedící zleva Dr. Jíra, Josef Jelínek, Josef Masopust, Jozef Adamec, Václav Mašek, Pavel Kouba, Svatopluk Pluskal. | foto: Bedřich Krejčí , ČTK

STALO SE 17. ČERVNA: Invaze do šatny. Masopust a spol. ve finále padli

  • 4
Průniková přihrávka do vápna, míč přebírá Josef Masopust a s klidem propaluje vybíhajícího brankáře. Gól, Československo vede ve finále mistrovství světa nad Brazílií 1:0. Senzace byla blízko, a zároveň velmi daleko. Tým trenéra Rudolfa Vytlačila z utkání odešel poražen 1:3, přesto zůstává šampionát v Chile 1962 jedním z nejzářivějších bodů v tuzemské fotbalové historii.

Souboji favorita s překvapením turnaje ve finále mistrovství světa 17. června 1962 sledovalo v ochozech stadionu Estadio Nacional bezmála 69 tisíc diváků.

Hvězdy Vavá, Garrincha, Amarildo, které z lavičky povzbuzoval zraněný Pelé, narazily na houževnatý československý výběr s Josefem Masopustem, Andrejem Kvašňákem a brankářem Viliamem Schrojfem.

„Brazilci si uvědomili, že chilské finále nebude pro ně procházkou. Znali výkon čs. obrany a manévrovací schopnosti, kdy náš tým dovede přecházet z aktivní obrany do nebezpečných protiútoků,“ psal dobový tisk.

Československo se na turnaji s Brazílií utkalo už v základní skupině, oba týmy se tehdy rozešly smírně po bezbrankové remíze. Finále nabídlo atraktivnější podívanou a bylo pravým vrcholem šampionátu.

„Zápas přinesl vzrušující, rychlý boj, bohatý na nádherné technické finesy, a statečný výkon jedenáctky ČSSR,“ hodnotila Mladá fronta den po finále. „Zasloužili jsme si nerozhodný výsledek, ale jak už to v kopané bývá, o dvoubrankové soupeřově výhře rozhodlo několik šťastných okamžiků.“

Které to byly?

Brzké srovnání, zapadající slunce, vtrhnutí do šatny

Brazilce ve finále velmi uklidnilo rychlé vyrovnání. Československo se v 15. minutě ujalo zásluhou Masopusta vedení, radost však trvala necelé dvě minuty.

Amarildo přebral míč po autovém vhazování, uvolnil se na hranici pokutového území a místo přihrávky, kterou očekával gólman Schrojf, zvolil z ostrého úhlu přímou střelu a trefil odkrytý prostor u tyče.

Stalo se před lety

Historický speciál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly naleznete přehledně ZDE.

Právě Schrojf byl po celý turnaj klíčovou oporou československého výběru, svými výkony si vysloužil i cenu pro nejlepšího brankářem celého mistrovství. 

Závěrečný zápas o titul mu však nevyšel.

Pravděpodobně se na něm podepsalo, že brankářské ocenění přebíral v šatně jen pár desítek minut před finále, s trofejí se fotil, dával rozhovory.

„Asi nešel do utkání moc klidný, protože tři čtvrtě hodiny před začátkem vtrhlo do naší kabiny deset dvanáct lidí, novinářů a fotografů, Vilda převzal cenu pro nejlepšího brankáře mistrovství, musel odpovídat na otázky… Něco takového je dnes nemyslitelné,“ popisoval jeho spoluhráč Masopust.

„Mezi novináři bylo nejvíc brazilských – kdoví, možná to byl taktický tah, jak Schrojfa vytrhnout ze soustředěnosti.“

Československý brankář ve druhém poločase, v němž evropský tým hrál proti zapadajícímu slunci, což také hrálo ve prospěch soupeřů, dvakrát kapituloval. 

STALO SE 10. ČERVNA: Sudí v lóži diktátora, stříbrní Čechoslováci cítí křivdu

V 69. minutě se hlavou prosadil Zito, o devět minut později potrestal gólmanovu chybu, při vyběhnutí k centru Schrojf neudržel míč v rukavicích, Vavá, se čtyřmi zásahy dělený nejlepší kanonýr turnaje.

Přestože stejně jako v roce 1934 Čechoslováci ve finále MS neuspěli, za své překvapivé tažení ke stříbru si vysloužili obdiv celého národa i uznání od zahraničních expertů.

Například britský list Daily Express na jejich adresu napsal: „Žádné jiné mužstvo by nebojovalo tvrději o titul. Tito zdatní muži ze střední Evropy, kteří reprezentovali evropský fotbal proti barvité, nápadité, kopané Jižní Ameriky, dopustili se v tomto boji jen jediné chyby, kterou darovali Brazilcům branku.“


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko

Stalo se před lety