David Villa vstřelil úvodní gól zápasu. I díky němu tak Španělsko vyrovnalo rekord. | foto: Jerry LampenReuters

Španělsko vyhrálo a vyrovnalo rekord. Postupuje ale i poražená JAR

• 9
Prohráli, ale postup do semifinále Poháru FIFA fotbalistům Jihoafrické republiky neutekl. Hostitelská země sice podlehla v posledním vystoupení v základní části Španělsku 0:2, ovšem druhé místo uhájila. Vítězové výhrou vyrovnali rekord: neprohráli už 35 zápasů za sebou.

To samé se povedlo v devadesátých letech Brazilcům, které ale Španělé mohou příští týden překonat. Stačí, když neprohrají semifinále proti zatím neznámému soupeři. Ze dvou čtyřčlenných skupin postupují vždy dva nejlepší.

Jeden gól vstřelil Villa, jenž tak potvrdil skvělou formu. V posledních 12 zápasech vstřelil 13 gólů. Kromě toho ovšem také neproměnil penaltu.

Ve druhém utkání skupiny A remizoval Irák s Novým Zélandem 0:0. Obě mužstva tak na turnaji nevstřelila ani jeden gól.

Španělsko - JAR 2:0 (0:0)

Španělsko mělo postup jistý už před utkáním, přesto trenér Vicente del Bosque udělal minimální změny v sestavě.

Na gól si však Španělé museli počkat až do druhé půle, poté co v té první nevyužili hned několik šancí. V 51. minutě navíc David Villa neproměnil pokutový kop za faul na Ceska Fábregase.

Jenže své zaváhání napravil hned za minutu, protože se z těžké pozice trefil přesně ke vzdálenější tyči a i ve třetím utkání na turnaji se zapsal mezi střelce.

Domácí Jihoafričané už na vyrovnání nedosáhli, navíc inkasovali ještě jednou po střele střídajícího Fernanda Llorenteho.

"Je velmi důležité, že jsme postoupili. A to jak pro hráče, tak pro náš lid," prohlásil trenér Jihoafričanů Joel Santana.

"Jsme velmi šťastní, že jdeme dál. Španělé nejsou světovou jedničkou pro nic za nic. Když uděláte chybu, oni vás hned potrestají. To se dnes přesně stalo," doplnil záložník Steven Pienaar.

Góly: 52. Villa, 72. Llorente. Rozhodčí: Pozo (Chile). Diváci: 35 000.

Irák - Nový Zéland: Tim Brown z Nového Zélendu (vpravo) bojuje s Younisem Mahmoudem

Irák - Nový Zéland 0:0

Díky porážce JAR mohl postoupit Irák, ale nabídnutou šanci nevyužil.

S Novým Zélandem uhrál jen druhou bezbrankovou remízu na turnaji, která mu k postupu nestačila. Turnaj tak pro ně skončil po třech zápasech se skóre 0:1.

Nový Zéland má ještě horší bilanci - jedna remíza a skóre 0:7.

Rozhodčí: Webb (Angl.). Diváci: 23 295.