Michal Fukala (č. 6) zastavuje Colea Palmera z Anglie. Za ním ještě běží Pavel...

Michal Fukala (č. 6) zastavuje Colea Palmera z Anglie. Za ním ještě běží Pavel Šulc. | foto: Reuters

Slovinsko - Česko 1:1, další komplikace, bod v oslabení trefil Čvančara

• 60
Čeští fotbalisté do jedenadvaceti let v kvalifikaci o Euro 2023 se Slovinskem remizovali 1:1 a po porážce 1:3 v Anglii je to pro ně druhá ztráta. Od 30. minuty dohrávali bez vyloučeného Adama Karabce a brzy inkasovali od Davida Zece. Vyrovnávací branku vstřelil po změně stran Tomáš Čvančara.

Češi v září právě proti Slovincům odstartovali sérii čtyř vítězství bez inkasovaného gólu, kterou ve čtvrtek ukončil až výběr Anglie. Ten zůstává v kvalifikační tabulce dál druhý, na Česko ztrácí tři body, ale má dvě utkání k dobru.

6. Andorra 5 0 0 5 0:9 0

Po půlhodině ve slovinském Koperu se naplňoval hrůzostrašný scénář. Karabec po dvou nesmyslných faulech na polovině hřiště zamířil do sprch a dvě minuty nato opaření Češi inkasovali po hlavičce Zece.

Trenér Jan Suchopárek se svými asistenty rozmýšlel možné změny, které přišly v platnost na začátku druhé půle. Vyztužit střed hřiště podobně jako proti Anglii přišel Lukáš Červ, což stálo místo Kryštofa Daňka, jenž si při svém návratu do sestavy po říjnové absenci kvůli nemoci nevedl vůbec zle.

Olomoucký záložník našel centrem z levé strany už v páté minutě Čvančaru, který hlavičkoval přesně, leč na brankáře Martina Türka nevyzrál.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Nejlepší střelec Jablonce ale svoji formu potvrdil ve druhé půli. Chybnou rozehrávku potrestal společně s Kaločem, který mu z kraje velkého vápna posadil balon přímo na hlavu, a v těsné blízkosti mířil přesně.

Čeští mladíci se i v početní nevýhodě tlačili dopředu. Proto také ale vznikala okna ve středu hřiště, kterým Slovinci rychle přecházeli. Vitík s Knapíkem se ovšem stíhali vracet, v obraně si vedl dobře i Jurásek, který nahradil zraněného Adama Gabriela a na pravý kraj posunul Fukalu.

Zhruba patnáct minut před koncem vybojoval Čvančara standardku blízko slovinského vápna. Sám si našel i Šulcův následný centr, ale na dlouhou nohu nezakončil přesně. Jeho nástupce Sejk se dostal do šance krátce po svém příchodu na hřiště, Šulcovu pobídku však z malého vápna neumístil.

Postupem času nabírali reprezentanti čím dál větší sebevědomí. Jurásek na levé straně předvedl několik drzých průniků, práce s balonem bavila i Žambůrka, jenž se snažil hrát fotbal za každou cenu.

Slovinci si znovu uvědomili početní výhodu až v nastavení, kdy se pokusili o tlak, největší šanci měl ale znovu Sejk. Chybnou rozehrávku sebral Žambůrek a přestože to nebyla zrovna pohledná akce, do zakončení se Češi dostali. Sejkova střela šla vedle, ale nejistému Türkovi nadělala o něco větší potíže, než by se čekalo. Další branky však ani jedno mužstvo nedosáhlo.

„Bod jsme si zasloužili. Odměnou naší aktivity byla branka. Měli jsme i další situace, ze které jsme mohli vstřelit branku. Jsme určitě rádi za bod, který v současné situaci řeší poměrně nadějně hrát o první, nebo druhé místo. Jsem spokojený s počtem bodů, které máme,“ řekl Suchopárek na online tiskové konferenci.

„Gól mě těší, ale ještě větší radost mám z toho, že jsme takhle těžký zápas dokázali zremizovat. V uvozovkách se dá říct, že je to pro nás výhra,“ prohlásil Čvančara.

Na závěrečný turnaj přímo postoupí vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst, zbylých osm týmů z druhých příček čeká baráž. Jistou účast mají pořadatelské země Rumunsko a Gruzie. Kvalifikační boje budou pokračovat v březnu.

Slovinsko - Česko 1:1 (1:0)

Branky: 32. Zec - 59. Čvančara. Rozhodčí: Pandzic – Hallin, Ekman. ŽK:25. Karabec, 83. Žambůrek, 87. Sejk, 89. Hranáč. ČK:30. Karabec.

Slovinsko Türk – Trontelj, Zabukovnik, Stojinovič, Spanring – Žugelj (71. Ticic), Svetlin, Casar – Zec, Bosilj (84. Cipot), Matko (84. Koderman)

Česko Kovář – Fukala, Vitík, Knapík, Jurásek – Kaloč (86. Hranáč), Žambůrek – Šulc (86. Ševčík, 90+3. Koubek), Karabec, Daněk (46. Červ) – Čvančara (77. Sejk)