CHVÍLE, KTERÁ ZMĚNILA FOTBAL. Neuznaný gól Angličana Lamparda na MS 2010 v...

CHVÍLE, KTERÁ ZMĚNILA FOTBAL. Neuznaný gól Angličana Lamparda na MS 2010 v osmifinále s Německem donutil představitele FIFA, aby góly mohlo kontrolovat video. A jeho síla ještě vzroste – už nepůjde pouze o brankové situace, nýbrž o mnohem víc. | foto: Profimedia.cz

Fotbal se přestane bránit moderní technice. Rozhodčím pomůže video

  • 93
Špatných výroků rozhodčích ve fotbale v budoucnu ubude. Sudím pomůže videotechnika, jako je to běžné třeba v ragby, hokeji nebo judu. Už nebudou odkázáni jen na svůj úsudek.

Povolit video ve fotbale by měla na víkendovém zasedání v Cardiffu komise IFAB, která schvaluje pravidla platná po celém světě. Stvrdí lednové rozhodnutí, kdy oznámila, že chce začít s testováním při sporných gólech, penaltách či vyloučeních.

Půjde o revoluční změnu, protože fotbal doteď zůstával konzervativní a změnám se bránil. Byť doba, kdy bude video ve fotbale běžnou záležitostí, je stále celkem daleko.

„Předností fotbalu je plynulost hry. Musíme zjistit, jaké dopady by na ni nové technologie měly. Ale s testováním musíme začít raději dřív než později,“ prohlásil nový předseda Světové fotbalové federace (FIFA) Gianni Infantino.

Zkoušky na několik let

Pravidlová komise nyní musí říct, kdy a jak video využívat. Jen při sporných gólech? Při pochybách hlavního sudího? Po upozornění videorozhodčího? Nebo snad na žádost týmu, který se cítí poškozený?

Bývalý šéf FIFA Sepp Blatter už v roce 2014 navrhoval, aby trenéři jednotlivých mužstev měli právo jednou nebo dvakrát za poločas vznést protest a nechat spornou situaci posoudit na základě videozáznamu. Mimochodem, podobné pravidlo nedávno zavedla NHL.

Testování odstartuje už v příští sezoně a potrvá několik let. V první vlně bude probíhat jen ve vybraných soutěžích a další se budou přidávat postupně.

„Zájem o testování projevilo množství asociací a pořadatelů soutěží,“ oznámila IFAB v lednu.

Video by mohlo začít pomáhat v Anglickém poháru (FA Cupu). Hlásí se také Nizozemsko, kde ho už několik let zkoušejí, ale rozhodnutí sudích na hřišti měnit nešlo, protože to pravidla nedovolovala.

„Ovšem je zapotřebí říct, že nepůjde o finančně jednoduchou záležitost. Nepředpokládám, že bychom se připojili v bodě nula, ale určitě s tím souhlasíme a zavedení videa do fotbalu podporujeme,“ uvedl generální sekretář české asociace Rudolf Řepka minulý týden po jednání výkonného výboru.

A tiskový mluvčí české ligy Daniel Hajný dodal: „V současné chvíli je videotechnologie tak ekonomicky náročná, že její zavedení u nás není otázkou nejbližší budoucnosti.“

Nejdřív „NE“, teď „ANO“

Tlak na zavedení videotechnologií sílí od roku 2010, kdy Anglie vstřelila Německu regulérní gól, ale rozhodčí ho neuznal, a i kvůli tomu vypadla z mistrovství světa. Odmítavý postoj postupně měnil i Blatter, jenž byl do loňska předsedou FIFA.

Březen 2010: „Fotbal se musí hrát všude podle stejných pravidel, což by při finanční náročnosti zavedení techniky nešlo.“

Červen 2012: „Využití brankových technologií není možnost, ale nutnost.“

Září 2014: „Chceme začít s testováním videozáznamů při zápasech.“

Zábleskem moderních časů bylo zavedení systému, který kontroluje, zda míč přešel brankovou čáru. Technologie „GoalControl“ pomáhaly při mistrovství světa 2014, rok předtím na Poháru FIFA či v současnosti v anglické lize.

„Vítáme tento systém s otevřenou náručí, protože nám usnadňuje život. Je to úžasná pomoc a absolutně spolehlivá,“ prohlásil dnes už bývalý anglický rozhodčí Howard Webb.

Evropská fotbalová unie (UEFA) během vlády Michela Platiniho video odmítala a od roku 2009 raději v Evropské lize zavedla brankové rozhodčí. Ti nyní fungují i v Lize mistrů či na mistrovství Evropy a využívá je mnoho ligových soutěží, mezi nimi občas i česká liga.

Další fázi přinese videorevoluce.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko