Čeští fotbalisté oslavují vítězství

Čeští fotbalisté oslavují vítězství | foto: MF DNES

Po jasném průběhu Češi vyřídili Slováky

• 2318
Bratislava - (Od zvláštních zpravodajů iDNES) - Čeští fotbalisté vstoupili do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2008 báječně. Po sobotním vydřeném vítězstvím nad Walesem zvládli na první pohled mnohem obtížnější zápas v Bratislavě s noblesou. Slováky vyřídili po jednoznačném průběhu 3:0, na Tehelném poli řádil nezastavitelný Sionko. Dva góly dal a na třetí přihrál Kollerovi.

"Nádherné, skvělé," pochvaloval si český kouč Karel Brückner. "Zápas se nám povedl herně i výsledkově."

Utkání jsme sledovali
v on-line reportáži

Čechy zdobil rychlý přechod do útoku, ladné kombinace a naprostá převaha v osobních soubojích.

První gólová akce přišla po deseti minutách. Sionko si naběhl do uličky na kolmou přihrávku, ale jeho prudká střela z první narazila do břevna.

Známkujte hráče

Odražený míč zakroutil před branku Jankulovski, domácí se věnovali Kollerovi a u zadní tyče zapomenutý Sionko hlavičkoval do země, od níž se míč zvedl pod břevno - 0:1.

Druhý zásah české hbité křídlo zasadilo soupeři po dalších jedenácti minutách a opět to bylo po centru z levé strany. Před branku poslal míč Plašil, Koller ho hlavou sklepl od zadní čáry zpátky do hřiště a Sionko z pravé strany střílel přesně ke vzdálenější tyči.

A třetí gól dali hosté po specialitě trenéra Brücknera: ze standardní situace poslal Rosický míč podél zdi, za níž si zaběhl Sionko, přihrál vedle sebe a nabíhající Koller dával do prázdné branky.

Běžela 57. minuta a tisíce českých fanoušků na Tehelném poli oslavovalo, nic už nemohlo český triumf ohrozit.

Elán Slováků byl brzy zastaven

Přitom Slováci vstoupili do zápasu nažhavení a pořádně vyhecovaní. Po pár vteřinách agresivní bijec Šebo ostře nabral při odkopu Jiránka. Ale to bylo také naposled, čím sebevědomý mladík z Glasgow Rangers na sebe upozornil.

Vzápětí domácí kouč Galis vyletěl z lavičky po odpískaném slovenském faulu, zatímco český trenér Brückner vedle v klidu seděl.

Hlediště bouřilo, ale domácí hráči na trávníku brzy vypadli z role. Kazili lehké přihrávky, míč jim utíkal do autu a často zbytečně faulovali.

Nadvládu Čechů ukazovala i tato nedůležitá akce po levém křídle: slávistického sprintera Šventa bez potíží zastavil nejstarší hráč na hřišti Galásek.

A v těžké bezradnosti Slováků už po čtyřiadvaceti minutách útočník Németh střídal obránce Čecha.

Bývalý hráč Sparty totiž dvakrát vůbec nestačil na Sionka, který se předvedl v oslnivé formě.

Ač nastoupil na pravém kraji zálohy, neustále byl na hrotu a domácím utekl, kdy chtěl.

Kromě dvou gólů se dostal do dvou dalších šancí, příležitosti připravil pro Ujfalušiho a Kollera. České vítězství mohlo být mnohem výraznější.

Třicet tisíc lidí vidělo propastný rozdíl mezi oběma soupeři: Češi vyhlíželi půvabně  proti upachtěnému a těžkopádnému projevu Slováků, kteří nevěděli, co mají hrát.

Rosický rozděloval míče ve středu pole, jediný útočník Koller sbíral dlouhé míče a Plašil s Polákem byli všude.

Obrana, před níž soupeřovy útoky rozrážel Galásek, pracovala spolehlivě a bezchybně.

A ještě se výjimal Sionko, který už proti Walesu český tým spasil, když přihrál na oba góly.

"Hráli jsme dopředu aktvně celý zápas," poznamenal Brückner.

Taktika jen s jedním hrotem vyšla

Přitom šest slovenských branek do sítě Kypru v sobotní kvalifikaci vzbuzovalo obavy a přimělo českého trenéra Karla Brücknera k nečekanému kroku: na Slovensku postavil jediného útočníka a ve středové řadě tak zbylo místo pro oba defenzivní záložníky Galáska s Polákem.

I soupeř nasadil obrannou taktiku, ale první poločas vůbec nezvládl. Až v samém závěru Valachovič hlavou protáhl brankáře Čecha.

Jenže v nástupu do druhé půle si tři gólové šance připravili Češi, ale gól dali až ze čtvrté.

Až v posledních minutách nechali hrát soupeře, která měl také dobré příležitosti. Ale střelu střídajícího Hološka srazila obrana na roh a Mintál z dobré pozice minul.