Slovenští fotbalisté se radují z gólu v duelu v Ázerbájdžánu.

Slovenští fotbalisté se radují z gólu v duelu v Ázerbájdžánu. | foto: Reuters

Slovensko v kvalifikaci smetlo Ázerbájdžán, Hamšík má rekord

• 18
Fotbalisté Slovenska ve třetím utkání kvalifikace mistrovství Evropy zvítězili v Ázerbájdžánu 5:1 i díky dvěma gólům kapitána Marka Hamšíka, který se s 24 brankami stal nejlepším střelcem v historii samostatné reprezentace. Svěřenci Pavla Hapala jsou ve skupině E druzí. Kazachstán s dalším českým koučem Michalem Bílkem porazil San Marino 4:0.

I čtvrtý zápas kvalifikace vyhráli Belgičané, Severní Irsko a Italové, kteří po obratu udolali Bosnu a Hercegovinu 2:1. Stoprocentní zůstávají také Němci po drtivém vítězství 8:0 nad Estonsko. Mistři světa Francouzi po minulé porážce v Turecku vyhráli 4:0 v Andoře.

Slováci v Baku výborně začali a už v osmé minutě se po individuální akci trefil Stanislav Lobotka. O dvacet minut později zvýšil Juraj Kucka z přímého kopu. Vzápětí Ramil Šejdajev překonal brankáře Martina Dúbravku, ale hostům ve 30. minutě vrátil dvoubrankové vedení kapitán Marek Hamšík přesnou ranou do horního růžku.

Jednatřicetiletý záložník čínského Ta-lienu v 57. minutě skóroval podruhé a překonal Róberta Vitteka, který dal za národní tým 23 gólů. Hamšík je slovenským rekordmanem také se 114 reprezentačními starty. Domácí debakl ještě v závěru zvýraznil pátou brankou Dávid Hancko. Mezi slovenskými náhradníky zůstali plzeňští Patrik Hrošovský a Matúš Kozáčik.

Slováci na druhém místě ztrácejí tři body na překvapivého lídra skupiny Maďarsko, které doma udolalo Wales 1:0 a potřetí za sebou vyhrálo.

Kazaši v Astaně otevřeli skóre až v nastaveném čase první půle. Po změně stran domácí předvedli mnohem lepší koncovku. V 62. minutě se po nákopu za obranu prosadil Maksim Fedin a hned za tři minuty zvýšil halfvolejem Gafuržan Sujumbajev. V 79. minutě pak jasnou výhru Kazachstánu pečetil Bauyržan Islamchan další povedenou ranou z dálky.

Bílkovi svěřenci v kvalifikaci zabrali po jasných prohrách s Ruskem (0:4) a Belgií (0:3) a k úvodnímu triumfu 3:0 nad Skotskem přidali druhé vítězství. San Marino je poslední se čtyřmi porážkami a skóre 0:20.

Kazaši ztrácejí ve skupině I z třetího místa tři body na druhé Rusko a šest bodů na vedoucí Belgii, která nezaváhala ani ve čtvrtém duelu. Pod výhru 3:0 nad Skotskem se úvodními dvěma brankami podepsal Romelu Lukaku, který dal v posledních 21 reprezentačních zápasech 25 gólů.

Čtvrtý zápas kvalifikace vyhrála také Itálie. S Bosnou přitom od 32. minuty po trefě bývalého útočníka Teplic Edina Džeka prohrávala 0:1, když inkasovala po šesti zápasech. Po pauze ale favorit skóre otočil a vede skupinu J o tři body před Finskem, které je nečekaně druhé.

Mistři světa Francouzi po minulé porážce 0:2 v Turecku nezaváhali na půdě trpaslíka Andorry. Jeden ze čtyř gólů dal Kylian Mbappé, který se dostal na hranici 100 branek za národní tým a klub. Turci po nečekaném vítězství prohráli na Islandu 1:2 a oba týmy mají ve vyrovnané skupině H stejně jako Francie devět bodů.

Stoprocentní zůstali i Němci, skupinu C ale vede rovněž bez ztráty bodu Severní Irsko, které má o zápas víc. Ostrované gólem v 86. minutě vydřeli výhru 1:0 v Bělorusku.

Němci proti Estonsku vedli v pauze už 5:0 a pět gólů za první půli dali v evropské kvalifikaci podruhé v historii. Svěřenci Joachima Löwa si připsali nejvyšší výhru od triumfu rovněž 8:0 v listopadu 2016 v San Marinu.

Kvalifikace vyvrcholí na podzim, z každé skupiny postoupí první dva týmy.

Skupina C

Německo - Estonsko 8:0 (5:0)

Branky: 10. Reus, 17. Gnabry, 20. Goretzka, 26. Gündoğan, 37. Reus, 62. Gnabry, 79. Werner, 88. Sané. Rozhodčí: Palabijik (TUR). ŽK:26. Tamm. Diváci: 26 000.

Německo Neuer – N. Schulz (46. Halstenberg), Süle, Ginter, Kehrer – Sané, Goretzka, Kimmich, Gündoğan (53. Draxler), Reus (66. Werner) – Gnabry.

Estonsko Lepmec – Pikk, Vihmann, Kams, Mets, Tamm – Puri, Ar. Dmitrijev (59. Käit), Vassiljev (82. Kreida), Teniste – Zenjov (71. Henrik Ojamaa).

Bělorusko - Severní Irsko 0:1 (0:0)

Branky: 86. McNair. ŽK:35. Korzun - 58. Lewis, 69. J. Evans, 83. K. Lafferty, 90+2. Dallas.

Bělorusko Hutar – Šitov (72. Veracila), Naumov, Martynovič, Paljakov, Ňachajčyk – Korzun (47. Kisljak), Majevski, Stasevič – Šikavka (59. Lapcev), Kovaljov.

Severní Irsko Peacock-Farrell – Smith, Cathcart, J. Evans (70. Saville), Lewis – McNair, S. Davis, C. Evans – Magennis (56. Dallas), Washington (74. K. Lafferty), Jones.

Ázerbájdžán - Slovensko 1:5 (1:3)

Branky: 29. Šejdajev - 8. Lobotka, 28. Kucka, 31. Hamšík, 58. Hamšík, 86. Hancko. Rozhodčí: Beaton – Mulvanny, Carr. ŽK:72. Krivocjuk.

Ázerbájdžán S. Agajev – Medveděv, B. Husejnov, Krivocjuk, Rahimov – R. Almeida, Garajev, Ejubov (80. Mahmudov) – Abdullajev (90. Re. Dadašov), Šejdajev, Ramazanov (62. Emreli).

Slovensko Dúbravka – Pekarík, Vavro, Škriniar, Hancko – Kucka, Lobotka (85. Greguš), Hamšík (87. Haraslín) – Rusnák, Boženík (72. Duda), Mak.

Maďarsko - Wales 1:0 (0:0)

Branky: 81. Pátkai. Rozhodčí: Jung – Žunič, Vidali (všichni Slovinsko). ŽK:39. Pátkai, 50. Á. Nagy, 90. Korhut - 2. Gunter, 82. J. Lawrence, 87. Davies.

Maďarsko Gulácsi – Lovrencsics, Baráth, Orban, Korhut – Á. Nagy, Pátkai – Dzsudzsák (C) (70. Kleinheisler), Szoboszlai (83. Bese), Holender (59. R. Varga) – Szalai.

Wales Hennessey – Gunter, A. Williams (C), J. Lawrence, Davies – Allen, Ampadu (54. Smith) – T. Lawrence (78. Vokes), Brooks (73. H. Wilson), James – Bale.

Island - Turecko 2:1 (2:1)

Branky: 21. R. Sigurdsson, 32. R. Sigurdsson - 40. Toköz. Rozhodčí: Marciniak – Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Polsko). ŽK:18. Hallfredsson, 72. B. Bjarnason - 52. Yılmaz, 55. K. Ayhan, 56. Celik.

Island Halldórsson – Hermannsson, Árnason, R. Sigurdsson, A. Skúlason (69. Magnússon) – Gudmundsson (80. Traustason), Hallfredsson, Gunnarsson (C), B. Bjarnason – G. Sigurdsson – Bödvarsson (64. Sigthórsson).

Turecko Günok – Celik, Demiral, K. Ayhan, Kaldırım – Toköz (85. Yalcın), Tufan – Çalhanoğlu, Kahveci (63. Ömür), Karaman (46. Yazıcı) – Yılmaz (C).

Andorra - Francie 0:4 (0:3)

Branky: 12. Mbappé, 31. Ben Yedder, 45+1. Thauvin, 62. K. Zouma. Rozhodčí: Fran Jović – Ivica Modrić, Hrvoje Radić (vš. CRO). ŽK:13. Jesús Rubio - 79. K. Zouma, 82. P. Pogba.

Andorra J. Gómes – Jesús Rubio, Llovera, Lima (C), San Nicolás – A. Martínez (59. Jordi Rubio), Rebés, Vales, Cervós (82. V. Rodríguez) – Aláez (86. Ju. Sánchez), M. Vieira.

Francie Lloris (C) – Dubois, K. Zouma, Lenglet, F. Mendy – NDombèlé (66. Moussa Sissoko), P. Pogba – Ben Yedder (74. Giroud), Griezmann, Mbappé – Thauvin (83. Lemar).

Albánie - Moldavsko 2:0 (0:0)

Branky: 65. Cikalleši, 90+2. Ramadani. Rozhodčí: V. Nevalainen – J. Honkanen, M. Lamppu (vš. FIN). ŽK:90+3. Ramadani - 56. Armaș, 75. Carp.

Albánie Beriša – Veseli, Mavraj (C), Ismajli, Hysaj – Lenjani (58. Roši), Ramadani, Kaçe (83. Qose) – Sadiku (57. Cikalleši), Uzuni, Abraši.

Moldavsko Koșelev – I. Jardan (75. Graur), Efros, Armaș (C) – A. Antoniuc, Cebotaru, Carp, Reabciuk – Suvorov (73. Cociuc), Damascan (69. Boiciuc), Gînsari.

Kazachstán - San Marino 4:0 (1:0)

Branky: 45+1. Kuat, 62. Fedin, 65. Sujumbajev, 79. Islamchan. Rozhodčí: Frankowski – Borkowski, Siejka (všichni Polsko). ŽK:31. Jerlanov, 90. Šomko - 48. Censoni, 64. Brolli.

Kazachstán Nepohodov – Vorogovskij, Jerlanov, Malyj, Šomko, Sujumbajev – Tagybergen, Kuat (84. Percuch), Islamchan (C) – Ajmbetov (58. Fedin), Turysbek (69. Žangylyšbaj).

San Marino E. Benedettini – Cesarini (76. Ma. Battistini), F. Vitaioli, Brolli, Grandoni – Lunadei, Censoni, Mularoni – Mi. Battistini (46. E. Golinucci) – Nanni, M. Vitaioli (C) (83. Bernardi).

Rusko - Kypr 1:0 (1:0)

Branky: 38. Ionov. Rozhodčí: Di Bello – Peretti, Carbone. ŽK:20. Makris, 63. Margaca.

Rusko Guilherme – Mário Fernandes, Džikija, Semjonov, Kudrjašov – Ozdojev, Zobnin (78. Barinov), Golovin – An. Mirančuk (64. Al. Mirančuk), Dzjuba (C), Ionov (90+2. I. Achmetov).

Kypr Pardo – Makris (71. Pittas), Kousoulos, Laifis, Ioannou – Artymatas, Costi, Margaca – Georgiou (46. Efrem), Sotiriou, Avraam (C).

Belgie - Skotsko 3:0 (1:0)

Branky: 45+1. R. Lukaku, 57. R. Lukaku, 90+2. De Bruyne. Rozhodčí: Petr Ardeleánu – Ivo Nádvorník, Jiří Moláček, 4 rozhodčí: Miroslav Zelinka (všichni ČR). ŽK:34. De Bruyne - 52. McTominay.

Belgie Courtois – Alderweireld, Kompany (90. Vermaelen), Vertonghen – Meunier, Tielemans (78. D. Mertens), Witsel, T. Hazard (90. Carrasco) – De Bruyne, R. Lukaku, E. Hazard (C).

Skotsko Marshall – O'Donnell, Mulgrew (C), McKenna, Taylor – McTominay, McLean – Russell (67. Forrest), Armstrong (32. Fraser), C. McGregor – Burke.

1. Belgie 4 4 0 0 11:1 12
2. Rusko 4 3 0 1 15:3 9
3. Kazachstán 4 2 0 2 7:7 6
4. Skotsko 4 2 0 2 4:7 6
5. Kypr 4 1 0 3 6:5 3
6. San Marino 4 0 0 4 0:20 0