Sbohem, Česko. Fotbalový brankář Čech ukončil reprezentační kariéru

  • 532
Fotbalový brankář Petr Čech ukončil reprezentační kariéru. Nastupovat bude už jenom za Arsenal. „Je to definitivní rozhodnutí,“ oznámil na páteční tiskové konferenci.

„Jsem perfekcionista a nechci začínat to, co taky nemusím dokončit. Kapitolu v národním týmu proto uzavírám,“ prohlásil Čech krátce poté, co získal jubilejní desátý Zlatý míč pro nejlepšího českého fotbalistu v sezoně 2015/2016.

A pokračoval: „Nechci se dostat do situace, že bych v půlce kvalifikace o postup na mistrovství světa 2018 přišel s tím, že jsem unavený. Rád dělám věci na sto procent se vším všudy.“

V národním týmu se naposledy dotkl míče ve čtvrté minutě nastavení v závěrečném utkání skupiny evropského šampionátu proti Turecku (0:2), když sprintem vyrazil rozehrát přímý volný kop.

Téměř patnáct let, přesně 124 zápasů. Další roky a starty už Čech v národním mužstvu nepřidá.

Je konec jedné éry. Dlouhé éry Petr Čecha. Od jeho debutu v únoru 2002 odehrálo Česko 163 mezistátních zápasů, Čech chyběl jen v devětatřiceti. A jen kvůli zdravotním problémům nebo proto, že si chtěl odpočinout a požádal trenéra, aby ho nenominoval.

Jak končily české reprezentační jedničky

Pavel Srníček (49 zápasů v letech 1994 až 2001). Naposled byl u prohrané baráže v listopadu 2001 proti Belgii, konec jeho reprezentační kariéry přišel záhy s nástupem nového kouče Karla Brücknera, v jehož plánech gólman nefiguroval.

Petr Kouba (40 zápasů v letech 1991 až 1998). Jeho role se naplnila ve finále Eura 1996, v prodloužení nedokázal zlikvidovat tečovanou střelu německého útočníka Bierhoffa. Pak sice nastoupil ještě čtyřikrát, ale už nebyl jedničkou. Po Euru totiž přestoupil do La Coruni, kde byl jen náhradníkem. Naposled chytal v listopadu 1998 v přípravě v Anglii (0:2).

Tomáš Poštulka (7 zápasů v roce 1997). Jako jednička začal kvalifikaci o Euro 2000, ale když ztratil pozici čísla jedna ve Spartě, přišel o ni i v reprezentaci.

Petr Čech (124 zápasů, 2002 až 2016). Rekordman v počtu reprezentačních startů, odchytal čtyři evropské a jeden světový šampionát. Euro 2016 bylo jeho poslední.

Teď je tu šance pro jeho parťáky, novou reprezentační jedničku určí nový trenér, který dosud není znám. Ale bylo by překvapením, pokud by neukázal na Tomáše Vaclíka z Basileje.

„Přál bych české reprezentaci, aby hráčů, kteří jezdí na sraz tak rádi jako Petr Čech, měla co nejvíc,“ uvedl Čechův agent Viktor Kolář ze společnosti Sport Invest.

Čech poprvé přicestoval na sraz národního mužstva jako gólman Sparty v říjnu 2001 za trenéra Jozefa Chovance. Do závěru kvalifikace o mistrovství světa i do následné baráže s Belgií ještě nezasáhl.

Do brány se postavil až 12. února na turnaji na Kypru. O tři měsíce později se sice ještě vrátil pomoci jedenadvacítce na evropských šampionát, kde získal zlato, ale poté už byl neotřesitelnou jedničkou prvního mužstva země.

Kolik zažil trenérů a spoluhráčů! Důvěru mu dal Karel Brückner, jedničkou byl také pro jeho nástupce Petra Radu, Ivana Haška, Michala Bílka, Josefa Pešiceho a Pavlu Vrbu. U epizodní role Františka Straky, který dočasně vedl tým jen v přípravném utkání s Maltou na jaře 2009, nebyl.

Pamatuje jedny z nejslavnějších chvil samostatné reprezentace, což bylo Euro 2004 v Portugalsku. Spolu s ním zůstávali až dosud také Tomáš Rosický s Jaroslavem Plašilem. Ten oznámil konec bezprostředně po prohraném utkání s Tureckem 21. června v Lens. Rosický, který léčí svalové zranění, se zatím nevyjádřil.

Rozhovor

Petr Čech odpovídá, proč končí v reprezentaci

Petr Čech pózuje se svým jubilejním desátým Zlatým míčem.

Čech s reprezentací prožil báječné chvíle, úspěchy, velká vítězství, ale i horší časy. Chybou v závěru utkání proti Turecku na Euru 2008 se podílel na vyřazení ze skupiny.

Většinou však byl oporou. Nebylo otázkou, kdo bude chytat, ale kdo bude jeho náhradníkem.

Na srazy cestoval vždy ochotně. „Nastoupit alespoň jednou za národní mužstvo byl odmalička můj sen,“ říkal často.

Když starty přibývaly a vysokou výkonnost si udržoval, bylo jasné, že překoná rekord Karla Poborského v počtu reprezentačních zápasů. Vyrovnal ho loni v listopadu v přípravném utkání v Polsku (1:3), překonal v květnu na vesnickém stadionu v tyrolském Kufsteinu proti Maltě během přípravy na Euro.

Na šampionátu byl nejlepším českým hráčem proti Španělsku (0:1), tým držel i proti Chorvatsku (2:2). V rozhodujícím duelu s Tureckem si pořádně na míč nesáhl a dvakrát inkasoval. Na gólech vinu nenesl.

Češi se porážkou loučili s turnajem, Čech se loučil s kariérou, byť to možná ještě nevěděl. „Až překonám zklamání, tak si sednu a popřemýšlím. Vzhledem k nové kvalifikaci o postup na mistrovství světa se rozhodnu co nejdřív, aby trenér věděl, jestli mě má na první zápas zvát, nebo ne,“ řekl.

Po dvou týdnech se definitivně rozhodl. „V reprezentaci končím.“

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

Slavia v Lize mistrů

10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.