Dohodu zablokovali Holanďané

  • 2
Praha - Od půl desáté dopoledne jednali v pondělí v pražském hotelu Hilton zástupci fotbalových reprezentací Česka, Holandska, Rakouska, Běloruska a Moldávie o pořadí vzájemných zápasů ve 3. kvalifikační skupině pro evropský šampionát 2004. Krátce po patnácté hodině pak podepsali protokol, že se nedohodli, a že žádají Evropskou fotbalovou unii, aby o pořadí těchto duelů rozhodla losem. UEFA tak musí učinit do šedesáti dnů od rozlosování celé kvalifikace, tedy nejdéle do 25. března letošního roku.

"Tušil jsem, že dohadování nebude jednoduché, ale zklamán nakonec nejsem," poznamenal poté na tiskové konferenci trenér českého národního mužstva Karel Brückner. "Los bude určitě spravedlivější, než kdybychom přistoupili na úvod kvalifikace tak, jak na něm za souhlasu Rakušanů trvali Holanďané."

Holandsko a Rakousko v pěti dnech? Nebrat!

V závěru téměř šestihodinového jednání byla totiž česká strana tlačena do dvou nepřijatelných variant. První znamenala začínat 7. září v Bělorusku, 12. října hostit Holandsko a o čtyři dny později cestovat do Rakouska. Druhá určovala začít doma s Běloruskem a poté hrát v Holandsku a v Rakousku.

"V podstatě jsme měli jediný požadavek: nehrát první, nebo druhý zápas s Holandskem," poznamenal Brückner. "A hrát v pěti dnech s nejsilnějšími soupeři, to už bylo zcela nemyslitelné." Rovněž šéf reprezentace Vlastimil Košťál, který se jednání zúčastnil, kvitoval, že jsme nátlaku Holanďanů nepodlehli. "Pořád lepší los, než ustupovat tam, kam jsme v žádném případě ustoupit nechtěli."

Podle generálního sekretáře fotbalového svazu Petra Fouska čtyři zahraniční delegace v úvodu jednání akceptovaly, že Česko bylo koncem ledna losováno z prvního koše, a že zároveň jako hostitelé schůzky mají čeští zástupci úvodní slovo. "Přednesli jsme tedy naši variantu, v níž jsme samozřejmě zohledňovali i potřeby soupeřů," uvedl Fousek. "Potom ostatní náš návrh oponovali a všichni postupně přednesli své varianty."

Od těchto chvil se jednalo v jednotlivých skupinách. Klíčovým momentem, v němž se začalo rýsovat, že jednání k dohodě nepovede, byly prý vzájemné zápasy Česka, Holandska a Rakouska. "Jednání se nemohlo pohnout dopředu, tak jsme se domluvili na vytvoření jakési miniskupiny, v níž bylo po dvou zástupcích zmíněných reprezentací," řekl dále Fousek. "Za Česko jsem jednal já s trenérem Brücknerem, stejně tak holandský sekretář s trenérem Advocaatem a rakouský zástupce s trenérem Kranklem."

Holanďané s Rakušany proti Česku

Tato třičtvrtěhodinová debata byla podle Fouska místy výrazně tvrdá. "Ani v tom úzkém kruhu to nikam nevedlo. Největší problém byl v tom, že Holanďané nekompromisně lpěli na své variantě, zatímco Rakušané byli ochotni akceptovat jak návrhy naše, tak ty holandské. Nakonec se ale rakouští zástupci přidali na stranu Holanďanů, byli jsme tlačeni do varianty hrát říjnový dvojzápas s Holandskem a s Rakouskem. Na to jsme ale přistoupit nemohli."

Na otázku, zda Holanďané s Rakušany kalkulovali s tím, že v úvodu kvalifikace mohou Brücknerovi chybět vedle Řepky také další reprezentanti vyloučení v baráži s Belgií, tedy Nedvěd s Barošem, sekretář Fousek odpověděl: "Nelze to vyloučit."

Zkušený Baťa pat vytušil

Po schůzce miniskupiny se všechny delegace sešly u společného oběda, pouze Fousek s Brücknerem si ve vedlejším salonku sedli, aby vypracovali další varianty, které by směřovaly k dohodě. Bývalý mezinárodní sekretář fotbalového svazu Rudolf Baťa však už v těch chvílích tušil, jak pražské jednání dopadne: "Zažil jsem už takových debat hodně, ale tohle vidím černě. Skončí to na UEFA."

Předpokládal správně. Po obědě se už sedělo sotva půlhodinu a salonek Tyrolka se začal vyprazdňovat. Jednání skutečně skončilo patem, pořadí zápasů ve třetí skupině se bude losovat v sídle UEFA ve Švýcarsku.

"Netrvalo dlouho a všichni jsme se shodli, že nemá cenu jednání dál protahovat," poznamenal Fousek na tiskové konferenci. "Holanďané a Rakušané prostě jeli podle svého plánu, jejich varianty zohledňovaly jen jejich zápasy. My jsme si v neděli určili jasnou hranici, k níž jsme byli ochotni ustoupit. Jenže především požadavky Holanďanů byly jasně za ní. A mimo jiné, nikdo ze silné trojky nechtěl v posledním kvalifikačním termínu 19. října příštího roku stát."

Los může být horší, ale spíš lepší

Příslušná komise UEFA tedy třetí skupinu rozlosuje podle předem stanoveného klíče. Teoreticky je podle Fouska možné, že na tom české národní mužstvo bude hůř, než kdyby přistoupilo na podmínky Holanďanů. "Ale taková pravděpodobnost je malá," mínil Fousek.

Například se může stát, že právě 19. října 2003 bude Brücknerův tým jen přihlížet, jak zbylá čtyři mužstva finišují. Na druhou stranu je téměř jisté, že buď tým Holandska, nebo Rakouska, ale možná také oba, budou muset akceptovat termín 11. června 2003. Právě tomuto datu se zástupci obou federací na pražské schůzce svorně a úporně bránili.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko