Joe Rodon z Walesu před zápasem se spoluhráči poklekl na podporu hnutí Black...

Joe Rodon z Walesu před zápasem se spoluhráči poklekl na podporu hnutí Black Lives Matter, Češi se proti rasismu vymezili jinak. | foto: Reuters

Proč Češi nepoklekli. Proti rasismu se vymezili jinak a tvrdí: Jsme apolitičtí

  • 425
Zatímco fotbalisté Walesu, jak jsou zvyklí z ostrovních soutěží, před výkopem poklekli, aby se vymezili a upozornili na přetrvávající rasistické projevy ve společnosti, Češi známé gesto, spojované s iniciativou Black Lives Matter, před kvalifikačním utkáním v Cardiffu neudělali. Místo toho si vymysleli vlastní.

Wales - Česko 1:0

Souček a spol. před zápasem poukázali na levý rukáv dresů a nápis Respect, což je logo kampaně UEFA, která se bojem proti rasismu, xenofobii a dalším projevům nesnášenlivosti věnuje.

„Vedení fotbalové reprezentace a Fotbalová asociace České republiky tím chtějí společně avizovat apolitický postoj národního týmu k některým aktuálním tématům, která ve sportovním prostředí rezonují,“ stojí v tiskové zprávě, kterou novináři obdrželi chvíli před výkopem.

„K rozhodnutí nepokleknout jsme dospěli po konzultaci vedení reprezentace s hráči,“ zdůvodnil Michal Jurman, mluvčí asociace.

V době, kdy domácí Wales intenzivně řeší rasistické urážky dvou svých reprezentantů na sociálních sítích a kdy se nařčení z rasismu vznáší i nad Ondřejem Kúdelou, reprezentačním obráncem, je to od českého týmu novinka.

Gesto českých fotbalistů, kterým se před zápasem proti Walesu vymezili proti rasismu.

Když loni v říjnu reprezentace naposledy nastoupila na území Velké Británie - bylo to ve Skotsku - fotbalisté domácím vyhověli a před výkopem společně s nimi poklekli, což následně vzbudilo vlnu kritiky jednak mezi fanoušky a jednak mezi některými politiky.

Loni v říjnu ještě Češi poklekli

Kritika od fanoušků i politiků. Vyhověli jsme domácím, bránil se národní tým

Fotbalisté Skotska a Česka v čele s kapitánem Vladimírem Daridou před zápasem poklekli, aby ukázali podporu hnutí Black Lives Matter.

Ostře se vyjadřovali například Tomio Okamura, místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf hnutí SPD či Václav Klaus mladší, tehdejší předseda Trikolóry.

Jurman už tehdy tvrdil, že fotbalová asociace s podobnými gesty nesouhlasí a věří, že by se od nich měl sport oprostit. Zároveň však vysvětlil: „Podobné projevy sympatií jsou ve spojitosti s podporou hnutí Black Lives Matter na Britských ostrovech v posledních týdnech a měsících běžné, podporuje je i UEFA a němečtí rozhodčí spolu s českou fotbalovou reprezentací se tak v tomto konkrétním případě zachovali v souladu s požadavkem hostitelské strany.“

Nyní už česká reprezentace domácím nevyhověla. A vzhledem k atmosféře na ostrovech vůči Česku po nedávném osmifinále Evropské ligy mezi Rangers a Slavií to tentokrát může rozdmýchat silné emoce pro změnu v zahraničí. 

Pokleknutí před zápasy se zejména na ostrovech stalo už součástí předzápasového rituálu, což je právě ten problém, na který upozorňují i někteří černošští fotbalisté. 

Začalo to loni na jaře po smrti George Floyda, který zahynul poté, co mu americký policista Derek Chauvin několik minut klečel na krku. Zejména ve Spojených státech následovala vlna protestů, nepokojů, násilných demonstrací; spojovaných se zmiňovaným hnutím Black Lives Matter.

Spravedlnost pro Floyda. Pokleknutí i skryté vzkazy, hrozí fotbalistům trest?

To proti bezpráví vůči Afroameričanům bojuje dlouhodobě a silnou podporu má právě i mezi sportovci.

Třeba fotbalistům v Německu zprvu kvůli gestu hrozil trest, protože regule politické projevy na hřišti zapovídají. Postupně se ale v tomto konkrétním případě přístup změnil.

V Anglii měli dokonce v jednom kole Premier League místo vlastních jmenovek na dresech právě slogan dnes celosvětově známé iniciativy. Před zápasy poklekávají hráči nejsledovanější soutěže světa už skoro rok.

I když i to se v posledních týdnech mění...

„Gesto samo o sobě totiž přestává mít význam,“ zlobí se nejen s Wilfried Zaha, fotbalista anglického Crystal Palace, který mezi prvními zůstal před zápasem zarytě stát.

Přidali se i další: fotbalisté druholigových Brentfordu či Queens Park Rangers. Před posledním Old Firm Derby nepoklekli ani hráči Celtiku a Rangers.

„Sdělení se úplně vytratilo,“ zlobí se kritici, kterých přibývá. 

Sportovci naopak stále více tlačí na provozovatele sociálních sítí, kde bývají terčem rasistickým poznámek anonymních uživatelů. Před pár dny kvůli tomu smazal své účty na podobných platformách i Thierry Henry, legendární francouzský fotbalista.

„Možná by bylo řešením, abychom sociální sítě jako sportovci bojkotovali,“ zmínil třeba Gareth Bale, kapitán Walesu, kterého se na téma ptali novináři před zápasem proti Česku. 

Na pondělní tiskové konference byl boj s rasismem tématem číslo jedna, Ben Cabango a Rabbi Matondo, dva velšští reprezentanti, totiž v posledních dnech obdrželi na internetu několik rasistických zpráv a incidentem už se zabývá tamní policie.

Velšští reprezentanti mezitím přišli s vlastním vzkazem, před utkáním s Čechy nastoupili na rozcvičku v tričkách s nápisem: „Ukažme rasismu červenou kartu!“


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko