Češi oslavují postup do čtvrtfinále ME. Zleva Adam Hložek, Tomáš Souček, Tomáš...

Češi oslavují postup do čtvrtfinále ME. Zleva Adam Hložek, Tomáš Souček, Tomáš Koubek a Antonín Barák | foto: Michal Růžička, MAFRA

Schickův trest, neznámý soupeř pro listopad. Co čeká fotbalisty na podzim

  • 20
Deset zápasů mají za sebou, sedm před sebou. Fotbalová reprezentace za kalendářní rok 2021 odehraje rekordní počet mezistátních utkání, pro listopadovou přípravu ještě nezná protivníka. Nabízí se Srbsko, případně Bulharsko, Kosovo či některý z mimoevropských týmů.

Národní mužstvo během března, září, října a listopadu zvládne kompletní kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2022 v Kataru, což je celkem osm utkání v pětičlenné skupině.

Pět duelů odehrála na právě skončeném mistrovství Evropy, kde se probila mezi nejlepších osm.

Zbývající čtyři zápasy jsou přípravného charakteru.

Ty v Itálii (0:4) a doma s Albánií (3:1) má už za sebou, v září ji čeká na plzeňském stadionu Ukrajina a poslední volný termín pro přípravu se nabízí v polovině listopadu.

Šestnáctého listopadu na sparťanském stadionu Česko uzavře světovou kvalifikaci proti Estonsku, o tři či čtyři dny dřív má volný termín právě pro přípravné utkání.

Nesoutěžní duely v termínech kvalifikace mohou hrát jen týmy z pětičlenných skupin.

V době jako Česko nehrají svá utkání jen Srbsko, Kosovo, Bulharsko a Ukrajina. A jelikož s Ukrajinou se Češi potkají v září, zbývají už jen tři možnosti, případně mimoevropský soupeř.

Kalendář mezistátních zápasů fotbalové reprezentace v roce 2021

Rekordní porce duelů

Po mistrovství Evropy se národní mužstvo poprvé zase sejde koncem srpna, druhý zářijový den nastoupí v Ostravě proti Bělorusku.

O tři dny později se představí v dalším kvalifikačním utkání v Belgii a po návratu si v Plzni dá přípravu s Ukrajinou.

V říjnu půjde do kvalifikačních zápasů, s Walesem se utká 8. října na slávistickém stadionu, o tři dny později v Minsku proti Bělorusku.

První listopadový soupeř se řeší, druhým je Estonsko na závěr kvalifikace.

V ní Češi zatím odehráli tři utkání, v březnu vysoko porazili Estonsko (6:2) venku, následně v parádním utkání v Edenu remizovali s Belgií (1:1) a poté podlehli ve Walesu (0:1).

Tam byl vyloučen útočník Patrik Schick, nejlepší střelec mistrovství Evropy tak bude v zářijových zápasech proti Bělorusku a v Belgii chybět.

Na šampionát postoupí přímo jen vítěz skupiny, druhý tým má dodatečnou šanci v baráži. I kdyby Češi skončili až třetí za favorizovanou Belgií a Walesem, který je porazil, baráž by jim s největší pravděpodobností stejně neunikla.

Dostali by se do ní jako jeden ze dvou vítězů skupiny Ligy národů, který se na vrcholný turnaj neprobije z kvalifikace.

Před Českem je v žebříčku sice šest zemí, ale z toho by odpadly Belgie s Walesem. A ze zbývajících čtyř jsou tři favorité kvalifikačních skupin: Francie, Itálie, Španělsko. U nich je velký předpoklad, že je baráž zajímat nebude. Zbývá ještě Rakousko.

Baráž o postup na šampionát je na programu příští rok v březnu.

Dosud během jednoho kalendářního roku odehrála reprezentace nejvíc šestnáct duelů a to v letech 1980 a 1996.

Jestli se do hlediště dostanou fanoušci a případně kolik, bude záležet na epidemiologické situaci v konkrétní zemi a jejích opatřeních.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
Témata: Patrik Schick