Slávistický útočník Jan Kuchta střílí gól v utkání proti Opavě.

Slávistický útočník Jan Kuchta střílí gól v utkání proti Opavě. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Slavia - Opava 4:0, vyrovnání rekordu, hosté stačili jen do prvního gólu

• 476
Slávističtí fotbalisté porazili tři dny po postupu do čtvrtfinále Evropské ligy v domácí soutěži předposlední Opavu 4:0 a před druhou Spartou, která má ovšem dva zápasy k dobru, vedou tabulku o šestnáct bodů.

Zpočátku to přitom na tak jednoznačné skóre nevypadalo. Odpočatí hosté přijeli do Prahy s elánem, začali aktivně, v úvodu se domácím vyrovnali v kombinační hře.

Po červené kartě pro domácího útočníka Simu dostali šanci hrát proti deseti, ale po přestávce se po vyloučení Kulhánka početní síly na trávníku vyrovnaly.

A slávisté po gólech Kuchty, Stancia, Holeše a Oscara zvítězili naprosto hladce.

„Přílišný respekt k soupeři,“ krčil rameny opavský trenér Radoslav Kováč. „Mrzí mě, že nám chyběla větší odvaha hrát po zemi. Když šla Slavia do deseti, tak jsme byli hrozně krkolomní, ve finální fázi nám chyběl klid, ztratili jsme střed pole...“

Dohromady to byl pro Slavii už šestatřicátý ligový duel v řadě bez porážky, čímž vyrovnala vlastní rekord z roku 2017. Tenkrát vedl mužstvo ještě trenér Jaroslav Šilhavý a úctyhodnou šňůru přestřihl v Edenu Liberec pod vedením Jindřicha Trpišovského.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Ten si nyní se svým týmem vytvořil vlastní sérii - a po reprezentační přestávce ji může v Brně ještě natáhnout. Očekává se to.

„Je to neuvěřitelné číslo. Určitě jsme to v hlavě před zápasem měli, chtěli jsme tu sérii dotáhnout a vyrovnat. Nezvládnout to o jeden zápas by bylo nešťastné,“ řekl Trpišovský.

Slavia neohroženě kráčí za třetím titulem v řadě. Šest změn v sestavě proti čtvrteční bitvě v Glasgow se ve hře týmu zejména v úvodu sice projevilo, ale na Opavu to stačilo.

Mladý brankář Vágner po nečekaném debutu v pohárech poprvé nastoupil i v první lize. Ukázal, že se podobně jako zraněný Kolář nebojí hrát nohama, i když ho to po chybě a následné ruce mimo pokutové území ve druhém poločase stálo žlutou kartu.

Při nejistém zákroku v první půli mu zase pomohl pohotový Zima, čisté konto při premiéře se však počítá.

Právě Zima se po trestu za žluté karty v Evropské ligy vrátil do stoperské dvojice s Kúdelou. Na pravém kraji obrany nastoupil Masopust, před ním byl Van Buren a v útoku Kuchta. Kostra týmu zůstala stejná: tak proč to Slavii v úvodu tak úplně neklapalo?

Projevily se únava i aktivní hra nebojácných hostů. Dobré kombinace však Opava nedokázala dovést k zakončení. A když po dvaadvaceti minutách začala hru proti deseti, spíš jí to uškodilo.

Pod sprchy šel předčasně domácí Sima, jenž sprintoval za zdánlivě ztraceným míčem na polovině soupeře, gólman Digaňa byl v souboji dřív, odpálil balon na tribunu a domácí hráč ho podrážkou dohrál a zasáhl.

Sudí Cieslar tasil žlutou, ale po radě od videorozhodčího Zelinky a kontrole situace na monitoru svůj verdikt zpřísnil.

Slávistická hra se nezměnila.

Do zápasu se domácí tak jako tak dostávali pozvolna, na první přesná zakončení dokonce čekali až do závěru prvního poločasu: s pokusy Kuchty i Van Burena si však Digaňa poradil.

Vypadalo to, že první poločas Opava v Praze dohraje s nulou, což měl být dobrý výchozí bod směrem do zbytku zápasu. To by ale v poslední čtvrté minutě nastaveného času nesměl Tiéhi zbytečně ztratit balon při rozehrávce...

Jeho přihrávka se dokutálela do zámezí, Bořil rychle vhodil míč zpátky do hry, Stanciu si narazil s Van Burenem, vystřelil a Kuchta z metru v pádu dorážel do prázdné brány.

Druhou ránu si Opava dala sama hned po přestávce.

Kulhánek coby poslední ztratil balon, Kuchta se dostal před něj, po lehkém kontaktu ve vápně ochotně padl k zemi a získal penaltu, kterou Stanciu - byť napodruhé, nejdřív se při rozběhu zastavil - proměnil.

Kuriózní bylo, že Kulhánek dostal druhou žlutou kartu a okamžitě poslušně odcházel do kabiny. Sudí Cieslar mu ale červenou ukázal až s několikavteřinovým zpožděním, upozornili ho protestující slávisté.

Ti už zbytek zápasu dohráli bez potíží. Naopak se ještě přiblížili ke skóre z podzimního vzájemného zápasu, který vyhráli 6:0.

Třetí gól vstřelil po brejku a ideálně načasované přihrávce od Van Burena záložník Holeš. Čtvrtou trefu po asistenci Tecla zařídil Oscar.

1. AC Sparta PrahaSparta 34 27 5 2 81:29 86
2. SK Slavia PrahaSlavia 34 25 7 2 72:24 82
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 34 21 6 7 75:39 69
4. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 34 13 8 13 51:55 47
5. FC Baník OstravaOstrava 34 13 7 14 50:48 46
6. 1. FC SlováckoSlovácko 34 12 8 14 45:50 44