Liberečtí fotbalisté se radují z gólu proti Plzni. | foto: ČTK

Plzeň - Liberec 1:3, domácí bez opor nestíhali, dva góly dal Kulenovič

• 5
Do 64. minuty nic, pak tři góly během chvíle, vzápětí ještě čtvrtý. Bláznivou přestřelkou v poslední půlhodině plzeňští fotbalisté přišli o parádní sérii, v 26. kole Fortuna ligy podlehli Liberci 1:3. Nedokázali nahradit opory nemocného Hranáče, vykartované Chorého a Červa. Za vítěze dal dva góly Kulenovič.

Plzeň ztratila body po šesti vítězných zápasech, podlehla po jedenácti kolech, naposled nestačila v první polovině listopadu doma na Slovácku (1:4).

ONLINE

Tentokrát ji nachytal Liberec, který na jaře odehrál velmi kvalitní utkání na Spartě i na Slavii, ale body nezískal.

První gól zápasu dal stoper Chaluš po standardce, o dvě minuty později střídající Metsoko vyrovnal, ale vzápětí vrátil Liberci vedení Kulenovič. Ten pak výhru stvrdil v 79. minutě.

„Přístup hráčům vytýkat nemůžu, makali. Nezvládli jsme klíčové situace a udělali jsme veliké chyby, tam je příčina porážky. Měli jsme jít do vedení 1:0 v první půli, kdy jsme hráli nátlakově, ale byli jsme málo efektivní,“ litoval plzeňský kouč Miroslav Koubek.

Úvodní velkou šanci měl v osmé minutě Vydra, sám před brankářem Vliegenem ale minul. V 16. minutě se do první výrazné možnosti dostali i Severočeši, Tupta však rovněž vypálil těsně vedle tyče.

Slovenský ofenzivní hráč pak v 28. minutě po signálu z rohového kopu tvrdě vystřelil zpoza vápna a brankář Jedlička jeho přízemní pokus k tyči vyrazil. V závěru poločasu Plzeňští po zákroku na Vydru žádali penaltu, ale sudí Všetečka ji nenařídil ani po poradě s videorozhodčím.

Krátce po změně stran znovu napřáhl z dálky Tupta, ani tentokrát se však proti Jedličkovi neprosadil. V 53. minutě dostal domácí Mosquera v souboji s Ghalim úder hlavou do spánku a po dlouhém ošetření musel vystřídat. Ze hry odstoupil i liberecký křídelník.

V 64. minutě Severočeši díky velké chybě domácí obrany otevřeli skóre. Po zemi rozehraný rohový kop posunul k brance Prebsl a zcela nepokrytý Chaluš měl dost času na to, aby balon po zemi poslal nepříliš prudkou střelou k tyči.

Viktoria už za čtyři minuty odpověděla. Kopicův centr z pravé strany Vliegen jen nedůrazně vyrazil a Klimentův pokus do odkryté branky ještě lehce tečoval střídající Metsoko. Ofenzivní hráč z Toga se při svém druhém startu v české lize dočkal premiérového gólu.

Domácí se tlačili za obratem, jenže ztratili balon a hosté po brejku udeřili. Na Fukalův centr z pravé strany si naskočil Kulenovič a hlavičkou s odrazem břevna umístil balon kousek za brankovou čáru. Chorvatský útočník skóroval na jaře poprvé.

„U první inkasované branky to byl signál Liberce, který dělá každý zápas. Připravovali jsme se na to pečlivě, nezvládnutá standardka z hlediska osobní zodpovědnosti. Dáme na 1:1 a mohli jsme se nadechnout k vítěznému marši, ale bohužel jsme udělali několik špatných řešení na rohu velkého vápna. Z toho rekrutuje rychlý protiútok, to je velká zbraň Liberce. Tento gól zápas rozhodl,“ řekl Koubek.

V 79. minutě Kulenovič využil další mezery v plzeňské defenzivě, protlačil se přes tři protihráče a sám před Jedličkou nezaváhal. Dva góly v jednom utkání české ligy dal poprvé, trefil se i v podzimním vzájemném duelu, který Slovan vyhrál 3:0. Viktoria v nejvyšší soutěži inkasovala třikrát v jednom zápase poprvé od poslední soutěžní porážky 1:4 se Slováckem v listopadu.

Západočeši závěr dohrávali v křeči, jejich zmar podtrhl Hejda, který v závěru desetiminutového nastavení hlavičkoval na malém vápně jen do Vliegena.

„Jsme spokojení, protože se nám poprvé v ligové sezoně povedlo vyhrát venku, navíc v Plzni, kde se nevyhrává lehce. Jsem rád, že jsme navázali na výkony, které jsme předvedli na Spartě a na Slavii, i když odtamtud jsme si výsledkově neodvezli nic. Tady jsme byli efektivní, vstřelili jsme tři branky, a to rozhodlo,“ pochvaloval si liberecký trenér Luboš Kozel.