Přemysl Bičovský a hráči Mostu slaví postup do ligy

Přemysl Bičovský a hráči Mostu slaví postup do ligy. | foto: Martin Adamec, MF DNES

Kouč Bičovský padl, střídá ho Ščasný

• 50
Most - Pondělní domácí prohra se Spartou smetla z trenérské funkce na mostecké lavičce Přemysla Bičovského. Kouč posledního týmu prvoligové tabulky byl v úterý ráno odvolán a vystřídá ho Zdeněk Ščasný, který v letech 1998 a 1999 získal mistrovské tituly se Spartou a naposled trénoval Panathinaikos Atény.

Ščasný s vedením klubu zatím uzavřel smlouvu do konce soutěžního ročníku a jeho hlavním cílem bude záchrana týmu v nejvyšší soutěži. "Pokud se udržíme, v což pevně doufáme, tak v případě oboustranného zájmu smlouvu automaticky prodloužíme," uvedl mostecký klubový ředitel Emil Boukal.

Bičovský fotbalisty Mostu letos na jaře dovedl do nejvyšší soutěže a měl plány skončit s týmem nováčka kolem desátého až dvanáctého místa. Po solidním prvoligovém startu, kdy Most doma porazil Teplice a Ostravu, se však týmu přestalo dařit a z třetího místa po třetím kole se postupně propadal níž a níž.

Na poslední šestnáctou příčku se mostecký nováček dostal poprvé po patnáctém kole, když prohrál v Brně neregulérním gólem, který dal Aleš Besta rukou. Po další prohře se Spartou ztrácí Most dva body na čtrnácté nesestupové místo, na němž je Brno. Patnácté Blšany mají stejně jako Brněnští po patnácti bodech.

Podle ředitele Boukala je pravděpodobné, že Bičovský bude  v klubu působit dál v jiné funkci. Možný je prý jeho příchod k diviznímu B mužstvu.

Osmačtyřicetiletý Ščasný se do české nejvyšší soutěže vrací po více než třech letech. Premiéru v první lize si odbyl na jaře 1998, kdy z místa asistenta trenéra Jozefa Chovance, který v lednu přešel ze Sparty k národnímu mužstvu, postoupil na Letné na post hlavního trenéra.

Po zisku titulů dvou mistrovských titulů odešel Ščasný do Viktorie Žižkov, kdy byl další tři roky. Z žižkovského klubu odešel v červnu 2002, kdy Viktorii dovedl k třetímu místu v první lize.

Poté Ščasný sbíral zkušenosti v řeckých prvoligových týmech OFI Kréta a Panathinaikosu Atény, kde vedl tým v Lize mistrů. Letos v únoru po čtyřměsíčním působení byl Ščasný z Panathinaikosu předčasně odvolán a od té doby byl bez angažmá.

První fotbalová liga zažila na podzim už pátou trenérskou změnu. V srpnu vystřídal Pavel Hapal ostravského kouče Jozefa Jarabinského, v říjnu ve Spartě nahradil Jaroslava Hřebíka trenér Stanislav Griga, na brněnské lavičce vystřídal Jiřího Kotrbu kouč Josef Mazura a k fotbalistům Slovácka přišel Stanislav Levý místo Ladislava Molnára.

1. AC Sparta PrahaSparta 32 25 5 2 74:28 80
2. SK Slavia PrahaSlavia 32 23 7 2 67:23 76
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 32 21 5 6 74:35 68
4. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 32 13 8 11 51:49 47
5. FC Baník OstravaOstrava 32 13 6 13 48:45 45
6. 1. FC SlováckoSlovácko 32 11 8 13 43:48 41