Klokani vyšli ze souboje s Ostravou naprázdno

• 29
Praha - Pražský nováček z vršovického ďolíčku tým Bohemians 1905 začal nejvyšší soutěž domácí porážkou 0:2 s ostravským Baníkem. Vítězný celek si góly rozdělil na oba poločasy, už v úvodní čtvrthodině se prosadil Svěrkoš a osud klokanů zpečetil tři minuty před koncem povedenou trefou Magera.

Ve vršovickém ďolíčku se na ligu těšili jako málokde, ale euforii v táboře domácích fanoušků brzy vystřídaly rozpaky. Baník od prvních minut ovládl dění na hřišti, přesně kombinoval.

To ostře kontrastovalo s křečovitým a nervózním pojetím Bohemians, v jejich kádru se objevili čtyři ligoví debutanti. Baník lehce zachytával domácí útoky a okamžitě po zisku míče vyrážel do rychlých brejků.

Ve 14. minutě domácí bek Marek u postranní čáry přišel v souboji s Magerou o míč, ten se dostal ke Svěrkošovi, který ve sprinterském souboji přetlačil Lukáše a vzápětí se štěstím prostřelil i gólmana Sňozíka.

Gól však padl podle všeho z ofsajdu. Delegát Noháč proto chybujícímu asistentovi na čáře Jiřímu Jiříkovi dal na pětibodové stupnici velmi nízkou známku 2.

Výborně hrající hosty Svěrkošova trefa ještě více nabudila. Z trestného kopu nebezpečně střílel kapitán Lukeš a Sňozíka vystrašil ještě další přízemní ranou z hranice pokutového území.

Domácí se zmohli jen na jediné ohrožení ostravské branky: gólman Vašek však proti střele Slezáka mířící do šibenice vytáhl efektní robinzonádu.

Po přestávce se klokani víc tlačili do ofenzivy, ale v klíčových chvílích je pokaždé zbrzdila pokažená a nepřesná kombinace.

V 57. minutě mohli hosté svůj náskok pojistit, když Lukeš skvěle vysunul Svěrkoše, ale ten svojí bombou napálil jen břevno. Na druhé straně odmítl možnost na vyrovnání útočník Bálek, jenž z malého vápna hlavičkoval do země, odkud se míč odrazil nad břevno.

Zápletka zápasu byla vyřešena až tři minuty před koncem. Magera vybojoval roh, našel si i místo pro dorážku a hlavou v pádu usměrnil míč do branky.

"Ta chyba z patnácté minuty rozhodla, nechali jsme Ostravu jít lehce do vedení," posteskl si domácí trenér Václav Hradecký. "Snažili jsme se pak víc tlačit před branku, měli jsme převahu, ale srovnat se nám nepodařilo. Dnes zvítězila větší zkušenost."

"Hodně nám pomohl vedoucí gól," souhlasil ostravský trenér Karel Večeřa. "V závěru jsme měli další šance, ale až na třetí pokus jsme vítězství definitivně zpečetili."