Fotbalisté Slavie se radují z gólu proti Českým Budějovicím.

Fotbalisté Slavie se radují z gólu proti Českým Budějovicím. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Slavia - Č. Budějovice 1:0, až do gólu Lingra trápení, domácí dohráli v deseti

• 187
Slávističtí fotbalisté v domácím utkání 26. kola porazili České Budějovice 1:0 a v ligové tabulce se po předchozím zaváhání přiblížili na bod k vedoucí Plzni, s kterou se utkají za dva týdny po reprezentační pauze. Duel v Edenu rozsekl gól rozjetého Lingra.

Čerstvý člen národního týmu dal svou dvanáctou branku sezony a v pořadí kanonýrů ztrácí společně s plzeňským Beaguelem a Jurečkou ze Slovácka jediný zásah na ostravského Almásiho.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Proti Budějovicím nastala jeho chvíle zhruba po hodině hry. Opět číhal na ofsajdové lajně, spoluhráč Plavšič z hranice pokutového území prudce vypálil, gólman Vorel střelu jen ztlumil a vyrazil před sebe a dobíhající Lingr balon suverénně poslal pod břevno.

Gólem vyústil mírný tlak Slavie, která po nevýrazném výkonu v prvním poločase vstoupila do druhého dějství lépe. Hrála důrazněji i přesněji a donutila soupeře, aby se zatáhl.

Olayinka po sólu Masopusta, který hrál místo vykartovaného Baha pravého beka a vyvezl míč až před šestnáctku soupeře, zkraje druhé půle poprvé v zápase trefil bránu, ale gólman Vorel proti technickému obstřelu zasáhl a Sorova dorážka vyletěla z hřiště na tribunu.

Aspoň něco!

Do té doby to totiž v Edenu nebyl úplně výživný fotbal. Když hráči po prvním poločase mířili do kabin, nuly svítily nejen na ukazateli skóre, ale i v kolonce střel na bránu.

Domácí hráli po vápno a alespoň nějaké nebezpečí pro hostujícího brankáře Vorla představovaly standardní situace. Sedm rohů, standardka Lingra, jinak nic extra.

V domácí sestavě nastoupil uzdravený Provod, který po operaci kolene nehrál deset měsíců. Ve srovnání se čtvrtečním pohárovým utkáním v rakouském St. Pöltenu trenéři učinili i další změny: Kolář, Hovorka, Masopust, Hromada, ti všichni nastoupili v základní sestavě.

Jenže pět změn jako by se projevilo spíš negativně.

Pohledné kombinace sice slávisté předvedli u vlastního vápna, několikrát se ťukesem vymanili z vysokého presinku soupeře, ovšem jakmile přelezli na útočnou polovinu, úspěšnost přihrávek i rozmanitost nápadů prudce klesla.

Vysvobodit je mohla penalta, kterou sudí Zelinka nařídil po deseti minutách za ruku Kondy. Videorozhodčí však vzápětí odhalil, že ghanský obránce, pro něhož to byla ligová premiéra, se balonu po centr Plavšiče dotkl ještě před pokutovým územím.

A když gólem neskončila ani skrumáž po jednom z mnoha slávistických rohů, při které zakončující Sor trefil pouze parťáka Olayinku, klidně mohli udeřit i hosté.

Do ofenzivy se sice dostávali sporadicky, to ano. Ale akce, kterou rychlým výkopem rozjel brankář Vorel, možností byla. Nebo spíš mohla být, protože Tolno v klíčové chvíli pokazil přihrávku k nabíhajícímu Skovajsovi.

Krajní hráč Budějovic se po chvíli zjevil i v další příležitosti, Hora ho našel v šestnáctce po nacvičeném signálu z rohového kopu, ale slávisté ránu soupeře zablokovali.

Sami si přitom proti zatažené obraně dlouho nevěděli rady.

Sor, hvězda posledních týdnů, byl vidět málo, protože defenzivní trojka hostů na něj hrála chytře. Pořádně se rozběhl jen jednou, na konci první půle, kdy na pravé straně prosvištěl kolem Havla, ale žádného spoluhráče přihrávkou nenašel.

Po přestávce nezvládl zmiňovanou dorážku po střele Olayinky a do dalšího nebezpečného zakončení se dostal až v závěru, bránu ale netrefil a na hřišti ho před nastaveným časem nahradil Tecl.

V tu chvíli Slavia už zase hrála v oslabení. Ve čtvrtek proti Linci dostali červené karty Ousou a Plavšič, tentokrát musel po dvou žlutých ze hřiště pět minut před koncem Talovjerov a domácí náhle znervózněli.

Po sérii chyb pustili do šance Havla, který se dostal ve vápně před Hovorku, ale po centru Brandnera mířil z osmi metrů pouze do rukavic Koláře.

Pro něj to sice nebyl vyloženě složitý zákrok. Pro Slavii však měl tříbodovou cenu.

1. AC Sparta PrahaSparta 32 25 5 2 74:28 80
2. SK Slavia PrahaSlavia 32 23 7 2 67:23 76
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 32 21 5 6 74:35 68
4. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 32 13 8 11 51:49 47
5. FC Baník OstravaOstrava 32 13 6 13 48:45 45
6. 1. FC SlováckoSlovácko 32 11 8 13 43:48 41