Itálie na mistrovstvích s Němci neprohrává

• 66
Praha - Vrchol fotbalového mistrovství světa se nezadržitelně blíží. Dosud bylo odehráno šedesát zápasů a tento týden osmnáctý světový šampionát skončí. Nejbližšími ze čtyř posledních čtyř duelů jsou semifinále: v úterý v Dortmundu se domácí tým Německa postaví proti Itálii, o den později se v Mnichově hraje utkání Portugalsko - Francie.

Úterý 21.00:

Německo - Itálie

Oba týmy se na mistrovství světa střetly už čtyřikrát a Italové si drží vzájemnou neporazitelnost: vedle dvou bezbrankových remíz mají na kontě i dvě výhry.

Té první Itálie dosáhla v semifinále šampionátu 1970 v Mexiku, kde v jednom z nejdramatičtějších utkáních historie světových šampionátů zdolala tehdejší NSR 4:3 po prodloužení.

V nastaveném čase přitom tehdy padlo pět branek, tu rozhodující vstřelil Rivera.

Mnohem jednoznačnějším výsledkem skončilo finále MS 1982 ve Španělsku, kde vítězství 3:1 po brankách Rossiho, Tardelliho a Altobelliho zajistilo Italům třetí a dosud poslední světový titul.

Góly v zápasech těchto soupeřů nepadly v utkání základní skupiny na MS 1962 v Chile a v tehdejší čtvrtfinálové skupině v roce 1978 na světovém šampionátu v Argentině.

středa 21.00 - Mnichov: Portugalsko - Francie

Portugalcům se proti Francii nedaří, prohráli všech sedm posledních vzájemných zápasů včetně dvou semifinále na mistrovství Evropy. Oba duely na evropském šampionátu muselo rozhodnout až prodloužení, na jehož konci se pokaždé zaskvěla největší francouzská hvězda.

V roce 1984 jí byl Platini, jehož gól v poslední minutě dal konečnou podobu 3:2 výhře Francie, o šestnáct let později ho napodobil další nositel dresu s číslem 10 Zidane, který v samém závěru
stanovil z problematické kontroverzní penalty výsledek na 2:1.

Zklamaní Portugalci se po závěrečném hvizdu vrhli na rakouského rozhodčího Benka, čímž ale dosáhli jen přísných trestů od disciplinární komise.

Na mistrovství světa ne sebe reprezentace Portugalska a Francie dosud nenarazily.