Senegal znovu překvapil, remizoval s Dány

• 33
Tegu - Senegalští fotbalisté pokračují ve výborných výkonech na mistrovství světa. Po vítězství v zahajovacím zápase s Francií dnes remizovali s Dánskem 1:1 a stále mají velmi reálnou šanci na postup. Po nezvozním začátku, kdy se zrodilo několik šarvátek, šli Dánové z penalty do vedení. Od toho okamžiku ale Afričané přidali na důrazu a aktivitě, zatlačili soupeře do obrany a v 52. minutě se dočkali vyrovnání. I nadále byli lepší, ačkoliv dohrávali o deseti bez vyloučeného Diaoa.Prohlédněte si fotogaleriiDále čtěte: Utkání minutu po minutěTomasson se narodil pro národní tým

Jen deset minut trvalo vzájemné oťukávání, po němž se jako první dostali do hry Dánové a hned první vážnější situace znamenala ohrožení senegalské branky. Záložník Diao zaváhal po dánském autovém vhazování, a když se Tomasson vřítil šestnáctky, zastavil ho faulem. Tomasson nijak nedbal pravidla, že faulovaný hráč nemá penaltu kopat, a v šestnácté minutě vstřelil svoji už třetí branku na turnaji.

Senegalci okamžitě kontrovali několika rychlými akcemi a po svém vůbec prvním rohu na šampionátu mohli skórovat. Jenže ze skrumáže vystřelený míč dokázal Heintze z brankové čáry uklidit do bezpečí. Vzápětí nejzajímavější desetiminutovku ukončil znovu Tomasson, jemuž nepřesný guatemalský sudí upřel regulérní gól.

Tomu předcházelo Tomassonovo zpracování míče na prsou, jenže rozhodčí odpískal ruku, branku k velkému údivu Dánů neuznal a Tomassonovi dal žlutou kartu.

Seveřané se pak už soustředili na hru na jistotu a senegalské pokusy o rychlé brejky s využitím technických fines nevycházely, i když na pomalé dánské stopery občas v soubojích jeden na jednoho dokázali vyzrát.

Hbitost Senegalců se projevovala i po přestávce a hned úvodu druhého poločasu museli Dánové několikrát řešit složitou situaci. V 52. minutě potom přišel smrtící brejk Senegalu, při němž během přesunu přes celé hřiště míč putoval na čtyři doteky až k Diaovi, a ten vyrovnal.

Dánové měli s pohyblivým soupeřem problémy i v další části zápasu. Jen štěstí je uchránilo od dalších gólů v jejich síti. Blízko k rozhodnutí měl v 59. minutě Fagida, jehož střelu z pravé strany zneškodnil Sörensen, a ještě větší možnost měl v 70. minutě po Dioufově uličce Souleyman Camara, ale trefil pouze boční síť.

Dánové se v těch chvílích soustředili jen na bránění, ale po závaru před senegalskou brankou v 78. minutě také oni mohli uspět, jenže osamocený Tomasson na všechno sám nestačil. Pak jim ale pomohl Senegalec Diao, který nechyběl u ničeho důležitého, co se na trávníku dělo. Deset minut před koncem uviděl za ostrý šlapák červenou kartu.

Dánský trenér Morten Olsen si po remíze postěžoval na velké vedro, v němž se jeho hráči trápili. Teplota, která se vyšplhala až na 33 stupňů Celsia ve stínu, podle něho vyhovovala spíše africkému týmu, zatímco jeho hráči ztráceli v druhém poločase převahu. "Máme štěstí, že jsme získali bod," přiznal sebekriticky.

"Senegalci byli ve druhém poločase lepším týmem. Jsou velmi, velmi nebezpeční z trestných kopů a rohů," pochválil soupeře za standardní situace.

Hru svých svěřenců především v druhém poločase si pochvaloval i senegalský trenér Bruno Metsu. "V druhé půli hráči předvedli veškerý svůj talent a dělali čest africkému fotbalu. Kdybychom měli o něco víc času, mohli jsme vyhrát," litoval, že hráči nedokázali svou převahu lépe zúročit. "Pokud získáme v posledním zápase jeden bod, máme v podstatě zaručen postup do dalšího kola. To by byl při první účasti na mistrovství světa skvělý výkon."

ZÁKLADNÍ ČÁST, SKUPINA A
DÁNSKO - SENEGAL 1:1 (1:0) hráno 6.6. 8:30 - podrobnosti
Góly: 16. J.D. Tomasson (pen.)
Góly: 52. S.A. Diao
Sestavy: T. Sorensen - T. Helveg, R. Henriksen, M. Laursen, J. Heintze - D. Rommedahl (89. P. Lövenkrands), T. Gravesen (62. C. Poulsen), S. Töfting, J. Gronkjaer (50. M. Jorgensen) - E. Sand, J.D. Tomasson
Sestavy: T. Sylva - P. Sarr (46. S. Camara) - O. Daf, L. Diatta, P.M. Diop, F. Coly - K. Fadiga, S.A. Diao, P.B. Diop, M. N´diaye (46. H. Camara) - E.H. Diouf
Náhradníci: P. Jaer, J. Christiansen, K. Bogelund, N. Jensen, S. Lüstü, C. Jensen, J. Michaelsen, B.S. Nielsen, P. Madsen
Náhradníci: O. Diallo, K. Cissoko, A. Ndour, A. Cisse, B.A.J. Kebe, A. Faye, M. N´Diaye, S. N´diaye, P. Thiaw
Žluté karty: 8. E. Sand, 20. J.D. Tomasson, 82. T. Helveg, 84. C. Poulsen
Žluté karty: 11. K. Fadiga, 64. S.A. Diao
Červené karty:
Červené karty: 80. S.A. Diao
Rozhodčí: Batres - Szekely, Krishnan
Stadion: Tegu - World Cup Stadium
Počet diváků: 43500 (63% z kapacity 68 014 diváků)

Guatemalský rozhodčí Carlos Batres se v prvním poločase zapotil, když se snažil uklidnit rodicí se potyčku mezi hráči obou celků.

Jon Dahl Tomasson posílá gólem z penalty Dánsko do vedení, senegalský gólman Tony Sylva je bezmocný.

Dán Thomas Helveg se snaží zastavit průnik Senegalce Dioufa.

Dánský gólman Thomas Sorensen zachraňuje před Senegalcem Dioufem.